Poškozený kmen



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 237.24 (?)
17.5.2019 10:36

Kmínek jsem oholil komplet na dřevo, navíc pod místem roubování, tak bych z toho, kromě podnože, stejně nic nezapěstoval. Můžu případně naroubovat výhon, který z podnože vyrazil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.5.2019 18:25

Myslím, že přemostění je v tomto případě pověra. Pokud jste opravdu tak zkušená, že to umíte u všech jmenovaných dřevin, je to skutečně obdivuhodné. Jenže než přirostou oba konce bude stromek stále vyživován plně funkčními trachejemi.  Pak už bude navíc fungovat mezitím vzniklé nové kambium. Nakonec to poznáte, když se vám některé přemostění nepovede a stromek přesto bude živ a zdráv (v mezích přírodních zákonů) stejně jako stromek přemostěný. Ještě k tématu: vyhodit či nevyhodit? Někomu si kůň zlomí nohu a nechá ho proto utratit. Někdo ho dá léčit nebo ho bude léčit sám. Asi už to nebude šampión, ale možná vám o to nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 15.5.2019 18:54

Tak také se svojí troškou do mlýna: Stalo se. Je polovina května a asi pozdě na nové sázení. Stromky (pařízky) nevykopávejte, do podzimu máte čas. Některé mohou být vitální (dobře zakořeněné) a ty obrazí ze spodní části kmínku (obyčejně jsou štěpované na krčku). Pak zapěstujete nový kmínek a korunku. Dobře zakořeněný stromek umí regenerovat (dohnat růst) velmi rychle. Máte čas a možnost pokusničit.
Pssst (Pan doktor Vysloužil by to nerad „viděl“, „zdědil“ jsem starší jabloně, které asi postihlo něco podobného, a výhony z pařízku zůstaly a jsou to keře. A opravdu dobrý. Také mám keře meruněk. Koupil jsem omylem stromky se zaschlými kmínky a pak nechal všechny výhonky z pařízku. A meruněk mají nejvíc ve vsi. To ale nenavádím.). Taky běžně takové kmínky roubuji. I podstatně silnější. Tedy cca o metr výš, ale jinak je to stejné.
Kmínky seřízněte těsně pod ránou, zamulčujte tou posečenou trávou a nechte růst. Pak vyplejte, přeberete výhony, vyvážete k opoře a na podzim se uvidí. To je různých rad, viďte? JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.5.2019 19:41

To mě opravdu pobavilo. Amatérské zahradničení může být velmi inspirativní. Až budete mít na meruňkových keřích vybarvené plody, pochlubte se fotkou. Daly by se v dubnu zakrývat fóliákem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 15.5.2019 21:10

Když už i trošku žertujeme (samozřejmě né na úkor smutné paní tazatelky, no, někdy se to se stromky přihodí, například: kdysi dávno mi toto se stromky udělaly hodné mladé husy, a jak pečlivě), fotečku letošních plůdků meruňky jsem už dával zde,tedy detail větvičky. Na celkový pohled jsem si netroufl. Fóliáku snad ani netřeba. Stříknul jsem shora Syllitem. A sousedům pomrzlo. No, ale to asi znáte. JG blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 180.139 (?), 15.5.2019 19:49

Asi takhle. Pokud by se toto stalo jindy než od rašení do konce května, je to pro stromky konečná. Někde tady jsou obrázky s přemostěním rouby, ale pokud jsou kmínky tenčí, je vhodnější udělat "záplaty" z transplantované kůry. Někde v okolí na přílopě najděte mladé porosty, z kterých půjde odebrat kůra pro transplantace. Tedy aby byly podobného stáří a průměru (tj i ty o 1-2 roky mladší) z nich sloupnete kůru v trochu delším prstýnku než je poškozený úsek. Pak ty prstýmky obtočíte kolem kmínkuaby měly přesah přes nepoškozenou kůru a prořízneta obě vrstvy zároveň tak, aby po dočištění otřepů na kmínku byla kůra záplaty přesně dlouhá do mezery.. Mimo druhové příbuznosti (jádroviny na jádroviny, hrušky na hrušky, peckoviny na peckoviny) je potřeba si pohlídat orientaci "zdolanahoru", protože otočením by došlo k porušení transportu fytohormonů a stromek by předčasně zestárnul. Tedy přesněji. Dříve se "otočení prstýnku kůry" používalo právě u semenáčů s dlouhou juvenilní dobou k urychlení nástupu do plodnosti. V první polovině května se dvojicí rovnoběžných nožů provedlo obkroužení kmínku, kůra se jedním svislým řezem přeřízla a sloupnul se prstýnek. Ten se pak otočil spodní stranou (ta ke kořenům) nahoru vložil zpátky lýkem ke dřevu, celé se to obandážovalo (jitrocelovým listím a voskovaným plátnem) a nechalo přirůst. Vy nyní místo voskovaného plátna použijete asi normální smršťovací potravinářskou fólii. Postup je vhodný pro jádroviny do 6-7 let stáří, peckoviny 4-6 let staré.

Více kdyžtak přes SZ.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 15.5.2019 21:53

Vloni v létě jsem při sekání strunou nechtě oholil kmínek jedné švestky v délce cca 5 cm - komplet dokola. V brzkém podzimu jsem odebral ještě roub pro jarní roubování, protože jsem chtěl tuhle neznámou, zajímavou odrůdu zachovat. Na jaře stromek obrazil, kvetl, vytvořily se plůdky i přírůstky a zatím stále roste. Jsem zvědav jak dlouho ještě vydrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.69 (?), 16.5.2019 10:57

kůra sestává z lýka a korkových vrstev. Pokud jste neoholil všechny vrstvy lýka, tak stromek kůru obnoví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.69 (?), 16.5.2019 11:04

koukněte na korkové duby. U nich se kůra loupe tak, aby zůstaly cca 3 vrstvy lýka z 5ti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 17.5.2019 8:00

ja by som tie kompletne oholene zastrihol tesne pod miestom poskodenia a dufal ze z pahyla vyrasi terminal, buduci rok zapestujete korunky. mozno sa nieco podari, inak na jesen vysadit nove. pokial poskodenie nie je po celom obvode, len zarovnat ranu zabkou

radsej majte nepokosene ako takychto expertov v zahrade.

tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 237.24 (?), 17.5.2019 10:36

Kmínek jsem oholil komplet na dřevo, navíc pod místem roubování, tak bych z toho, kromě podnože, stejně nic nezapěstoval. Můžu případně naroubovat výhon, který z podnože vyrazil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika