Roubování na pařízek



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?)
14.6.2023 11:08

rád Vám odpovím, pane doktore. Uvědomuji si, že pro stromky je to velká zátěž, ale v minulosti jsem se dopustil chybného zapěstování stromků tím, že jsem na některé podnože M9 rouboval příliš vysoko, někdy až půl metru a v kombinaci s rouby slabě rostoucích odrůd, např. Jonathan, Ontario, Starkrimson, Spartan, ty stromky po 10-15, některé i po 20 letech, byly objemově stále malé. Chtěl jsem tedy využít dlouhé podnože, stromky sesadit na obvyklou výši roubování a zároveň použít rouby získané z nově zakoupených rezistentů. Mimochodem, doufám, že už konečně můžete vkládat příspěvky normálně. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 81.144 (?), 14.6.2023 8:36
Pane Waltře se vzduchovýma kapsama problém nemám, upravuju si šířku vazací pásky podle velikosti podnože. Já na podzim jabloně dělat nebudu, musel bych si koupit nové podnože a to není aktuálně na programu. Budu mít letos první ochutnávací úrodu na doma dělaných jablonkách štěpovaných před několika lety, ale pořád přemýšlím, zda ty plody všechny ještě neotrhám a nenechám je růst, těch mnoho odrůd které tam je vím kam mohu zajet ochutnat. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 14.6.2023 9:58

Mohu se zeptat, pane Waltře, proč odrůdy, které Vám nevyhovují, přeroubováváte na pařízek a ne v korunce s ponechání tažných větviček? Ztratíte tím, podle mě, min. jeden rok. Navíc vytvoříte výrazný nepoměr mezi kořeny a nadzemní částí, což je pro dřevinu velký stres. Míza nemá kam téct a rostlina bez listí neasimiluje. To se může m.j. projevit na horší ujímavosti roubů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 14.6.2023 11:08

rád Vám odpovím, pane doktore. Uvědomuji si, že pro stromky je to velká zátěž, ale v minulosti jsem se dopustil chybného zapěstování stromků tím, že jsem na některé podnože M9 rouboval příliš vysoko, někdy až půl metru a v kombinaci s rouby slabě rostoucích odrůd, např. Jonathan, Ontario, Starkrimson, Spartan, ty stromky po 10-15, některé i po 20 letech, byly objemově stále malé. Chtěl jsem tedy využít dlouhé podnože, stromky sesadit na obvyklou výši roubování a zároveň použít rouby získané z nově zakoupených rezistentů. Mimochodem, doufám, že už konečně můžete vkládat příspěvky normálně. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 14.6.2023 12:57

To má logiku, štěpování slaběrostoucích odrůd na slabou podnož vysoko je jen pro opravdu velmi dobrou polohu a půdu. A ani tam to nevidím jako výhodu, kmínek nevypadá pěkně a riziko, že se zlomí je větší.

Bohužel,  příspěvky mohu vkládat jen v práci z cizí adresy,  z domova nikoli. Ale nevadí mi to. S ohledem na 18 000 příspěvků jsem už beztak řekl všechno, co vím. Takže jsem za to blokování vlastně rád. Zbytečně bych plevelil fórum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1611) - 165.146 (?), 16.6.2023 9:51

Nubudu řešit teorie zda roubovat na podnožový pařízek nabo na původní kmínek ve výšce budoucí korunky.Teorie o stresech ještě nic nevypěstovali.Volba způsobu je na možnostech přeroubovaného stromku.Tedy zda mohu ještě použít původní podnož a nebo nelze a použiji původní kmínek.Kdo nezkusí- nepozná. Letos jsem rouboval za kůru na pařízek M9 a M7. Obě se chytily.Fota zatím nemám.Jednu odrůdu jsem musel naroubovat na kmínek původní odrůdy M7.Kmínek začíná obrůstat ale rouby stále stojí - obr.1.Na ukázku mám zatím jen rouby na terminálu plodící odrůdy (Mollies Delicious)který zababčil odrůdou Dukát - obr.2

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


2
2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1611) - 165.146 (?), 21.6.2023 15:26

Konečně jsem se dostal k nafocení roubovanců na podnožový pařízek.Na obr.1a2 je je asi šestiletá podnož M9 původní odrůdy Ananasová reneta - pěstitelský omyl.Na obr.3a4 je rok a půl vysazená podnož M7 původní odrůdy Admiral - pro mě neperspektivní.Z obrázků lze porovnat uchycení roubů.Nerozhoduje jenom vzrůstnost podnoží ale také délka zakořenění podnože, kvalita roubů, kvalita provedené práce atd.Není to šablona, faktorů je více.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1 - M9
1 - M9
2 - M9
2 - M9
3 - M7
3 - M7
4 - M7
4 - M7
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 20.7.2023 13:34

letošní rouby na pařízcích se skoro všechny ujaly a v tuto dobu je vidět, že kořenový systém původního stromku je schopen jim dát maximální výživu. Rouby měly většinou 3-4 pupeny a tak kromě terminálu zbylé letorosty vyvazuji do šikmé polohy. Walter

roubování na pařízek
roubování na pařízek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 20.7.2023 14:35
přidal jsem do tohoto téma několik fotografií současného stavu roubů. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1611) - 165.146 (?), 12.8.2023 12:24

Minule jsem psal o různých faktorech ujmutí roubování na pařízek za kůru.Věděl jsem, podnož v zemi pouze rok a půl a bude nutno využít případných letorostů z podnože pro táhnutí mízy.Blbostí jsem o letorosty přišel a růst roubu ustal - obr.1.Dlouho nic. Naštěstí vyrazil po delší době ještě jeden letorost a roub se rozjel.Letos již nevypěstuju výškově špičák pro založení stromku.Nyní je pro mě zásadní ujmutí a růst - obr.2

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1759) - 168.103 (?), 30.11.2023 20:09

několik pařízků naroubovaných letos novými odrůdami. Walter

roubování na pařízek
roubování na pařízek






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika