Rána v kůře jabloně



host - 123.5 (?)
25.4.2016 12:24

a ještě jedna fotka 


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.4.2016 16:00

Ad pan V. V.:
My neumíme kůru a kambium, které odumřely, stromu nahradit. To umí jen strom sám (neberu v potaz nějakou heroickou transplantaci). My můžeme jen vylepšit podmínky hojení. Když se podívám blíže na obrázek, myslím si, že stromek s tím už i začal. Z okrajů se tvoří zával, ale úplně dobře to nevidím.  Myslím si, že rána není čerstvá, tedy zatírání kvůli zábraně vysychání není třeba. A vyřezávat hojivá pletiva do zdravého dřeva by asi taky víc uškodilo.
    Ovšem, pokud Vám stromky rostou v dostatečně kypré (nebo písčité) půdě, jistě není třeba ji dál provzdušňovat. Jsou-li pravidelně hnojené a kolem nich je udržován úhor, další přihnojování by nemělo smysl. Jenže v takové půdě a při takové péči stromy obvykle rakovinou a mrazovými deskami netrpí. Proto považuji za prvořadé najít a odstranit škodlivé faktory, které k těmto nemocem nejčastěji vedou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 130.172 (?), 24.4.2016 17:23

S názorem p.M.V. souhlasím a dodávám, jak jsem zachránil jabloň po okusu zvěří: Po očištění okrajů rány (třísky, přebytečná kůra...)jsem ránu obalil pružným neprodyšným obalem (rozstřiženou veloduší). za 1/2 roku se vytvořila pod obalem nová světlá kůra (z mízy?), stromek rostl a za 2 roky nebyla poškození patrná. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.4.2016 18:29

Ano, s podobným se mnozí z nás setkali. Já naposledy loni, když mi na 3 mladé slivoně spadl veliký smrk, ze stromů olámal větve a srhnul kůru. Reakce a hojivé procesy slivoní byly úžasné. Mechanická poškození se hojí skvěle - protože strom je jinak zdravý. 
    S nekrózami na kůře už to tak slavné není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 24.4.2016 20:15

Proč se tak stalo, paní na začátku uvedla. Po přeroubování praskla kůra. Tlak mízy mohl být velký a někdy se to stane. Jenom ji blbě poradili, že vosk má zatřít i pod kůru. Při tom určitě došlo k dalšímu, většímu odloupnutí kůry a nemuselo to být ze začátku poznat. Kdyby se s prasklinou nedělalo nic, anebo se rána stáhla na půlrok třeba nějakou duší, mohlo být vše jakž takž v pořádku. Jinak kdyby rána vznikla jakoby sama od sebe, samozřejmě máte pravdu a bylo by na prvním místě zjistit, nebo aspoň odhadnout příčinu.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 25.4.2016 8:48

Velmi děkuji všem, dodali jste mi naději, ránu ošetřím podle Vašich rad, jenom s tím stažením duší mám obavu. Když to stáhnu kolem dokola aby se mi nějak nezapaiřla kůra z druhé strany kmene.

Jinak si ale trvám na tom, že kmen popraskal v důsledku roubování.Do té doby byl v pořádku.Já jsem větve podle odborné literatury před roubováním ořezala a to jsem asi dělat neměla. Ten tlak mízy - rouby strašně rychle rostly, kdybych je nestříhala tak za první rok skoro 2metry.

Je pravda, že pod stromkem mám trávu místo mísy, ale u ostatních stromů také a nic se neděje. Yveta


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 25.4.2016 12:24

a ještě jedna fotka 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.4.2016 14:35

trvám na tom, že kmen popraskal v důsledku roubování

Trvat můžete samozřejmě na čemkoli chcete. Jen se zkuste zamyslet nad dvěma otázkami:
1. Myslíte, že je možné strom přeroubovat a přitom ho před tím neořezat?
2. Jak je možné, že většina těch, co přeroubovávají stromy a seříznou je taky - dokonce na úplné pahýly - se s odpadlou kůrou nesetkávají?

Defekt na kmeni vznikl před rokem či dvěma. Je zaschlý a okraje zahojené. Ranou bych to dnes nenazýval.  Ošetřovat takovou "ránu" je podobné, jako kdybyste si předloni zlomila nohu a nyní ji chtěla dát do sádry.
   Zapaření zdravé kůry pod gumou se netřeba bát. Toto opatření se dělá a je efektivní u čerstvých ran od okusu zvěře 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 25.4.2016 15:29

Tak nevím, je to zaschlé, zahojené, ale je tam pořád holé dřevo.Takže to asi už tak zůstane a kůra nedoroste. Může s tím ten stromek žít?

Jak radíte, budu okolo stromku hlínu kypřit a zalívat. Půda je spíš těžší, jíl, ale při výsadbě jsem jí vylepšovala. Spodní voda také není. Zatím jsem půdu ničím nehnojila, neměla bych to napravit?

Já už netrvám na ničem, ale kde se teda stala chyba...  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.4.2016 16:02

S tím holým dřevem může stromek žít v pohodě. Šetrným přihnojením určitě ničemu neuškodíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 132.157 (?), 25.4.2016 15:40

Po přeroubování několika rouby je nutno řezné rány náležitě stáhnout a věnovat dalšímu vývoji pozornost, vázání a ošetření voskem kontrolovat.  Tady to vypadá, že nedotažená okolní kůra kolem roubů se uvolnila a zaschla. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika