Pocta Rubinole



host - 44.1 (?)
12.4.2017 9:46

Děkuji Vám pane Hlavatý. Nešlo mě tak o to kolik nechat plodů, ale spíš kdy udělat probírku a čeho (poupat, květů, plůdků). Loni jsem vyštipoval poupata, letos udělám probírku dle rady výše koncem června.  Děkuji. Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
host - 182.227 (?), 26.2.2017 8:45

Jestli se řeže starší strom v březnu nebo v dubnu, rozdíly nemusejí být znatelné. Starší strom mívá dost zásobních látek. Zkuste však ořezat čerstvě vysazený stromek v březnu, dubnu a druhý až v plovině května kdy už je olistěný. To běžně lidé dělají, že odkládají řez nových výsadeb. Rozdíl v dalším růstu může být velmi velký. Ono se to časem srovná. Ale ten rozdíl tam je. A může pak následně souviset s dalšími problémy. Menší odolností atd. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 26.2.2017 8:55

Zapomněl jsem dodat, že samozřejmě, tak jak bylo od všech uvedeno, na zpomalení budoucího růstu stromů je důležitý právě letní řez. U těch starších sromků pozdější jarní, taky bylo psáno, moc nefunguje. Má to význam u mladých výsadeb. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.183 (?), 26.2.2017 9:41

Ono je to spíše o probouzení pupenů. Čím dříve odstraníte pupeny s apikální dominancí, tím více se připraví pupenů náhradních. Pokud vrcholové pupeny (či celé vlky) odstraňujete až v době květu, probudí se jen ty, které by se probudily i bez řezu. Po probuzení následuje čistě konkurenční dělení = retardované letorosty přenechají mnohé živiny převládajícímu plodonoši.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 11.4.2017 10:19

Mám třetí sezonou Rubinolu (M9) a Rozelu (M26). Jsou to ještě docela malé stromky, Rozela kupodivu menší než Rubinola. Na květy nají nasazeno tak, že z každého pupenu kde jsou lístky je ružice poupat. Mám je odstranit ve fázi poupěte, nebo později? Pár bych si rád nechal na ochutnání.  Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.232 (?), 11.4.2017 11:14

Rozela kupodivu menší než Rubinola

To není kupodivu. Rubinola roste zřetelně bujněji než Rozela. Aspoň ta moje. Třetí sezónu bych nechal jablka na ochutnání. Vždyť kvůli tomu je pěstujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 11.4.2017 11:42

To přece není žádné překvapení, přestože rostou u Vás na jiných podnožích.Jejich růstová intenzita se mnoho neliší. Rozela, jako odrůda, roste o mnoho slaběji, než bujná Rubinola.Na čtyřletém stromku bych ze začátku ponechal všechny plody.Až podle červnového propadu, vývoje napadení škůdci, v průběhu vegetace ponechaných plůdků, bych později uvažoval, v případě husté násady o možné probírce.Čtyřletý stromek, třetím rokem na stanovišti, dobře zapěstován, hnojen, zavlažován by měl mít předpoklady přinést první úrodu na ochutnání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 11.4.2017 12:31

Děkuji. Šlo mě hlavně o to kdy otrhat květy / plody. Malé stromky jsem chtěl, jen jsem myslel že Rubinola na M9 bude menšá než Rozela na M26. Díky za vysvětlení. Plůdky tedy protrhám až koncem června. Loni jsem podle souseda uštipoval ještě nerozvité květy. Už mám jasno, děkuji, Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?), 11.4.2017 20:26
Host 44.1: K téme koľko plodov ponechať mladému stromčeku aby sme ho nepreťažili: Treba vychádzať z vitality a konštitúcie stromčeka. Pre niektorý je aj jeden plod veľa, iný zvládne viac. Ako príklad uvediem (aj keď je to hruška a nie jabloň) moju Nojabrskaju na duli Adams. Zasadená na jeseň 2013, na fotkách vidíte úrodu z jesene 2016 (teda 3 roky po zasadení). Spolu 16 hrušiek, všetky okolo 400g. Strom to zvládol bez akýchkoľvek problémov, vyhnal kopu prírastkov a teraz je znovu bohato zakvitnutý. Možno extrém mimoriadne vitálneho stromku, ale určite dôkaz že aj mladučký strom môže byť "zaťažený" plodmi. Len nezabúdať - s mierou a prísne individuálne, podľa kondície a konštitúcie stromčeka. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 12.4.2017 9:46

Děkuji Vám pane Hlavatý. Nešlo mě tak o to kolik nechat plodů, ale spíš kdy udělat probírku a čeho (poupat, květů, plůdků). Loni jsem vyštipoval poupata, letos udělám probírku dle rady výše koncem června.  Děkuji. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.2 (?), 23.4.2021 21:58

Tak nyní nevím co koupit?
Již v nabídce zbyly pouze: 
Rubinola - Rubín + Prima
Goldstar - Rubín +Vanda
Lipno - Rubinola + Vanda

Co byste koupili Vy? Rubinolu, Goldstar nebo Lipno?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika