Rez jablone



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?)
16.4.2017 13:29
Prvá fotka: zrejme by bolo najlepšie ten biedny obrast odstrániť, skrátiť trochu výšku a začať nanovo od špičiaka. Druhá fotka: Ste si istý vekom stromčeka? - podľa mňa 5 rokov nemá... Skrátil by som tie spodné konáre asi o 1/3 ich dĺžky, terminál minimálne tiež o 1/3 (brané od odstupu najnižšieho konára po vrcholec stromčeka). Snažte sa vytvoriť nejaký ďalší obrast na termináli, resp. 2.poschodie, stromček celkove pôsobí "riedko". A ešte jedna vec: rez je len jedným (aj keď dôležitým) aspektom starostlivosti o strom. Ak zanedbáte tie ostatné, tak rezom to nezachránite. Konkrétne mám na mysli to, že by som dal konečne preč tie ceduľky, odstránil spod stromkov trávu a plevel a následne beztrávny a bezplevelný kruh pod nimi z času na čas skypril motykou (=okopal). Treba dbať aj na závlahu. Podľa biedneho rastu stromčeka na 2. fotke (údajne na M7 -?) by som si tipol že Ste pri výsadbe nedali hnojivo. Ak nie, tak ho treba dať teraz. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 242.182 (?), 16.4.2017 11:28, zobrazeno: 9097x

Zdravím. Prosim poradte mi ako mam ostrihat tuto jablon. Je to odroda Rajka podpnik M26 a zasadil som ju minuly rok na jar 2016. Minulu jar som ju po vysadeni ostrihal ale zda sa mi ze rastie dost malo. Vdaka za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 16.4.2017 12:05
Najprv čo Ste spravili nesprávne: pri reze po vysadení Ste nechali príliš dlhý terminál. Stromček si vytvoril druhé poschodie, ktoré je príliš vysoko a je slabé. Schematicky to máte (zhruba) na foto 1. Takto to samozrejme nemôžete nechať. Takže teraz čo s tým: na úvod zavrhneme jednu z možností, a síce odstránenie dolného poschodia a vytvorenie korunky z toho horného. Kmeň by bol príliš (zbytočne) vysoký a obrast na hornom poschodí je chabý, takže táto možnosť nie. Zostávajú 2 postupy: Prvý (foto 2) - ponechať spodné poschodie ako základ pre korunku, výrazne skrátiť terminál a s ním odstrániť to horné poschodie. Druhý (foto 3): odstrániť dolné poschodie (rezom konárikov tesne pri kmieniku), terminál nechať dlhší - odrezať ho tesne pod horným poschodím. Tým dostanete špičiak a korunku budete budovať z výhonkov ktoré Vám vyrašia v hornej časti špičiaka. Ja by som volil túto 2.možnosť. Dôvody: pri prvom postupe bude kmienik príliš nízky a nepozdáva sa mi ani ten kolmý odstup konárikov dolného poschodia. Pre druhý postup hovorí optimálna výška následne vytvoreného kmienika a potenciál vyrašenia silných výhonkov pre vybudovanie korunky zo špičiaka (na fotke vidno silné kvalitné puky ktoré sú predpokladom vyrašenia optimálnych výhonkov, z ktorých si môžete vytvoriť korunku podľa svojho gusta (prípadne použiť aj vyviazanie do šikmejšej polohy ak by výhonky rástli príliš kolmo). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PeterB - (15) - 242.182 (?), 16.4.2017 12:31

Dakujem Vam za radu, zvolím moznost dva spravim z toho spiciak teda.

Pan Hlavaty ak by ste boli taky dobry tak by som vas chcel este poprosit o pomoc s rezom este dvoch stromkov pri ktorych tiez neviem ako spravne postupovat.

Prvy stromcek sadeny na jar 2016. Druhy stromcek ma asi tak 4 az 5 rokov, minuly rok mal prvy krat urodu. Ako ich mam oba spravne ostrihat?

Angold M26
Angold M26
Lobo M7
Lobo M7
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 16.4.2017 13:29
Prvá fotka: zrejme by bolo najlepšie ten biedny obrast odstrániť, skrátiť trochu výšku a začať nanovo od špičiaka. Druhá fotka: Ste si istý vekom stromčeka? - podľa mňa 5 rokov nemá... Skrátil by som tie spodné konáre asi o 1/3 ich dĺžky, terminál minimálne tiež o 1/3 (brané od odstupu najnižšieho konára po vrcholec stromčeka). Snažte sa vytvoriť nejaký ďalší obrast na termináli, resp. 2.poschodie, stromček celkove pôsobí "riedko". A ešte jedna vec: rez je len jedným (aj keď dôležitým) aspektom starostlivosti o strom. Ak zanedbáte tie ostatné, tak rezom to nezachránite. Konkrétne mám na mysli to, že by som dal konečne preč tie ceduľky, odstránil spod stromkov trávu a plevel a následne beztrávny a bezplevelný kruh pod nimi z času na čas skypril motykou (=okopal). Treba dbať aj na závlahu. Podľa biedneho rastu stromčeka na 2. fotke (údajne na M7 -?) by som si tipol že Ste pri výsadbe nedali hnojivo. Ak nie, tak ho treba dať teraz. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PeterB - (15) - 242.182 (?), 16.4.2017 13:47

Dakujem. A pri skracovani tych spodnych konarov o jednu tretinu mam strihat na vonkajsi pucik? (Lobo)  Ake hnojivo doporucujete pouzivat? Ja zvyknem pouzivat Cererit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 16.4.2017 14:14
Môže byť na vonkajší púčik, alebo aj na vnútorný s následným DSR (dvojstupňový sektorový rez, je tu o tom vlákno). Čo sa týka hnojiva, ja používam vyzretý kravský hnoj, ale ten nie je bežne dostupný. V tých umelých sa príliš nevyznám, ale zrejme môže byť aj Cererit. Píšete že ho "zvyknete používať", nechcem byť uštipačný, ale - sypete ho na povrch tej trávy a plevelu? Naozaj to treba odpleveliť a pokopať, až potom má zmysel tam to hnojivo zapraviť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.4.2017 14:48

Ake hnojivo doporucujete pouzivat? Ja zvyknem pouzivat Cererit.

V této fázi růstu jabloně nezvyknem používat žádné hnojivo. Zato si dám práci s vykopáním jámy a s vylepšením zeminy v ní. Samozřejmostí je - zejména u slaběrostoucích podnoží - udržovat, aspoň v prvních letech, půdu pod stromkem bez plevelů. Ne sice ideálním, ale nejsnazším řešením je položení netkané textilie a zasypání mulčem ze štěpky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 16.4.2017 13:49
Peter: Len na dokladovanie, prečo som zapochyboval o tom veku Vášho Loba na M7. Na 1.fotke je v tom čase 4-ročný Merkur na M26, na 2.fotke je 5-ročný Topaz na A2. Váš stromček má podľa mňa maximálne 3 roky. Alebo je v tom nejaký háčik... IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PeterB - (15) - 242.182 (?), 16.4.2017 14:03

No mozno ma menej lebo neviem presne kedy som ho uz sadil. No musim uznat ze tie vase stromy su fakt pekne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PeterB - (15) - 53.14 (?), 30.3.2018 18:57
Zdravím. Takže spravil som podľa vašich rád a po roku mi tie dve jablone Rajka a Angold vyrástli takto. Ako ich mám prosím vás dalej strihať? Alebo ich mám ponechať už bez rezu? Vďaka za odpovede.
Rajka
Rajka
Angold
Angold
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika