Sloupovité vs. zakrslé



host - 234.248 (?)
28.1.2018 13:38

Hezký den, až na tu barevnost to reálné je, ale... všechny sloupovité jabloně jsem po několika letech odstranil. Vyzkoušel jsem: Gold Cats, Green Cats, Flamenco, Polka, Waltz, Red Springs, Goldlane, Moonlight, Cactus, Sonet nejlépe hodnotím chuť Goldlane, Moonligt a v určitém období zralosti i Sonet.Ostatní jsou podprůměrné. Největším problémem je u mě alternace všech sloupcovitých odrůd i při probírce plodů. Ze slivoní pěstuji na Krymsku Toptaste, Hagantu, Valjevku, Topgigant a doroubovanou Hanitu z tohoto jsou výborné Toptaste a Haganta, Hanita na Krymsku ještě nerodila. Dále nektarinku Balkonela, která je velmi dobrá ze 4 stromků cca. 1 m. v 2017  cca. 50 kg. plodů. Potom broskev Red Peachy, která je pozdní konec září, ale nedozrává do rozumné chuti.    Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 0.107 (?), 16.9.2017 16:05, zobrazeno: 15175x

Prodáva se hodne ovoce jako sloupovité.Jedine jablone jsou skutečne sloupovité, drží sloupovitý rust.Ostatné stromy jsou jenom marketing a po nekolika letech jsou z nich stromy s korunov.

Potom jsou zakrslé.Taky se prodávají jablone, slivky.merunky a jiné.Koruna je malá tak do 2m ale podpník býva silný jako u sloupovitých.

Má nekdo takové zakrslé stromy.Merunky jestli by nebylo lepší tak pestovat, protože normálna veliká merunka má tendenci počas vegetace zvadnout a uhynout.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.208 (?), 16.9.2017 19:24

Meruňky "zvadnou a uhynou" kvůli monilii, ne kvůli velikosti koruny.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 3.68 (?), 18.9.2017 8:37

To já vím Lído, proto se ptám jestli ta zakrslá není odolnejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.161 (?), 12.11.2017 20:41

dobry den, rad bych se zdejších zkušených zahrádkářů zeptal, kdo tedy pestuje sloupovité stromky, na odrudy a případně jaké mají sklizně. Pročetl jsem spoustu článků, ale většina pěstitelů není s těmito stromky spokojena z důvodu nízkých či žádných výpěstků.. je li tu někdo, kdo takové stromky má, prosím o info jakou má odrud a kolik toho pruměrně sklízí. Dále prosím o doporučení zakrslých stromků- jablon, merunka, hruška, slivon, višeň... které dorůstají v nízký stromek a rodí dobré ovoce.. Mockrát děkuji.. lokalia židlochovicko, černozem, zahrada v kolonii

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 13.11.2017 10:41

Kompaktně rostoucí, zakrslé jsou v nabídce broskvoní, slivoní. Švestka Dwarf, různé Balkonely... Ty opravdu porostou jako vyšší keře. Jinak i na slabé podnoži v černozemi porostou odrůdy slabě rostoucí dost bujně. Tedy bez přiměřeného řezu strom poroste a poroste... Jedna paní říkala: " koupila jsem si zákrsek, už je čtyři metry vysoký, kdy přestane růst? Jinak sloupcovité (kolumnární) jabloně, aby plodily pravidelně, měly by se na ní probírat tak, aby výnos byl cca 7-10 kg, plody 1 ks na 5-8 cm délky větviček. I ty - podle odrůdy -  potřebují sem tam řez, aby držely tvar sloupu. Jinak ze stromku 3 m vysokého můžete mít i přes 20 kg ovoce, ale příští rok nebude nic. Při přeplození vynechávají, i více let, špatně se rovnají do dalších pravidelných sklizní. Ostatní druhy jsou sloupovité. Tzn. potřebují odborný řez. Řežou se na jaře, v létě, spíše jako velmi štíhlé vřeteno tak trochu i jako svislý kordon. V sortimentu bych dal na Chovance, něco má Kohaplant, nevěřte na barevné katalogy. Podle pomologií hledejte odrůdy slabě nebo kompaktněji rostoucí, "spurtypy" (př. meruňka Kompakta) a ve školce slabé podnože pod nimi.  

Pane jene starší, odolnější nejsou, ale lépe se ošetřují, můžete mít více odrůd na stejné ploše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.161 (?), 28.1.2018 12:57
Myslíte, že je to reálné.? Aktalualni katalog starkel.. o něčem podobném přemýšlím a zahradu k plotu.. díky..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.248 (?), 28.1.2018 13:38

Hezký den, až na tu barevnost to reálné je, ale... všechny sloupovité jabloně jsem po několika letech odstranil. Vyzkoušel jsem: Gold Cats, Green Cats, Flamenco, Polka, Waltz, Red Springs, Goldlane, Moonlight, Cactus, Sonet nejlépe hodnotím chuť Goldlane, Moonligt a v určitém období zralosti i Sonet.Ostatní jsou podprůměrné. Největším problémem je u mě alternace všech sloupcovitých odrůd i při probírce plodů. Ze slivoní pěstuji na Krymsku Toptaste, Hagantu, Valjevku, Topgigant a doroubovanou Hanitu z tohoto jsou výborné Toptaste a Haganta, Hanita na Krymsku ještě nerodila. Dále nektarinku Balkonela, která je velmi dobrá ze 4 stromků cca. 1 m. v 2017  cca. 50 kg. plodů. Potom broskev Red Peachy, která je pozdní konec září, ale nedozrává do rozumné chuti.    Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.161 (?), 28.1.2018 16:39

dobry den, super, dekuji za vysilující komentář.. ještě by mě zajímalo, existuje nějaká sloupovitá, či,,málorostoucí,, odrůda švestky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 28.1.2018 16:49

U mě nejlepší... Toptaste na Krymsk I... mulčovat či pod závlahou.. nutné. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.161 (?), 28.1.2018 17:02

a toptaste je sloupovitá? já našel fruca a imperial v zahradnictví Zoja.

stejně píšou - stromek je vhodný na sloupovité zapěstování až po adekvátním řezu.. chci tyto stromky zasadit k plotu od souseda, bude zde misto cca 1metr..a nechci, aby stromky přerustaly k sousedovi..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika