Rubinstep - MM106 - po napadení mšicemi



P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 231.10 (?)
23.8.2016 22:36

Pracujem v ovocnej skôlke, podobne nahle uhynutych stromcekov som videl mraky. niekedy to je otazka 2-3 dnov. zo zvedavosti obcas niektore pozriem blizie, a taisto nerozumiem, korene uplne v poriadku, kmienok takisto, moze to byt aj nieco ako monilioza, po zlomeni stromceka je farba dreva a kambia zeleno hneda.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 92.43 (?), 22.8.2016 21:56, zobrazeno: 5667x

Zdravím místní odborníky,

chci podotknout, že je to jediný stromek z asi 16ks (dále mám zasazeny ve stejný den švestky, broskev, meruňku, třešně, atd...) a ty všechny prosperují až moc dobře... díra vykopaná přimeřeně ke kořenovému systému ba spíše více - stromeček vloni tohle neudělal, ale letos jej hodně napadly mšice - taky i jeho kolegu Heliodora na M7 - ten se z toho ale asi vylízal... bohužel Rubinstep vypadá tak jak vypadá viz. fotka - nechal jsem ty mšice asi zajít moc daleko - listy byly stočené snad na 80% stromu... aplikoval jsem pak postřik MOSPILANEM na všechny stromy ve stejném poměru... zasazeno 3/2015 - momentálně již na stromku visí asi 5 listů... hýbu se stromečkem, ale vytáhnout nejde (pokud by např. hlodavci zauřadovaly...) - že by uschnul to taky ne... co by to mohlo být? Děkuji za tip...


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 140.218 (?), 22.8.2016 22:16

To moze byt hocico, kludne aj nejaky virus alebo bakterialna choroba, alebo nieco s korenmi. Najlepsie vykopat a spalit niekde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.8.2016 23:28

Každopádně to není následek sání mšic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.205 (?), 23.8.2016 18:32
Úloha pre Sherlocka Holmesa. To čo vidíme, je že listy sa najprv normálne vyvinuli (majú bežnú veľkosť a tvar) potom náhle (?) kompletne uschli. Čiže príčina musela byť pomerne náhla a pôsobila na celý stromček. Vošky môžeme vylúčiť, tie toto nedokážu (ak tak odumrú mladé konce výhonkov a nie všetky listy naraz). Uvažovať treba o noxe zvonku - Mospilan Ste ale riedili predpokladám podľa návodu, a ostatné stromky postrek nepoškodil, takže toto môžeme vylúčiť. Herbicíd Vám asi "neuletel", to by Ste vedeli a museli by Ste stromček doslova osprchovať aby bol efekt takýto. Nedávali Ste mu okrem Mospilanu nejaký iný postrek, event. aj nejaký odvar, výluh alebo mydlový roztok na tie vošky? Ak nie, ideme ďalej: spála to nie je, tá by postihla len niektoré konáre, nie všetko komplet, a tiež vyzará inak. To isté platí pre nejakú bakteriózu. Hniloba krčka by strom ničila postupne, strádal by malými bledými listami a odchádzal pomaly. Poranenie kmienka môžeme vylúčiť. Zlú výživu či vyschnutie takisto. Takže sa dostávame pod zem... Ja by som si tipol že príčina je tam, zrejme niečo/niekto poškodilo korene. Možno nie hryzec, neviem, ale mám dojem že keď stromček vykopete (a to bohužiaľ musíte) a korene pozorne prezriete, niečo tam bude. Ak Vás môžem poprosiť, ak by Ste zistili príčinu, dajte nám vedieť. Ďakujem. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 231.10 (?), 23.8.2016 22:36

Pracujem v ovocnej skôlke, podobne nahle uhynutych stromcekov som videl mraky. niekedy to je otazka 2-3 dnov. zo zvedavosti obcas niektore pozriem blizie, a taisto nerozumiem, korene uplne v poriadku, kmienok takisto, moze to byt aj nieco ako monilioza, po zlomeni stromceka je farba dreva a kambia zeleno hneda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.43 (?), 23.8.2016 23:22

Dobrý den pane Ivane, děkuji za pěkný elaborát... ještě než stromeček vykopu - je to opravdu nevyhnutelné? tak musím říct, že ten MOSPILAN jsem opravdu ředil dle návodu a ostatní stromečky přežily bez úhony (jediná pravda, ale může být, že tímto stromečkem jsem začínal a  mohl jsem ho postříkat možná trošku více... ale to jen hádám...) ale co jsem udělal určitě tak cca týden předtím jsem jej masivně umyl roztokem mýdlové vody... to jsem vůbec netušil, že se to nesmí... každopádně pokud je nevyhnutelné stromeček vykopat tak půjde ven a já nafotím do detailu kořeny a můžeme to zanalyzovat... děkuji za ochotu!! :o) Přemek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?), 23.8.2016 23:40
To mydlo môže byť príčinou, najmä ak Ste ním umyli iba tento stromček a ostatné nie. Čo sa týka vykopania, počkať s tým môžete a na jar uvidíte, ale ak by stromček vyrašil a prežil, tak by to bol zázrak zmŕtvychvstania po vyše 2000 rokoch. Listy nemajú chlorofyl, strom si nedokáže vytvoriť zásobné látky na zimu a tú nedokáže prežiť. Počkať sa vždy dá, ale ja by som na Vašom mieste v okt./nov. vysadil na jeho mieste nový. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 92.43 (?), 23.8.2016 23:43

Umyl jsem ješte druhé jablíčko pod ním (Heliodor - M7) - ale ten se "uzdravil" a začalý růst přírůstky... ještě se rozmyslím a v každém případě dám vedět... ještě jednou děkuji... Přemek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 92.43 (?), 24.8.2016 22:27

pane Ivane - proč vlastně nejde dohromady MOSPILAN + mýdlový roztok?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.115 (?), 24.8.2016 22:46
Nemyslím si že by to nešlo dohromady, Mospilan je v pohode, skôr mám výhrady k tomu mydlovému roztoku (v podstate len také intuitívne, nikdy som to na stromky nedával). Viem že spústa ľudí to roky používa bez poškodenia stromov. Opakujem, skúsenosť s tým nemám, len mi to príde akési podivné striekať stromy mydlom. Netvrdím že to musí byť príčina Vašich problémov, niekedy sa etiológie prečo strom odumrel proste nedopátrame. Pri tom mydlovom roztoku bude zrejme dôležité z čoho a ako sa pripraví, koncentrácia a pod. Možno by bolo osožné keby Ste popísali ako Ste ten mydlový roztok pripravovali a niekto kto s tým má skúsenosti sa vyjadrí či by to mohla byť stopa v tejto detektívke. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika