Prebierka plodov



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.164 (?)
9.9.2017 22:37
V.: Súhlasím, u mňa je prebierka jadrovín samozrejmý úkon, nejde len o ochranu pred zlomením konárov, ale predovšetkým o dopestovanie prvotriednych plodov. Aj keď je to činnosť ktorú z duše neznášam a musím sa k nej doslova dokopať. Dovolím si poznámku k tým triploidom: áno, Jonagored si prebierku krásne spraví sám, ale taký Admiral (tiež triploid) u mňa musím preberať, inak by mal v ružici aj 4-5 plodov. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 8.9.2017 21:33

Já jsem zase sklidil ze vzrostlého stromu Kidd´s Orange asi 15 jablek bez probírky. S probírkou bych neměl ani jedno. Kvůli tomu není ale potřeba zakládat IH jiné, ryze psychopatické vlákno, že.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 9.9.2017 19:15

Probírka plodů je běžný agrotechnický zásah v sadu. Zažil jsem to i na třešních (Kordie musí mít průměr 30mm). Ručně jsme v úkole probírali 4m vysoké třešně. 70% plodů šlo na zem. Jabloně lze částečně probrat chemicky, strojově v době květu, spálením květů na jednoletém dřevě a ručně. Chemická probírka je ale riskantní, navíc ne vždy funguje. Dopěstovat se solidní Galy (průměr 75) bez ruční probírky nejde. Naopak triploidní odrůdy (Jonagold) a líné odrůdy (Rubín) se neprobírají.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.164 (?), 9.9.2017 22:37
V.: Súhlasím, u mňa je prebierka jadrovín samozrejmý úkon, nejde len o ochranu pred zlomením konárov, ale predovšetkým o dopestovanie prvotriednych plodov. Aj keď je to činnosť ktorú z duše neznášam a musím sa k nej doslova dokopať. Dovolím si poznámku k tým triploidom: áno, Jonagored si prebierku krásne spraví sám, ale taký Admiral (tiež triploid) u mňa musím preberať, inak by mal v ružici aj 4-5 plodov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.132 (?), 9.9.2017 23:12

Prebierka plodov je u jadrovín určite potrebná.Ovplyvňuje to aj úrodu v ďalšom roku.

U kôstkovín je prebierka plodov určite potrebná u broskýň a u niektorých odrôd marhúl napr. Orangered.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 26.9.2017 20:01

Tak takhle vypadá moje "Rubinola" (viz příspěvek z června). Dnes jsem ji musel otrhat, polovina plodů už byla na zemi. Ta barva je celkem věrná, během skladování výrazně zčervená/zežloutne. Sladovatelnost tak do vánoc, pak začíná vadnout. Je to Rubinola?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.163 (?), 26.9.2017 21:12
Kuky: Nuž, snáď to Rubinola je, aj keď u mňa býva viac vyfarbená do tmavočervena a má výraznejšiu tú hrdzavú plôšku v tvare nepravidelnej hviezdičky okolo stopkovej jamky (foto 1,2), čo je pre Rubinolu úplne typické. Ale môže to byť dané len lokalitou a lepšou mikroklímou. Tiež moje Rubinoly majú dlhšiu stopku. A najmä - to čo mi pre Rubinolu nesedí vôbec - tá nezvykne padať zo stromu, aj prezreté plody držia na strome ako priklincované, teda aspoň u mňa. Možno by to mohla byť ešte Vanda, ale naozaj neviem povedať určite. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 26.9.2017 22:21

Díky za odpověď. Tu barvu má takhle divnou, nafialovělou, ale skladováním se vybarví celkem jedlewink. A fest padá (každoročně), proto jsem se o tom zmínil.  Vanda to asi nebude. Zítra vyfotím za pořádného světla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.9.2017 22:37

Tak kýčovitě zbarvená jablka jako ivan tedy nemám, ale ty KUKYho jablka mi připomínají Rubinolu jen vzdáleně. Kdyby to měly být Ingrid Marie či Bláhovy, taky bych na to taky kývnul. Rubinoly mají poměrně dlouhou stopku a skutečně drží na stromě - někdy až do úplného přezrání, kdy se dají jíst přímo ze stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 27.9.2017 6:33
A co třeba Melodie V.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 27.9.2017 7:21

V.: Melodie síce padá zo stromu a sedela by aj farba, ale nesedí tvar plodov. Tie na fotke sú (resp.aspoň sa zdajú byť) plocho guľovité, kým plody Melodie by mali byť kužeľovité (teda vyššie než širšie). A najmä: nesedí tvar kališnej jamky, tú má Melodie typicky širokú a hlbokú. Melodie to asi nebude.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika