Staré odrůdy



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.124 (?)
29.3.2014 7:28

Zdravím Vás pane Vladislave!

Zo žltoplodých rezistentov odporúčaných k výsadbe, ako by ste hodnotil chuť Opálu? V českých degustáciách tento cv často hodnotia lepšie ako Sirius. Bohužiaľ ho nemám, mal by byť mierne tvrdší a sladší. Dosť ho chváli p.Juraj. Nemám však v záhradke miesto. Budem rád, keď v najbližších dňoch naštepím vrúbe jabloňových noviniek a korenistých špecialít do zrezaného (zrejme falošného) Angoldu. Keď cez víkend vysadím poslednú jabloň v záhradke- Jazz na semenáči, musím postupne ako porastie zlikvidovať chátrajúcu broskyňu Flamingo v jej blízkosti. Ďakujem Vám za informácie ohľadne Jazzu. Jablká s nevšednou chuťou a pevnou dužninou máme doma radi. Vplyv bujnej podložky dlhej cca 20 cm eliminujem hlbokou výsadbou tak, aby miesto vrúbľovania bolo max. 10 cm nad úrovňou pôdy. Tak by sa dúfam dalo vypestovať solídne vreteno do výšky 2,5 m.  Súhlasíte?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
            
host - 250.70 (?), 21.3.2014 20:08

Já jsem předloni nasadil cca 10-15 ks jaderniček, přímo do půdy na zahradě, na podzim. Na jaře mi vylezlo tak 90-80% bez problémů,... Horší to bylo s trnkami, těch jsem nasadil aspon 50ks a nevylezla ani jedna :(. Na pozdim jsem zasel opět nějaké trnky, ale jestli vyrostou těžko říct :) (ZL)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 138.131 (?), 23.3.2014 19:05

Vážení přátelé,

když jsme u těch starších odrůd... na podzim budeme kácet starý strom Matčino/ je hodně starý, původním majitelem zapěstován do "kotle"-tudíž poměrně zvláštního tvaru, nevzhledný/,máme tuto odrůdu v ještě jednom exempláři mnihem lepším, takže jablka této odrůdy stačí-i když sem na vážkách, zda znovu nepořídit Matčino, chutnají nám.Možná bych ale zkusila i jinou odrůdu, spíše podzimní či ranně zimní, konzumace tak říjen-prosinec.Ráda bych čtvrtkmen,  strom nenáročný na řez, co se týče chuti, tvaru plodů, nejsme nijak nároční, stačí solidní chu´t, pokud by měli nějakou vadu na kráse přimhouříme oko, když bude pěkná plodnost, budeme rádi.Jednou za 2 roky pálíme, tak dobrá na pálení.Jedině co bych snad měla jako podmínku, tak nepříliš malé plody. Na zahradě už máme Šampion, Rubín, Idared, Ontario, Astrachan, James Grieve, Matčino, Míšenské /pravděpodobně/, a jabka kterým říkám Jadernička, ale zrají dříve, koncem srpna, nevím co to je, ale sou podobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 138.131 (?), 23.3.2014 19:13

Ještě sem zapomněla - máme několik nových stromků. Sudetská reneta, Car Alexander, Kalvil č., Karneval. Půda těžší, jílovitá,údolí /chráněné místo/, 270m.n.m. Stromy, ty zbylé starší co sem psala, během pár let postupně obměníme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.85 (?), 24.3.2014 7:23

Do těžší půdy mohu doporučit Rubinolu, Rajku, Rosanu, Lotos, Resistu - vše na MM 106, mně se osvědčují i na mých semenáčích. Jsou to rezistenty, takže stříkat netřeba. Obrázky výše. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.131 (?), 24.3.2014 14:42

Tak nad Resistou sem popravdě také přemýšlela, navíc se mi líbí žlutá nebo žlutozelená jabka.Navíc se dá bez potíží sehnat.A co tak něco ze starších odrůd?Nějaký tip...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 24.3.2014 15:59

Jestli Vám nevadí nějaká strupovitost, tak třeba Kanadska reneta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.131 (?), 24.3.2014 16:58

tak na této odrůdě se zcela jistě nějaký ten strup ztratí...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.93 (?), 28.3.2014 23:33

Zdravím

Resistu nedoporučuji a už vůbec né na semenáči. Je to topol s byť pěknymi žlutými jablky, ale plané chuti. To už staré odrudy jsou mnohem chutnější než Resista či Produkta.

Ze žlutoplodých odrud je nejlepší GoldBohemia čili žlutý Rubín.Pak ještě Orion, Sirius, Biogolden a když zavřu oči a zacpu si i uši tak ještě i Gold Stár a také Sir Preise, Denár

Ze starých žlutoplodých odrud je dobrá-  Antonovka, Grahamovo, Mor. jadernička, Ananasova reneta,  Citronevé zimní (nejlepší do kysaného zelí), Smiřické, SingleTilish. Banánové, Cronclenské, Eduard 7, Hajkova r., Kalvil bílý zimní, Ušlechtilé žl., Zuccalmagliova r.,

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.124 (?), 29.3.2014 7:28

Zdravím Vás pane Vladislave!

Zo žltoplodých rezistentov odporúčaných k výsadbe, ako by ste hodnotil chuť Opálu? V českých degustáciách tento cv často hodnotia lepšie ako Sirius. Bohužiaľ ho nemám, mal by byť mierne tvrdší a sladší. Dosť ho chváli p.Juraj. Nemám však v záhradke miesto. Budem rád, keď v najbližších dňoch naštepím vrúbe jabloňových noviniek a korenistých špecialít do zrezaného (zrejme falošného) Angoldu. Keď cez víkend vysadím poslednú jabloň v záhradke- Jazz na semenáči, musím postupne ako porastie zlikvidovať chátrajúcu broskyňu Flamingo v jej blízkosti. Ďakujem Vám za informácie ohľadne Jazzu. Jablká s nevšednou chuťou a pevnou dužninou máme doma radi. Vplyv bujnej podložky dlhej cca 20 cm eliminujem hlbokou výsadbou tak, aby miesto vrúbľovania bolo max. 10 cm nad úrovňou pôdy. Tak by sa dúfam dalo vypestovať solídne vreteno do výšky 2,5 m.  Súhlasíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.25 (?), 2.4.2014 22:15

Zdravím Vas p. Paulo

Předem přeji Slovensku šťastnou volbu za nového presidenta. S odrudou Opal nemám ještě takové zkušenosti a tudíž ho nemohu posuzovat. Vaš posudek ohledně potopení a tím pádem zkrácení podnože, že omezíte jeho vliv na odrudu je nesprávný v tom pravem slova smyslu. Tím čím je delší podnož tím větší má vliv na ovlivnění odrudy v její rústové povaze.Tím mám na mysli to když budete mít třeba Rubín na 50 cm podnoži M9 tak budete rád, aby Vám Rubín alespoň přirostl. Za to když budete mít Rubín jenom na podnoži délky 5 cm M9 tak Vám poroste středně bujně až bujně a to nemluvím o neustálém riziku nechtěného samozakořenění při kypření a přiblížení ornice k místu očkování. To samé platí i pro A2. U stromkú roubovaných v korunce na A2 kde podnož tvoří i kmen rostou odrudy jako na MM106 roubované 5cm nad zemí. A to nemluvím o tom, že A2 brzy ukončuje vegetaci.  Za to u semenných podnožích je to vcelku jedno s tím rozdílem. že krátká semenná podnož nedodá takovou sílu silně plodným odrůdam jako v korunce naroubovaných.U krátké semenné podnože se zvyšuje pouze originalita rustu a plodnost dané odrudy. Tudíž u Vámi požadovaného stíhlého vřetena na semenáčí do 2.5m ukočírujete jedině pomocí letního řezu a upustíte od zimního řezu.

Od likvidace broskyně Flamingo Vas chci odradit a letos to ještě vydržte a prověďte postřik broskyně a všech ovocných stromu po opadu listu tak kolem listopadu silným postřikem Kuprikol. Tím, že provedete postřik Broskyně Kuprikolem už na podzim tak se nemusíte vůbec starat na jaře o rašení výhonú a provedete pouze jako by jistící postřik a to bez ohledu na posunutí vrcholového pupenu. Od té doby co tak stříkám Kuprikol mám klidné spaní a pohodu na provedení jistícího postřiku bez ohledu na posunutí pupenů. Toho strážce za mě dělá Kuprikol po celou dobu zimy a časného rašení. Postřik se behem zimy téměř vúbec nesmívá. Je něco jako antivir. program v počítači. A to nemluvím také o desinfekci stromku přes zimu proti nekrotické rakovině i u sebemenších oděrkú kúry, které se většinou projevují na jaře kleotoky.

Chci Vám také pro zajímavost sdělit, že jsem si objednal stromky u ovoc. školky Vajda ze Čaklova po radě z fora. Byl jsem velice překvapen, že po internetové objednávce jsem obržel zásilku 3 den. Zásilka dorazila v pořádku (nebyla vykradena) a stromky byly vysoké kvality a vzorně popsané.

Musím se Vám také pochlubit, že jsem si u nich také objednal knížku Váženého p. Hričovského Rok v ovocnej zahradě. Sice mě zarazila velikost této knihy, ale za to obsah velikost překonal a byl samozřejmě vynikající a to nemluvím o vsunutých reklamách na nové postřiky a to i bio, které jsou pro mě také přínosem.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika