Sklizeň jádrovin 2018



host - 52.195 (?)
8.10.2018 21:55

Není to Rubinola, ten strom je starý asi 80 let. Chuťově Ribstonské není zdaleka tak sladké jak Rubinola, ale není zase tak kyselé jak třeba Boskopské, je to reneta, takže má tužší chruplavou dužinu, pro mne s jedinečnou chutí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.10.2018 17:58

Máte je moc pěkné. Taky jsem si Florinu zrovna pořídil. Já mám, pokud jde o kvantitu, nejvíce Idaredu. Největší plody pak mám na kdouloních.

Kdoule
Kdoule
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.197 (?), 29.9.2018 18:04
Aj tomto počasím vyšinutom roku sa našťastie nájdu odrody, ktoré aj v teplej Podunajskej nížine dozrievajú a vyfarbujú sa pomaly, s kľudom, tak ako to majú zapísané v "rodnom liste" a ako sa na neskoré zimné odrody sluší a patrí. Oberať sa budú až v októbri ("tak je to spravne, tak to ma byt"). Na fotkách postupne Fuji (1-3), Braeburn (4-6) a Karneval (7-9). IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 29.9.2018 21:14

My máme např. Bohemii Gold už snědenou a rozdanou. Golden Delicious je ještě na stromě, ale dá se už jíst a je výborný. Také se bude muset sníst co nejdříve. Nemám ideální prostory pro skladování. Rychle vadne a přezrává. Takže mojí klíčovou odrůdou je Idared a jeho mutace Idaredest (letos má poprvé pár plodů) a Najdared (zatím neplodí). Nevadnou! A z teplé polohy jsou chuťově výborné. A Admirál se teprve ukáže. Letos mám Golden Del. a Gold Bohemii výrazně rzivé. Asi po DMI fungicidu Topas, i když jsem ho použil minimálně, snad nejpozději při dokvétání v postřiku proti pilatce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.205 (?), 30.9.2018 15:19
TOPAZ (Rubín x Vanda) - štvrťkmeň na A-2. Oberaný dnes (foto), 3 debničky jabĺk nie sú nič mimoriadne, ale strom ešte len vstupuje do plnej rodivosti. O Topaze tu bolo na iných vláknach popísané dosť, niektorých záhradkárov sklamal na celej čiare, niektorí mu vyčítali čiastkové problémy (zdrobňovanie plodov, nevyrovnané úrody, prelamovanie rezistencie voči chrastavitosti a pod.). Skúsenosť ktorá je (ako inak) moja, je nasledovná: odkedy mám Topaz na A2-ke, tak je to absolútne bezproblémová odroda. Predtým na M9 to bol veľký "potiažista", teraz totálny pohoďák. Chrastavitosť pri minimálnej antifungicídnej ochrane nulová, poškodenie obaľovačom nulové (postrek proti obom generáciám som aplikoval), plody sú primerane veľké, pekne vyfarbené, konáre veľmi dobre obrastajú rodivým drevom. Jediným problémom je krotiť bujný rast stromu na A2, v tom využívam aj letný rez. A v tomto roku Topaz mimoriadne chutil voškám, ale to sme zvládli. Celkove Topaz hodnotím ako jednu z Top-odrôd jabloní, výzorom síce nie je výnimočná, ale disponuje mimoriadne kvalitnou a veľmi špecifickou, nezameniteľnou chuťou, takisto aj konzistenciou dužiny a skladovateľnosťou patrí k absolútnej špičke medzi zimnými jabloňami. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.219 (?), 7.10.2018 16:21
Dnes išlo do debničiek FUJI - kvalitná zimná japonská odroda. Na stromoch zostáva už len Idared, Karneval, Braeburn a Jonalord. Fuji (na fotkách) mám ako štvrťkmeň na MM106. Je to jablko ktoré s prehľadom spĺňa tie najvyššie nároky na špičkovú neskorozimnú odrodu, okrem jednej veci - výzoru. Klasické Fuji má nevýraznú, akoby "smutnú" ružovobledofialovú farbu. Preto aj vzniklo viacero klonov, ktoré majú atraktívnejšiu červenšiu farbu. Chuťovo nejaké významnejšie rozdiely medzi klonmi myslím nie sú. Fuji má veľmi "hustú" a pritom šťavnatú dužinu, a hoci mnohé plody mali nad 400g (posledné foto), ani pri tejto hmotnosti nepôsobia giganticky. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 7.10.2018 20:15

Ja som dnes pozbieral Rajku. Pri oberaní ma trochu potrápila veľmi krátka stopka, a tak ostali niektoré plody bohužiaľ bez nej (vidno aj na 1. fotke). Pri počasí, aké je posledné 2 týždne (chladné rána a slnečné dni) sa dokáže na slnečnej strane vyfarbiť do krásnej sýto červenej farby (foto 2). Pre zaujímavosť ešte dodám, že cukornatosť pri zbere dosiahla 11,5° NM.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.216 (?), 8.10.2018 17:13

O víkendu jsem sklidil Ribstonské, je to velmi stará odrůda, byla vyšlechtěná okolo roku 1700 na zámku Ribston v Anglii, reneta, pro mě chuťově výborná, bohužel chutná i vosám a sršňům.

ribston
ribston
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 8.10.2018 19:38

Dnes išla dole aj časť Topazu. Na foto 1 sú top kúsky tohtoročnej úrody. Dôkaz toho, že v priaznivých podmienkach sa táto odroda dokáže nádherne vyfarbiť. Plody na obrázku mali okolo 280 g. Zmeral som aj cukor, refraktometer ukázal 11,5° NM.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 8.10.2018 20:55
49.216: Ribstonské nepoznám, verím že je fajn. Ale na Vašej fotke sú plody Rubinoly. Mimochodom - výstavné. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 52.195 (?), 8.10.2018 21:55

Není to Rubinola, ten strom je starý asi 80 let. Chuťově Ribstonské není zdaleka tak sladké jak Rubinola, ale není zase tak kyselé jak třeba Boskopské, je to reneta, takže má tužší chruplavou dužinu, pro mne s jedinečnou chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika