Skladování jablek



Stránky: 1,  2   
macho - (2) - 120.4 (?) 
3.11.2020 21:35, zobrazeno: 2321x

Dobrý den, letos byla krásná úroda jablek James Grieve Red.

Sklízeli jsme je v půlce září.Po uskladnění mají nyní jablka pod slupkou jako sklovitou dužninu. Nevíte prosím co bylo špatně?

Děkuji předem za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 91.196 (?), 4.11.2020 6:38

Příliš vody z nebe, razantní řez a střih v nedávné minulosti, nedostatek vápna...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 27.10.2023 17:22

Vzhledem k tomu, že zejména na podzim v běžném sklepě v podstatě nelze udržet teploty blízko nad 0° a tím skladovat jablka v odpovídajících podmínkách, zkusil jsem minulou zimu skladovat zimní odrůdy jablek v chladničce. Skladování nebylo ještě dokonalé, ale každopádně zimní odrůda Opál, která je moje nejoblíbenější, vydržela při postupné konzumaci ve svěžím stavu do konce března. Letos jsem zakoupil novou monoklimatickou chladničku s nížší spotřebou a co největším objemem a v současnosti je nacpaná k prasknutí jablky uloženými v mikrotenových taškách při teplotě +3°C. Trochu je potíž, v čem jablka skladovat, aby se maximálně využil vnitřní prostor, proto ty podivné na míru upravené papírové krabice a také označení, kde jaké odrůdy jablek jsou uskladněné. Jinak ale zatím vše OK. Uvidím, jak to půjde dál. Walter

skladování jablek v chladničce
skladování jablek v chladničce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.133 (?), 27.10.2023 17:38

Vypadá to velmi dobře. Jaký je vnitřní objem/roční spotřeba/cena chladničky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 27.10.2023 18:37

Vážně vás to zaujalo? Záleží, jakou lednici si kdo koupí a zda má na ní prostor, aktuálně má třeba alza od gorenje chladničku 398l za něco přes 11tis. se spotřebou 123kwh za rok a jde o zhruba o 7 měsíců chlazení jablek v roce, myslím si, že tak přes metrák jablek by se tam dalo uskladnit. Samozřejmě se to asi nevyplatí, ale když jde o uložení vlastnoručně vypěstovaných jablek, která nejsou prostříkaná skrz naskrz, tak mi to smysl dává. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.133 (?), 27.10.2023 18:56

Dávám si do běžné ledničky /dolu do velkého šuplíku/ hrušku Wiliamsovu, které mám vždy velkou ůrodu a rychle dozrává.Jablek teď až zas tak moc nemám, do konce roku je sním. 

Za cca 123kwh deleno dvěma se to podle mne vcelku vyplatí. Kolik cca kg jablkek jste do toho dostal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.137 (?), 27.10.2023 19:06

Nemusejí být ty jabka větrané? Údajně skladované ovoce tvoří plyn, když se neodvětrá tak dochází k rychlému dozrání a moučnatění, ale v při nízkých teplotách v lednici nevím. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 27.10.2023 20:10

ano, skladovaná jablka uvolňují etylén, který ovlivňuje zrání, je-li ho příliš, jablka dozrávají rychleji. Takže je třeba větrat. No, chladnička ale není velkosklad o objemu přes 1000 kubíků a odvětrání jde tak poměrně lehce otevřením a opětovným zavřením dveří. Výměna vzduchu ale trochu narušuje vlhkost uvnitř. Já ale nechci konkurovat klimatizovaným velkoskladům, kde jablka vydrží i přes rok. Mně stačí, když nějak rozumně s jablky, na kterých mi záleží, přečkám nejproblematičtější období od sklizně do konce roku, kdy teploty v poslední době klasickému skladování ve sklepích nepřejí. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 27.10.2023 19:55

199.133:množství jablek jsem nevážil, posuďte ale sám podle obrázku. Když uvážím, že vnitřní objem je 398 litrů, uvažuji o využití poloviny objemu. Zbytek nevyužitý prostor.  No a někde psali, že z 1,5 kg jablek se dá vymačkat litr moštu, tak by těch 199 využitých litrů dalo přes metrák na váhu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 8.2.2024 14:22

V letošní sezóně musím potvrdit, že skladování jablek ve velkoobjemové chladničce mi dává smysl. Z toho asi metráku jablek, co jsem tam nacpal, je asi polovina pryč a narozdíl klasického skladování v mém sklípku nejsou žádná jablka zcvrklá, některá jsou ještě stále tvrdá. Samozřejmě bych si raději přál velký hluboký kamenný sklep, na jehož dně protéká lesní potůček, ale to je bohužel jen můj sen. V lednici mám cirkulaci vzduchu a teplotu držím na +3°, jablka jsou uložená v pootevřených mikrotenových taškách a ty zase v papírových bednách v policích. Asi 2x týdně lednici na chviličku otevřu kvůli výměně vzduchu a odvodu etylénu. Zatím jsem spokojený. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika