Podnož P 14



host - 96.171 (?)
16.4.2014 14:23

To je odniekial skopirovane alebo vlastny nazor? Zabudol som napisat, ze planujem aj kombinaciu A2/M9. Je nejaky dovod pouzivat J-TE-H resp. J-TE-G namiesto M9?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 34.18 (?), 11.9.2010 10:04, zobrazeno: 29300x

Chci koupit letos stromek - buď Goldstar, či Rubinolu. Ta je na podnoži P 14. Zahrádku mám ve 400 m, malou s jílovitou půdou.  Neznám podnož P 14 - je vhodná, neb, jakou podnož mi doporučíte? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.241 (?), 11.9.2010 10:30

Pokud je podnož P14 málo vzrůstná, nejspíš se do těžké jílovité chudé půdy nehodí. Tam bybylo potřeba spíš středně vzrůstnou podnož a stromek pustit potom do výšky 4 - 6 metrů. Případně rovnou semenáč jaderničky nebo nějako jinou hodně vzrůstnou podnož.

Na slabě vzrůstnou podnož se musí aspoň pár let půda hluboce obdělávat vyhnojit, obohatit humusem a teprve potom na jílovité půdě malé stromky slabě vzrůstných podnoží jakž takž budou fungovat.

Jestli máte v okolí v podobných podmínkách nějaké jiné zahrádky, podívejte se, co tam roste, jestli jen polo a vysokokmeny nebo i zákrsky a uvidíte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 11.9.2010 14:06

Na podnož P14 se štěpují m.j. sloupové tvary jabloní. Podle toho soudím, že asi bude mít spíš bujnější vzrůst. Ale osobní zkušenost s ní nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.253 (?), 14.9.2010 21:58

  P14 - pochází z Polska , když mi ji donesl kolega, označil ji jako podobnou M9 bral jsem to jako jistotu. Vzhledem k tomu, že je zasazena 3 roky a zatím nenaroubována a vedle byly M9  2 roky zasazené po dodávce z Litoměřic třídy B , řekl bych, že růst je o trochu silnější než M9, tak 10-15 % více, ale nedělal jsem pokus - hnojení zalévání ve stejné intenzitě atd..Na jedněch stránkách jsem našel toto -    středně rostoucí podnož, růst o něco bujnější než M26, středně mrazuodolná, snáší i horší půdní podmínky, ovoce lépe vybarvuje. Náchylnost na strupovitost nízká-  ta poslední věta se mi jeví divně, ale třeba mi někdo zkušenější vysvětlí , proč tam ta věta   je. Takže by to odpovídalo zhruba tomu, co zatím samotná podnož předvádí ve 450 m. Růst je bez problémů, zdravotně vypadá v pořádku včetně listů, nijak zvlášť jsem nezaléval. Takže z mého pohledu něco mezi M9 a M26- dle růstu podnože.Takže já bych se toho nebál - pokud nebudete pěstovat štíhlá vřetena - tam s Rubinolou  už by to bylo na hraně  a stromek rychle přerůstá nebo se o to rychle snaží  - u Goldstáru nevidím problém , ale být Vámi zkusil bych třeba Rajku, Rozelu , TOpaz , Orion a mnohé další ...vesměs odolné a dobré odrůdy, ale radší už Vám v tom nebudu dělat další guláš....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 15.9.2010 17:52

Náchylnost na strupovitost - Množitelské porosty podnoží jsou poměrně husté. Náchylnost k houbovým chorobám může v horším roce negativně ovlivnit výnos podnoží i přezimování matečnice. Např. letos v některých oblastech celé jaro propršelo. Některá náchylné odrůdy přišly v důsledku strupovitosti o 50%listové plochy.

Do sadu se v mokru jet s postřiky dá. Matečnice je ale vpodstatě pole - žádná tráva, jen bahno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.253 (?), 16.9.2010 5:42

děkuji   za zdůvodnění   Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.145 (?), 14.4.2014 17:27

Neviete, kde sa da zohnat P14? Je mi jasne, ze teraz je uz po sezone, ale na jesen by som ju chcel zohnat. Skusal som v skolke v Uh. Ostrohu aj v skolke Kobelus, v Sempre Holovousy aj Litomerice, nikde ju nemali v ponuke (ani na jesen). Zobral by som aj P14 s nastepenymi ceskymi rezistentmi, no taku kombinaciu som nikde nevidel, predpokladam, ze vsetko na P14 je dovezene z Polska a dane ich sortimentom.

Cielom je vyskusat jej vlastnosti v ilovitejsej no urodnej pode v teplej oblasti pri Trnave, kde M9 vyzaduje zvysenu starostlivost. Podobne planujem vyskusat aj kombinaciu MM111 s medzistepenim M9 a MM106 s medzistepenim M9, tie uz ale viem kde zohnat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.83 (?), 14.4.2014 22:06

Jméno P 14

Skupina: Jabloň
Skierniewice, Polsko
Náchylnost k chorobám a škůdcům: málo náchylná k hnilobě a rakovině, strupovitosti a padlí
Odolnost proti mrazu: vysoká
Vlastnosti: Patří do skupiny półkarłowych. Stromy na této podnoži rostou silněji než M.26.  Vegetace začíná a končí brzy. Doporučuje se, odrůdy středně silně a slabě zvyšuje. Vyžaduje opru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.42 (?), 15.4.2014 23:08

Podnož P14

Červenolistá podnož, která zároveň s další ze Skiernievic-P 60 může doplnit náš sortiment podnoží. Domnívámse však, že pro výsadby bez opory a v hustším sponu je vhodnější A2 s naštěpovanou brzdičkou z J-TE-H, nebo J-TE-G., podle hustoty výsadby. Výhoda je zahuštěná výsadba, ale bez potřeby opory a hlavně bez podrůstání podnože.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.171 (?), 16.4.2014 14:23

To je odniekial skopirovane alebo vlastny nazor? Zabudol som napisat, ze planujem aj kombinaciu A2/M9. Je nejaky dovod pouzivat J-TE-H resp. J-TE-G namiesto M9?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika