Sloupovité vs. zakrslé



Stránky: 1,  2   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 0.107 (?) 
16.9.2017 16:05, zobrazeno: 15246x

Prodáva se hodne ovoce jako sloupovité.Jedine jablone jsou skutečne sloupovité, drží sloupovitý rust.Ostatné stromy jsou jenom marketing a po nekolika letech jsou z nich stromy s korunov.

Potom jsou zakrslé.Taky se prodávají jablone, slivky.merunky a jiné.Koruna je malá tak do 2m ale podpník býva silný jako u sloupovitých.

Má nekdo takové zakrslé stromy.Merunky jestli by nebylo lepší tak pestovat, protože normálna veliká merunka má tendenci počas vegetace zvadnout a uhynout.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.208 (?), 16.9.2017 19:24

Meruňky "zvadnou a uhynou" kvůli monilii, ne kvůli velikosti koruny.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 3.68 (?), 18.9.2017 8:37

To já vím Lído, proto se ptám jestli ta zakrslá není odolnejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.161 (?), 12.11.2017 20:41

dobry den, rad bych se zdejších zkušených zahrádkářů zeptal, kdo tedy pestuje sloupovité stromky, na odrudy a případně jaké mají sklizně. Pročetl jsem spoustu článků, ale většina pěstitelů není s těmito stromky spokojena z důvodu nízkých či žádných výpěstků.. je li tu někdo, kdo takové stromky má, prosím o info jakou má odrud a kolik toho pruměrně sklízí. Dále prosím o doporučení zakrslých stromků- jablon, merunka, hruška, slivon, višeň... které dorůstají v nízký stromek a rodí dobré ovoce.. Mockrát děkuji.. lokalia židlochovicko, černozem, zahrada v kolonii

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 13.11.2017 10:41

Kompaktně rostoucí, zakrslé jsou v nabídce broskvoní, slivoní. Švestka Dwarf, různé Balkonely... Ty opravdu porostou jako vyšší keře. Jinak i na slabé podnoži v černozemi porostou odrůdy slabě rostoucí dost bujně. Tedy bez přiměřeného řezu strom poroste a poroste... Jedna paní říkala: " koupila jsem si zákrsek, už je čtyři metry vysoký, kdy přestane růst? Jinak sloupcovité (kolumnární) jabloně, aby plodily pravidelně, měly by se na ní probírat tak, aby výnos byl cca 7-10 kg, plody 1 ks na 5-8 cm délky větviček. I ty - podle odrůdy -  potřebují sem tam řez, aby držely tvar sloupu. Jinak ze stromku 3 m vysokého můžete mít i přes 20 kg ovoce, ale příští rok nebude nic. Při přeplození vynechávají, i více let, špatně se rovnají do dalších pravidelných sklizní. Ostatní druhy jsou sloupovité. Tzn. potřebují odborný řez. Řežou se na jaře, v létě, spíše jako velmi štíhlé vřeteno tak trochu i jako svislý kordon. V sortimentu bych dal na Chovance, něco má Kohaplant, nevěřte na barevné katalogy. Podle pomologií hledejte odrůdy slabě nebo kompaktněji rostoucí, "spurtypy" (př. meruňka Kompakta) a ve školce slabé podnože pod nimi.  

Pane jene starší, odolnější nejsou, ale lépe se ošetřují, můžete mít více odrůd na stejné ploše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.161 (?), 28.1.2018 12:57
Myslíte, že je to reálné.? Aktalualni katalog starkel.. o něčem podobném přemýšlím a zahradu k plotu.. díky..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.248 (?), 28.1.2018 13:38

Hezký den, až na tu barevnost to reálné je, ale... všechny sloupovité jabloně jsem po několika letech odstranil. Vyzkoušel jsem: Gold Cats, Green Cats, Flamenco, Polka, Waltz, Red Springs, Goldlane, Moonlight, Cactus, Sonet nejlépe hodnotím chuť Goldlane, Moonligt a v určitém období zralosti i Sonet.Ostatní jsou podprůměrné. Největším problémem je u mě alternace všech sloupcovitých odrůd i při probírce plodů. Ze slivoní pěstuji na Krymsku Toptaste, Hagantu, Valjevku, Topgigant a doroubovanou Hanitu z tohoto jsou výborné Toptaste a Haganta, Hanita na Krymsku ještě nerodila. Dále nektarinku Balkonela, která je velmi dobrá ze 4 stromků cca. 1 m. v 2017  cca. 50 kg. plodů. Potom broskev Red Peachy, která je pozdní konec září, ale nedozrává do rozumné chuti.    Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.161 (?), 28.1.2018 16:39

dobry den, super, dekuji za vysilující komentář.. ještě by mě zajímalo, existuje nějaká sloupovitá, či,,málorostoucí,, odrůda švestky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 28.1.2018 16:49

U mě nejlepší... Toptaste na Krymsk I... mulčovat či pod závlahou.. nutné. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.161 (?), 28.1.2018 17:02

a toptaste je sloupovitá? já našel fruca a imperial v zahradnictví Zoja.

stejně píšou - stromek je vhodný na sloupovité zapěstování až po adekvátním řezu.. chci tyto stromky zasadit k plotu od souseda, bude zde misto cca 1metr..a nechci, aby stromky přerustaly k sousedovi..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika