Stará jabloň



host - 157.239 (?)
9.5.2019 12:49

Bílé plodnice-klanolístka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 82.9 (?), 9.5.2019 10:42, zobrazeno: 3126x

Mám na zahradě asi 50 let starou jabloň. Průměr kmene asi 50 cm. Jabloň má z poloviny oloupanou kůru na kmeni, na větvích též holá místa a drobou bílou houbu. Přesto má stále bujný růst /vlčáky /, kůra navětvích praská, jako by jí nestačila kůra.  Právě je obalená květem. Jablka mívá velká, zdánlivě zdravá, ale ještě na stromě při dozrávání hnijí. Nevíte co s tím? Porazit? A kdy?  Jiřina

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.114 (?), 9.5.2019 12:41

V době dozrávání zavěsit petky s trochou zvětralého piva, omezí naďobávání vosami (a včely na pivo nejdou). Na podzim po opadu listí postříkat kuprikolem, stejně tak zjara před rašením. Pokud žije a plodí, proč kácet? Jinak kácí se v době vegetačního klidu od listopadu do konce března.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 9.5.2019 12:49

Bílé plodnice-klanolístka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.34 (?), 9.5.2019 14:03

Soused má 80 let starou jabloň, kterou hodně napadaji sršni, ale i tak sklidí několik beden nepoškozených jablek, ani žádné pivo nazavěšuje, protože ho raději vypije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.80 (?), 9.5.2019 13:50
"Porazit? A kdy?". Naozaj si myslíte, že niekto kto Váš strom nikdy nevidel, Vám dá na tieto otázky relevantnú odpoveď? Podľa Vášho popisu ide o starší strom, ktorý už nie je v najlepšej kondícii. Z úrody pre nahnívanie plodov asi nemáte veľký úžitok. Plody podliehajú moníliovej hnilobe ak sú poškodené (červivosť - obaľovač, nahryzenie šupky - osy, sršne). Rady paní Lídy sú dobré, otázkou ale je či taký starý strom (predpokladám že aj vysoký a mohutný) je vôbec možné ošetriť postrekom a chrániť pred hmyzom. Stromy ale nepestujeme iba pre úrodu, starý mohutný strom môže byť aj krajinotvorným či estetickým prvkom, prípadne môže byť spomienkou na už nežijúcich príbuzných, alebo spojený s významnými osobnými zážitkami či udalosťami. Nielen chrúmaním jabĺk je človek živý... Aby som to nenaťahoval: Ak k stromu nemáte žiadny citový vzťah a Vašou prioritou je úroda, tak ho vykopte. Ak je to inak, tak sa riaďte svojím srdcom. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.197 (?), 9.5.2019 15:33

Připadá mi to tak, že paní Jiřina chce jabloň porazit a od účastníků fóra čeká podporu - možná i argument proti někomu, kdo strom porazit nechce. Jinak by se asi zeptala, jak stromu pomoci a taky nejspíš přiložila fotku.
   K tomu nelze říci nic jiného, než zopakovat: "řiďte se srdcem" A vězte, že strom pokácíte za 10 minut, ale roste 50 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 82.9 (?), 10.5.2019 17:39

Omlouvám se Vám, pokud na Vás můj dotaz takto zapůsobyl, ale věřte, že to tak není. Obrázky jsem nezaslala, protože nejsem zdatná v práci s počítačem.Spíš jsem čekala, že se mi ozve někdo, kdo již podobný problém řešil. Myšlenka porazit strom mě napadla, až když jsem zjistila, že se olupuje kůra na dalších místech. Napadlo mě zda to není nějaký kůrovec. O zachování tohoto stromu bojuji už druhý rok -postřik kuprikolem jsem provedla loni i letos na jaře. Ve stadiu zeleného poupěte stříkam přípravky na savý hmyz. Později provádím ještě jeden postřik. Protože byl loni dobrý rok, sklidila jsem ze strmu asi 5 beden jablek, které jsem se snažila co nejdříve zpracovat, protože rychle hnili. Dříve vydrželi do ledna. Stejné množví jich shnilo postupně ještě na stromě.  Je mi 66 let a strom sázel můj otec, takže je tam i ta citová stránka. Zkusím tedy ještě letos ty petky. Tento druh jablek se již asi nepěstuje. Dobré jsou jen ty na které svítí slunce. Všem, kteří jste reagovali na můj dotaz děkuji Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 11.5.2019 14:02

P.Jiřino, pro svůj vzácný strom můžete ještě mimo rozvěšení lahví s návnadou v době zrání ovoce udělat víc-např. ho podpořit kvalitní výživou-bude-li mít jabloň sílu, poradí si se spoustou na něj dorážejících potvorstev sama. A jestli světlo neprojde na většinu plodů, je strom nejspíš přehoustlý... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 9.5.2020 13:18

Rozkvetla i stará sudetoněmecká jabloň. Pozná někdo květy? 




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika