Prosím o radu přeroubování stromů nebo zmlazení



host - 148.53 (?)
3.4.2007 12:22

Dobrý den, pane Boštičko (i jiní), v poslední době studuji všechny možné teoretické zdroje + máminy zkušenosti, abych správně od počátku začala pěstovat jabloně ve stěně. Překvapila mě zmínka - použít jinou podnož než M9, můžete toto vysvětlit ? A také se zmínit o podnožích JME nebo tak nějak, které prodejci štěpovanců kromě M9 sodo stěn také doporučují?
Pak ještě - nedočetla jsem se nikde o tom, jak dosáhnout toho, aby na jednoletém štěpovanci začaly růst boční větvě v požadované výšce. Znamená to, že tam, kde ustřihnu terminál, začne "první patro".?Ještě existují rady určitým způsobem udělat zářez nad (i pod) pupeny (literaturu mám). Jde tento zásah udělat, i když už mám větvičky "druhého patra?". Nebo mám na stromku - druhý rok- ustřihnout terminál v požadované výšce a tím odstřihnout i to založené druhé patro? A počkat?...MOC DĚKUJI ZA VŠECHNY RADY !!!
Děkuji D. Zedníčková

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Franta12 - (7), 1.4.2007 20:17, zobrazeno: 19166x
Vlastním zákrsky ve stěně odrůd golden delicius, starkinson,šampion. Stáří stromů kolem 25 roků. Poslední dobou přestávají rodit, ovoce je málo,  drobné až zakrslé. Lze tyto zákrsky  zmladit? popř. přeroubovat? Kmeny sou silné bez poškození.

Navíc tyto jablka trpí velkou strupovitostí, pocitvě stříkám i měním přípravky nic nepomáhá.

Oblast jižní Morava.

Děkuji za odpověď
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.46 (?), 1.4.2007 20:47
Proč ne? Seřiznout korunu a přeroubovat. Dobré odolné odrůdy Topaz, Rajka, Rubinola, Blaník..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 1.4.2007 20:50
Pokud nejsou stromky přestárlé, napůl suché a v kmeni nejsou dutiny apod., je možné stromky buďto zmladit, zpravidla se velikost, vzhled ovoce a i chuť zlepší, samozřejmě řez je jen jedním z opatření pro uspokojivý růst a sklizeň kvalitního ovoce, nebo pokud jde o strupovitost, uvažoval bych přeroubování odolnějšími odrůdami vůči strupovitosti.
Pokud by to bylo na mně, volil bych spíše druhou možnost - přeroubování.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 44.124 (?), 1.4.2007 20:52
Mnoho kolegů Vám bude asi radit přeroubovat, ale dle vlastních zkušeností doporučuji komplet vytrhat, během jednoho roku zregenerovat půdu (chemicky) prohnojit a provést novou výsadbu. Předpokládám, že tam máte nataženou konstrukci a převést stěnu na jiné místo by byl problém. Použijte jinou podnož než M9.
                                               Milan Boštička
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 1.4.2007 23:26

Já bych se asi rozhodoval podle toho, kolik je Vám let, a na jakých podnožích byly stromy sázeny. Pro zakrslé podnože je 25 let dost.  Na druhé straně přeroubování je méně pracné,levnější  a úroda se obnoví rychleji. Nejsem si jist účinností chemické regenerace půdy, raději bych volil její výměnu, to by ovšem pracnost ještě zvýšilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.53 (?), 3.4.2007 12:22

Dobrý den, pane Boštičko (i jiní), v poslední době studuji všechny možné teoretické zdroje + máminy zkušenosti, abych správně od počátku začala pěstovat jabloně ve stěně. Překvapila mě zmínka - použít jinou podnož než M9, můžete toto vysvětlit ? A také se zmínit o podnožích JME nebo tak nějak, které prodejci štěpovanců kromě M9 sodo stěn také doporučují?
Pak ještě - nedočetla jsem se nikde o tom, jak dosáhnout toho, aby na jednoletém štěpovanci začaly růst boční větvě v požadované výšce. Znamená to, že tam, kde ustřihnu terminál, začne "první patro".?Ještě existují rady určitým způsobem udělat zářez nad (i pod) pupeny (literaturu mám). Jde tento zásah udělat, i když už mám větvičky "druhého patra?". Nebo mám na stromku - druhý rok- ustřihnout terminál v požadované výšce a tím odstřihnout i to založené druhé patro? A počkat?...MOC DĚKUJI ZA VŠECHNY RADY !!!
Děkuji D. Zedníčková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.124 (?), 3.4.2007 17:22
Vážená paní Zedníčková. Rád se s Vámi podělím o zkušenosti, ale vysvětlování je obsáhlé. Domnívám se, že by bylo rozumnější  uvedení Vaší mailové adresy. Napíši Vám přímo abych neobtěžoval ostatní dlouhosáhlým popisem. Milan Boštička.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.4.2007 21:54

Je to příliš mnoho dotazů na jeden příspěvek.
Začnu od konce. Druhé patro nezakládejte dřív, než máte vyvinuté patro první. Podle principu apikální dominance přednostně poroste to, co je nahoře, spodní výhony by růst zastavily. Ani zářez nad pupenem pod ponechaným 2. patrem by asi nepomohl.
Zjednodušeně lze říci, že tam, kde zastřihnete terminál,  pokračuje horní pupen v růstu vzhůru a 3-4 pupeny pod ním prorostou do boků jako ramena 1. patra.
Podnož M9 zakrsle rostoucí není obecně ideální pro ovocné stěny. Jejich pěstování je spojeno s vyvazováním, ohýbáním a letním řezem, tedy s úkony omezujícími růst. Aby bylo co ohýbat a vyvazovat, musí to napřed vyrůst. Navíc, pokud budete sázet tam, kde již stromy rostly, dá se předpokládat únava půdy a ještě slabší růst.
Podnoží J-TE z Těchobuzic je několik druhů. Nejčastěji se používá J TE-E, která roste asi stejně jako M9. Já mezi nimi nevidím rozdíl a vzhledem k drsnějším podnebním a půdním podmínkám nepoužívám ani jednu z nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.124 (?), 4.4.2007 22:47

Ba naopak podnož M9 je zatím nejrozšířenější podnoží slabého vzrůstu u nás i v zahraničí ( ikdyž v zahraničí začíná ustupovat ). Používá se pro výsadbu hlavně ovocných stěn a štíhlých vřeten. Stromy na této podnoži vyžadují oporu po celou dobu pěstování. Odrůdy na této podnoži brzy plodí, nádherně vybarvují a dosahují nejvyšší výnosy na plochu koruny. Je však vhodná kapková závlaha, neboť stromy mají mělký kořenový systém. Čili v žádném případě nemohu souhlasit s názorem, že M9 naní obecně ideální. Velkým nedostatkem této podnože pro zahrádkáře je to, jak již jsem několikrát uvedl, že ovovce v běžném sklepě ze stromů s podnoží M9 dozrává do konzumní zralosti dříve a to u některých odrůd až o 6 týdnů. Čili nevydrží tak dlouho při amatérském uskladnění, neboť ne každý má ve sklepě chlazení. 

          S pozdravem         Milan Boštička  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 5.4.2007 12:07

Pane Boštičko, ta kapková závlaha u slabě rostoucích  podnoží je prosím nezbytnost? Uvažuji, že bych na podzim vysadil pár vřeten (na JTéčku) s (zde již citovanou) plastovou trubkou ke kořenům - postačovala by pak jednorázová závlaha řekněme 1x týdně během suchého počasí? A hnojíte na list nebo kapkovou závlahou?
Předem děkuji za odpovědi, Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika