Podnož P 14



Stránky: 1,  2,  3   
host - 34.18 (?) 
11.9.2010 10:04, zobrazeno: 29257x

Chci koupit letos stromek - buď Goldstar, či Rubinolu. Ta je na podnoži P 14. Zahrádku mám ve 400 m, malou s jílovitou půdou.  Neznám podnož P 14 - je vhodná, neb, jakou podnož mi doporučíte? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 180.241 (?), 11.9.2010 10:30

Pokud je podnož P14 málo vzrůstná, nejspíš se do těžké jílovité chudé půdy nehodí. Tam bybylo potřeba spíš středně vzrůstnou podnož a stromek pustit potom do výšky 4 - 6 metrů. Případně rovnou semenáč jaderničky nebo nějako jinou hodně vzrůstnou podnož.

Na slabě vzrůstnou podnož se musí aspoň pár let půda hluboce obdělávat vyhnojit, obohatit humusem a teprve potom na jílovité půdě malé stromky slabě vzrůstných podnoží jakž takž budou fungovat.

Jestli máte v okolí v podobných podmínkách nějaké jiné zahrádky, podívejte se, co tam roste, jestli jen polo a vysokokmeny nebo i zákrsky a uvidíte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 11.9.2010 14:06

Na podnož P14 se štěpují m.j. sloupové tvary jabloní. Podle toho soudím, že asi bude mít spíš bujnější vzrůst. Ale osobní zkušenost s ní nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.253 (?), 14.9.2010 21:58

  P14 - pochází z Polska , když mi ji donesl kolega, označil ji jako podobnou M9 bral jsem to jako jistotu. Vzhledem k tomu, že je zasazena 3 roky a zatím nenaroubována a vedle byly M9  2 roky zasazené po dodávce z Litoměřic třídy B , řekl bych, že růst je o trochu silnější než M9, tak 10-15 % více, ale nedělal jsem pokus - hnojení zalévání ve stejné intenzitě atd..Na jedněch stránkách jsem našel toto -    středně rostoucí podnož, růst o něco bujnější než M26, středně mrazuodolná, snáší i horší půdní podmínky, ovoce lépe vybarvuje. Náchylnost na strupovitost nízká-  ta poslední věta se mi jeví divně, ale třeba mi někdo zkušenější vysvětlí , proč tam ta věta   je. Takže by to odpovídalo zhruba tomu, co zatím samotná podnož předvádí ve 450 m. Růst je bez problémů, zdravotně vypadá v pořádku včetně listů, nijak zvlášť jsem nezaléval. Takže z mého pohledu něco mezi M9 a M26- dle růstu podnože.Takže já bych se toho nebál - pokud nebudete pěstovat štíhlá vřetena - tam s Rubinolou  už by to bylo na hraně  a stromek rychle přerůstá nebo se o to rychle snaží  - u Goldstáru nevidím problém , ale být Vámi zkusil bych třeba Rajku, Rozelu , TOpaz , Orion a mnohé další ...vesměs odolné a dobré odrůdy, ale radší už Vám v tom nebudu dělat další guláš....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 15.9.2010 17:52

Náchylnost na strupovitost - Množitelské porosty podnoží jsou poměrně husté. Náchylnost k houbovým chorobám může v horším roce negativně ovlivnit výnos podnoží i přezimování matečnice. Např. letos v některých oblastech celé jaro propršelo. Některá náchylné odrůdy přišly v důsledku strupovitosti o 50%listové plochy.

Do sadu se v mokru jet s postřiky dá. Matečnice je ale vpodstatě pole - žádná tráva, jen bahno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.253 (?), 16.9.2010 5:42

děkuji   za zdůvodnění   Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.145 (?), 14.4.2014 17:27

Neviete, kde sa da zohnat P14? Je mi jasne, ze teraz je uz po sezone, ale na jesen by som ju chcel zohnat. Skusal som v skolke v Uh. Ostrohu aj v skolke Kobelus, v Sempre Holovousy aj Litomerice, nikde ju nemali v ponuke (ani na jesen). Zobral by som aj P14 s nastepenymi ceskymi rezistentmi, no taku kombinaciu som nikde nevidel, predpokladam, ze vsetko na P14 je dovezene z Polska a dane ich sortimentom.

Cielom je vyskusat jej vlastnosti v ilovitejsej no urodnej pode v teplej oblasti pri Trnave, kde M9 vyzaduje zvysenu starostlivost. Podobne planujem vyskusat aj kombinaciu MM111 s medzistepenim M9 a MM106 s medzistepenim M9, tie uz ale viem kde zohnat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.83 (?), 14.4.2014 22:06

Jméno P 14

Skupina: Jabloň
Skierniewice, Polsko
Náchylnost k chorobám a škůdcům: málo náchylná k hnilobě a rakovině, strupovitosti a padlí
Odolnost proti mrazu: vysoká
Vlastnosti: Patří do skupiny półkarłowych. Stromy na této podnoži rostou silněji než M.26.  Vegetace začíná a končí brzy. Doporučuje se, odrůdy středně silně a slabě zvyšuje. Vyžaduje opru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.42 (?), 15.4.2014 23:08

Podnož P14

Červenolistá podnož, která zároveň s další ze Skiernievic-P 60 může doplnit náš sortiment podnoží. Domnívámse však, že pro výsadby bez opory a v hustším sponu je vhodnější A2 s naštěpovanou brzdičkou z J-TE-H, nebo J-TE-G., podle hustoty výsadby. Výhoda je zahuštěná výsadba, ale bez potřeby opory a hlavně bez podrůstání podnože.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.171 (?), 16.4.2014 14:23

To je odniekial skopirovane alebo vlastny nazor? Zabudol som napisat, ze planujem aj kombinaciu A2/M9. Je nejaky dovod pouzivat J-TE-H resp. J-TE-G namiesto M9?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika