Reže sa uz vo velkom



host - 81.42 (?)
1.3.2014 21:03

Vidíte pane KUKY, řezat révu jsem se nikdy nenaučil. Možná proto, že mi to nic neříkalo a toje  "handicap" se kterým se někdy setkávám při řezu zákazníkům. Potom platí pravidlo "z hrušky dolů" a na rovinu jim sdělím, že víno řezat neumím, ale pošlu jim odborníka.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 1.3.2014 13:44, zobrazeno: 14710x

Dnes to u nas, da sa povedat vypuklo naplno. Reze sa vsetko od jadrovin, cez kôstkoviny az po orechy, vsetko rad radom. Stale zvetsa prevlada metoda "na jezka", siri sa to horsie ako virus, sused vidi suseda a uz to ide...

No videl som aj hlboke, spravidla zle vykonane, zmladzovanie kôstkovin a inych druhov. Je to velmi smutny pohlad, srdce ovocinara vtedy place, no na ludoch co to robia vidno spokojnost. Vo vela pripadoch je to skoda, lebo na niektorych zvetsa mladsich stromoch aj potencial vidno, len nedostanu sancu. 

Mlady ludia su asi tvrdohlavy aby niekoho poprosili o radu, a studovat to niekde v literature sa im tiez asi nechce, no ale tak hlavne ze su spokojny, zo stromcekov su "pekny" jezkovia a ovocie si kupime v markete.

Chcem verit tomu ze take zle to je iba u nas, a inde su ludia mudrejsi. Ked som bol este chlapec, tak to u nas vyzeralo tiez podstatne lepsie, len stary otcovia uz vymieraju, resp. starnu/nevladzu. Som zvedavy ako to vyvynie o napr. 10 rokov, no mozno ze ludia zacnu nakupovat stlpovite tvary a tam sa toho az tolko pokazit neda, i ked...

Niekto by povedal, "no a co?", ano je to kazdeho osobna vec, no tak ma to vzdy napadne, kam to cele smerujeme.

Ak budem mat nabudce pri sebe fotoaparat, tak nieco nafotim.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 1.3.2014 15:55

Velkopěstitelé používají zmechanizovaný řez svých plantáží.To ale není vzor pro nás, kteří k letorostům ařezu musíme přistupovat obezřetně a pokud možno beze ztrát.Jednání mladých je jako jízda robota.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 1.3.2014 18:58

Nejen mladých. Slíbil jsem ostříhat stromy jedné paní v důchodu. Jelikož jsem stále nešel, tak se do toho pustila sama. Očko neočko, vidle... Jako když se stříhají vlasy podle hrnce. Meruňku před lety si nechla zmladit tak, že vypadala jako židovský svícen. Vodorovně šmik, a bylo to. Ta meruňka to nepřežila. Moji známí z města, ale i z vesnice, nerozpoznají jabloň od hrušně, pšenici od ovsa atd. Ta kvanta stromků, co se každoročně prodají, jdou asi nakonec do pryč. Táta mě naučil princip řezu a bylo to. O kordonu či palmetě jsme nikdy nemluvili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 1.3.2014 19:25

Všem třem autorům, a jejím příspěvkům dávám za 1*.Moc pěkné, poučné,a pravdivéyes.Taky se setkávám u sousedů s řezem na "ježka",...to manželky v slunečnou sobotu vyženou brblající mužské polovičky něco dělat na zahradu, a pak vznikají tyto veletrdíla.A oni pak při práci myšlenkami někde jinde, jen aby už měli tuto nepříjemnost z krku.Ti druzí "vyrábějí takové ježky cílevědomně, protože jsou zvyklí takto zajušťovat živý plot.Vniklí "ježci" pak během roku ztrojnásobí svůj počet v koruně bujnými, početnými výhony, úroda jablek v nedohlednu, a za rok mám zase kupu dřeva k ostříhání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.42 (?), 1.3.2014 19:46

Reže sa už vo velkom

Pane Rostislave, my řežem od prosince, jabloně už budou, zbývají meruňky ve starém sadu a nakonec broskvoně. Ty třeba až ve květu. Mladé sady počkají až po narašení. Pokud budete mít zájem, možná tam budu mít dva špeky.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 1.3.2014 19:58

Na ty "špeky"jsem p.Wendy samozřejmě zvědavý, ale raději bych to nechal k termínu srpnového očkování, nebo máte ohledně termínu jiný názor?V srpnu už uvidím, kolik oček se přijalo.Já jsem Vám velmi vděčen, a cítím se dlužníkem.Pakliže by jste měl zájem ze seznamu odrůd, který jsem Vám minule poslal, jistě Vám to ve vhodnou dobu pošlu.Seznam možných odrůd mohu poslat opět.Věčná škoda, že ještě stále nejste zaregistrován, a přihlášen, protože registrace účastníka fora přináší některé výhody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.42 (?), 1.3.2014 20:48

Nemáte důvod, abyste se cítil dlužníkem. Je to v naší branži taková samozřejmost, že pomáháme jeden druhému. Když jsem byl mladý uchál, pomohla mi veličina našeho ovocnářství-Antonín Dvořák v Těchobuzicích, a na to se nezapomíná.Dnes se snažím, o totéž. Kdyby to přilákalo mezi nás jen jednoho zájemce, byl bych rád. Co se týká Rozmnožovacího materiálu, pošlu Vám ho, jak se Vám to bude hodit.

Wendy, 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.42 (?), 1.3.2014 19:54

K hostu 178.235-nevím, co myslíte zmechanizovaným řezem plantáží. Představte si 100ha jabloní, které se řežou ručně pomocí nůžek, pákových nůžek, ručních pilek a max. motorových jednoruček. Je to nepochpitelné? Ale přesto je to pravda a brigádníci (opravdu jen brigácníci), kteří nám chodí pravidelně, si vydělají slušné peníze.  A pro sady to není drastický zákrok.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 1.3.2014 20:55

Ještě dodám, že ten řez musí člověk vidět. Kniha nestačí. Populární pořady o zahradě v televizi jsou úplně na nic (nejen o řezu). Před několika lety jsem začal pěstovat révu. A měl jsem z toho, jak řezat, docela zamotanou hlavu. Teprve později jsem objevil a pochopil princip Guyotova řezu. To je opravdu základ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.42 (?), 1.3.2014 21:03

Vidíte pane KUKY, řezat révu jsem se nikdy nenaučil. Možná proto, že mi to nic neříkalo a toje  "handicap" se kterým se někdy setkávám při řezu zákazníkům. Potom platí pravidlo "z hrušky dolů" a na rovinu jim sdělím, že víno řezat neumím, ale pošlu jim odborníka.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika