Rubinola - řezat či nechat být?



mbe - (7) - 252.215 (?)
4.6.2018 22:20

I.H.: Osobne mam pocit ze pri rubinoidnych odrodach treba urobit velmi skory letny rez, uz v maji, aby sekundarne letorasty stihli vytvorit kvetne puciky na konci. V juni uz moze byt neskoro. Niekde som cital - ked letorast ma 10-12 listov.

Ja som rezal minuly rok v polovici juna 4-rocny stromcek, a uz bolo neskoro, tento rok uplne bez jedineho kvetu, sekundarne letorasty nestihli vytvorit kvetne puciky na koncoch.

Tym ze Vy rezete na jar v marci (vyrodene vyhony), vas stromcek vzdy stihne do dalsieho roku vytvorit letorasty s kvetnymi pucikmi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 168.173 (?), 30.3.2018 21:57
Dekuji vsem za reakce. Podnoz je, myslim MM106 (musela bych pohledat, zda se nemylim), chteli jsme ctvrtkmen. Je to prvni stromek, ktery jsem vysadila. Precetla jsem nejaka fora o Rubinole a ano, chapu, ze nejprve se musi vytvorit korunka. Ale vetsinou se pise "prvnich par let" a nikdo nespecifikuje (az dnes na pana Hlavateho :)) kolik let, 3, 5, nebo 7? Proto jsem se radeji ptala, protoze mi prirustky prisly dlouhe a nevedela jsem, jestli na opetovny strih nezareaguje i letos tak bujne a jestli ji tedy nenechat byt. Za svetlem by stromek nemel tahnout, zed je na severni strane a z zadne strany neni stineny. Nechapu, proc roste bujneji na jihovychod nez na jihozapad-zapad. Listi urcite vyhrabeme, travu vysekame. Ale chci se zeptat, je konkurence travy opravdu tolik vyznamny faktor pri rustu mladych stromku? Dnes jsme se ji pokusili tedy strihnout podle vasich rad, ale nevim, jestli jsme to udelali dobre. Bohuzel nejsem doma, tak mi nejde nahrat fotka. Zkusim poslat, az to pujde. Co se tyka poraneni vedlejsiho stromu, zjistila jsem to take az ted, asi poranil ho soused, ktery se nam o zahradu stara, kdyz tu nejsme (je to zahrada u chalupy a soused je uz stary, ale jsme radi, kdyz na ni alespon obcas zajde).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.179 (?), 31.3.2018 7:08
168.173: Rubinola je niekedy tvrdší oriešok čo sa týka tvarovania. Ten Váš stromček je "vychovateľný", netreba mať obavy. Tiež si myslím, že je na MM106, rast tomu zodpovedá. Určite ešte nemôže zostať bez rezu, hlavným cieľom by malo byť korunu "rozložiť" viac do šírky, dosiahnuť aby sa konáriky rozvetvili a obmedziť rast do výšky. Skracovanie ale musí byť citlivé, pretože ak je prílišné, strom reaguje vyhnaním ďalších silných letorastov. Ak je nedostatočné, absentuje rozkonárovanie a tvorba plodonosného obrastu. Vhodným spôsobom ako obmedziť rast do dĺžky a "roztvoriť" korunu do strán je rez na prevod (foto 1). Ak absentujú možnosti rezu na prevod, je možné si ich vytvoriť umelo - takzvaným dvojstupňovým sektorovým rezom (DSR - viď aj rovnomenné vlákno tu na fóre). Na foto 2 je už druhá fáza DSR, vyznačená červenou. Na obmedzenie nadmerného rastu konárikov do dĺžky môžete okrem toho využiť aj zaštipovanie ich vrcholov v priebehu leta, ako aj ich odkláňanie k vodorovnej rovine (rozperky, závažia). Pri Vašom stromčeku je mimoriadne dôležité odstrániť nadpočetné výhonky na jeho vrchole - ponechať len jeden dominujúci terminál. Prajem veľa zdaru v zápase s Rubinolou. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.50 (?), 5.4.2018 10:16

Pane Hlavatý, Vám zejména, ale i dalším zkušeným ovocnářům moc děkuji za příspěvky. Chtěla jsem dát ještě fotku, jak jsme s tím zatím zabojovali, ale nemůžu se doma dostat na net.

Ale každopádně díky za vaše rady, pročítám i starší diskuse a ač se snažím si o řezu načíst co nejvíc, tak mi spousta věcí ještě není úplně jasná, ale věřím, že i díky vám se posunuju a jednou třeba budu mít taky tak krásné stromky, nebo budu moci zase já pomoct zahrádkářům začátečníkům.

IK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.193 (?), 3.6.2018 8:45
Rubinola: Na fotkách vidno názorne to, o čom som tu už písal. Teda že správnym rezom sa dá usmerniť rubinoidné odrody (predominantne rodiace na koncoch dlhého dreva) tak, aby plodili aj na tzv. krátkom dreve (foto 1-4). Tým sa vyhneme presunu rodivosti na perifériu koruny a vyhoľovaniu konárov, čiže imidžu "vianočného stromčeka" s plodmi visiacimi ako ozdobné gule na dlhých nitiach. Na foto 5-8 je ďalšia rubinoidná odroda Gold Bohemia, pri ktorej je tiež dosiahnuté plodenie (aj) na krátkom dreve. IH. (P.S.: Počasie spôsobuje, že plody sú na začiatok júna neobvykle veľké, dá sa predpokladať ich nadmerná veľkosť v čase oberania, ako i nutnosť skoršieho zberu a kratšia skladovateľnosť. A to nie je dobré...).








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 116.7 (?), 13.4.2018 13:38

pokusím se být s radou stručný. rubinolu jse sázel předloni na jaře na M9, vedle mám bohemia gold, která také plodí ma dlouhém dřevě na JTEE (8 let). řezal jsem vždy na jaře klasicky a strom se ve stěně vyholuje a opravdu plodí málo a na koncích. k rubinole jsem od kamarádky z hoovous dostal radu, která je opravud k nezaplacení. to jest nové výhony zavčas (někdy během června) zkrátit dle délky o 1/2 až 1/3. udělal jsem to a nestačím se divit. plodonosné pupeny se objevily hned na kosterních větvích, dobře obráží a nevyholuje se. na dvouletý stromek to bude slušná úroda. když se včas zakrátí (radši dřív než později) tak se plodonosný obrost stačí vytvořit. zakracuji na vnější pupen a výhon který se udělá během prázdnin má cca 20-30cm.

nikdy dřív jsem tento řez nedělal, ale pokud mohu srovnat ty dva stromy vedle sebe, tak je to nebtyčnný rozdíl. uvidíme jak to bude fungovat letos...

 tak trochu mi to připomíná šitův řez u meruněk. havně provést za čas a nebát se to zkusit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mbe - (7) - 252.215 (?), 4.6.2018 16:15

pan Ivan Hlavaty, nie je mi celkom jasne z vasich prispevkov ako vlastne tu Rubinolu rezete. Vysledky mate naozaj velmi pekne.

Co som pochopil z vasich prispevkov:

  • vychovny rez v 2-4 roku na tvorbu kostrovych konarov
  • vetvenie kostrovych konarov nie prilis daleko od kmena
  • obmedzenie rastu do dlzky cez rez na prevod - na roztvorenie koruny do stran
  • aplikujete DSR - ak absentuje moznost rezu na prevod

Moje otazky:

- vykonavate skory letny rez (koniec maja, zaciatok juna), pripadne kedy?
- ako skracujete jednorocne vyhony?
- o kolko?
- ako dosahujete plodenie na kratkom a stredne dlhom dreve?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?), 4.6.2018 21:35
Mbe: Tie 4 body platia, to Ste vystihli presne. Za úplne esenciálne a najpodstatnejšie považujem správne zvládnutie výchovného rezu v prvých 4 rokoch. Nedovoliť vtedy Rubinole "uletieť" dlhými a následne vyhoľujúcimi prírastkami, ale udržať korunu kompaktnú, s vetvením kostrových konárov nie ďaleko od kmeňa resp. stredníka a docieliť ich kvalitné obrastanie plodonosným drevom. V týchto prvých rokoch je namieste aj letný rez, niečo - tak trochu - na spôsob Šittovho rezu pri marhuliach. V neskorších rokoch už letný rez (v júni) len podľa potreby, skrátiť treba iba neúmerne dlhé prírastky o 1/3 až 1/2, inak už režem len na jar (v marci). Neriadim sa ale pravidlom že rubinoid nerezať vôbec alebo len minimálne, práve naopak - Rubinolu režem o niečo viac ako iné odrody. Je to kombinácia malých rezov na prevod, obnovy vyrodeného dreva aj skracovania dlhých výhonkov (neviem to presne popísať, po tých rokoch praxe sa pri reze dostávam do akéhosi inštinktívneho tranzu - čím viac by som nad rezom meditoval, tým by bol výsledok menej dobrý). Ak v prvých rokoch zvládnete výchovný rez popísaným spôsobom, Rubinola od začiatku začne rodiť aj na krátkom a strednom dreve a tento typ rodivosti si potom zachováva aj v ďalších rokoch. Názorne to ilustrujem na fotkách (už som ich tu v minulosti dával, tí čo ich videli nech prosím prepáčia opakovanie). Je na nich Rubinola ako štvrťkmeň na MM106, zasadená na jeseň 2008. Prvá fotka je z r.2012(alebo 2013-neviem presne) - prvá väčšia úroda, vidno že plody sú prevažne na krátkom dreve. Druhá fotka je z r.2016 - je zrejmé že strom si aj vďaka rezu zachováva naďalej rodivosť v celom objeme koruny, nielen na jej periférii, nevyhoľuje a rodí (aj) na krátkom dreve. Na tretej fotke je ten istý strom v kvete v apríli 2018. IH
Jabloň Rubinola
Jabloň Rubinola
Jabloň Rubinola
Jabloň Rubinola
Jabloň Rubinola
Jabloň Rubinola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mbe - (7) - 252.215 (?), 4.6.2018 22:20

I.H.: Osobne mam pocit ze pri rubinoidnych odrodach treba urobit velmi skory letny rez, uz v maji, aby sekundarne letorasty stihli vytvorit kvetne puciky na konci. V juni uz moze byt neskoro. Niekde som cital - ked letorast ma 10-12 listov.

Ja som rezal minuly rok v polovici juna 4-rocny stromcek, a uz bolo neskoro, tento rok uplne bez jedineho kvetu, sekundarne letorasty nestihli vytvorit kvetne puciky na koncoch.

Tym ze Vy rezete na jar v marci (vyrodene vyhony), vas stromcek vzdy stihne do dalsieho roku vytvorit letorasty s kvetnymi pucikmi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mbe - (7) - 57.189 (?), 5.6.2018 20:13

V odbornej literature som o tomto type jabloni (plodiacich na dlhom dreve) nasiel toto, vid prilozene foto.

Zdroj: J.Kadlec, Rez ovocnych stromu a keru (GRADA, 1997)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 5.6.2018 20:56
mbe: Rád si prečítam odbornú literatúru, najmä tú o reze. Zároveň tieto poznatky filtrujem cez svoje skúsenosti. Nemyslím si, že všetky v literatúre spomínané zásady sú nemenné pravdy a musia byť vytesané do kameňa. S obľubou NIEKTORÉ tieto "železné pravdy" občas porušujem a skúšam či nie sú hrdzavé. Na záhradkárčení je nádherné to, že K CIEĽU SA DÁ DOPRACOVAŤ RÔZNYMI CESTAMI. Tým cieľom a hodnotiacim kritériom by mal byť vzhľad, zdravotný stav a životnosť vášho stromčeka a - to predovšetkým - kvalita úrody. Istá miera experimentovania nemusí byť na škodu (tým netvrdím že všetko čo je napísané o reze treba negovať, sú zásady ktoré platia a platiť budú). Nemyslím si, že svojím porušovaním "pravidiel" pri menežmente Rubinoly by som zároveň porušoval nejakú fyziologickú rovnováhu. Fotiek som tu napokon dal myslím dosť. IH (ešte k tomu Vášmu obrázku: dovolím si nesúhlasiť s tým, že Granny Smith patrí typom rodivosti do jedného šuflíka s Rubínom či Bohemiou. Takže opäť nerešpektujem autority a nimi napísané pravdy...😉).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika