Pocta Rubinole



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
5.3.2016 18:30

Kdybych takový stromek viděl v katalogu, myslel bych si, že ty jablka tam někdo pověsil pomocí fotoshopu. Krása. Rubinolu mám taky rád, loni byly chuťově výtečné, ale ve sklepě dozrály dřív než jindy - asi kolem Vánoc.            Roub Vltavy jsem před pár lety dostal (snad ji vyšlechtil p. Kumšta?), plod jsem zatím neviděl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.3.2016 13:32, zobrazeno: 71499x

Pred pár dňami mi záhradkár-známy povedal: "Tú Rubinolu už dám preč, sú s ňou len problémy, vymením ju za niečo z tých nových - lepších". Nosil som tie slová v hlave a teraz musím reagovať. Mal pravdu? Samozrejme že nie!! Pretože: 1. "Nové" ešte neznamená "lepšie".   2.  S rubinolou nie sú len problémy, ale aj radosť, a veľká.  3. Rubinola je môj top obľúbenec, favoritka, miláčik, a to už dlhé roky.  Áno má svoje muchy - ťažšie sa tvaruje, vytvára povestné vidličky nad ktorými si niekedy lámeme hlavu, praská jej kmeň - často po celej výške a hlboko, plod má hrdzavú makulu okolo stopky, v teplých oblastiach sa stáva skôr skorou zimnou až takmer jesennou odrodou.  Ak sa ale naučíme ako na ňu, tak klady vysoko prevažujú. Na inom vlákne venovanom Rubinole dominovali hlasy, že rodí na dlhom dreve a výhony netreba vôbec skracovať. Ja sa ale prikláňam k názoru pána Vysloužila, ktorý jediný sa nebál ozvať proti. V prvých rokoch je nevyhnutné strihať a vytvarovať pevnú korunu. Rubinola rodí skôr na "stredne dlhom" dreve, ale aj na krátkom - myslím že vhodným rezom sa to dá dosiahnuť (dúfam že sa mi to podarí demonštrovať obrázkami na záver). Ak neskrátime dlhý jednoročný výhonok, tak si koledujeme o vyhoľovanie - listy budú len na konci výhonka, a ak budú kvety a potom plod(y) na jeho úplnom konci, dosiahneme obraz vianočného stromčeka so zavesenými guľami na dlhých nitiach. Plod Rubinoly je skutočný skvost, len potrebuje dostatok slnka na vyfarbenie - ak ho má (udržiavajte korunu presvetlenú), tak niektoré prúžky žíhania sú až takmer čierne. Chuť je skvelá - pre mňa synonymom harmonickosti. Za celé roky pestovania som nikdy nevidel na Rubinole chrastavitosť ani múčnatku. Jablká pevne držia na strome, málokedy niektoré spadne, zažil som aj to, že víchrica vyvrátila zákrpok Rubinoly, ale jablká zostali na konároch.  Neviem, či si priatelia v Čechách dostatočne uvedomujete, že Česko je absolútna svetová veľmoc v šľachtiteľstve (nielen) jabloní a hrušiek. Vaši šľachtitelia a ich prácou svorené produkty sú skutočným národným pokladom. A Rubinola je jeho korunovačným klenotom. Nevzdávajme sa jej!

Zákrpok Rubinoly na M-9
Zákrpok Rubinoly na M-9
Štvrťkmeň Rubinoly na MM-106
Štvrťkmeň Rubinoly na MM-106
Toto naozaj nie sú plody na dlhom dreve, však ?
Toto naozaj nie sú plody na dlhom dreve, však ?
Tmavočervené až čierne prúžky-nádherne vyfarbená R.
Tmavočervené až čierne prúžky-nádherne vyfarbená R.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.3.2016 13:58

Ešte posledný dotaz (dnes som už toho "nakecal" dosť): V pomológii som videl odrodu Vltava, kríženie je rovnaké ako pri Rubinole (Rubín x Prima). U nás na Slovensku o nej ani nechyrujeme, pozná alebo pestuje ju niekto v Čechách? V tej pomológii vyzerá pekne...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.3.2016 18:30

Kdybych takový stromek viděl v katalogu, myslel bych si, že ty jablka tam někdo pověsil pomocí fotoshopu. Krása. Rubinolu mám taky rád, loni byly chuťově výtečné, ale ve sklepě dozrály dřív než jindy - asi kolem Vánoc.            Roub Vltavy jsem před pár lety dostal (snad ji vyšlechtil p. Kumšta?), plod jsem zatím neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 6.3.2016 7:21

Ďakujem. Teší ma že tú Vltavu máte, keď zarodí tak sa s nami podeľte o svoje dojmy. S pozdravom: I.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 6.3.2016 13:31

Rubinola patří mezi stálice rezistentních odrůd, i když v některých lokalitách už před lety byla její rezistence prolomena. U drobných pěstitelů to je však jen v některých letech. Nepochybně je to kvalitní zimní odrůda.
Má však i necnosti. Na slabě rostoucích podnožích (devítky, éčka a pod) někdy trpí rakovinou dřeva a kmínky praskají.

Co se týče Vltavy, je to kříženec FlorinaxŠampion od soukromého šlechtitele p. Kumšty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 6.3.2016 22:09

Dobrý večer, stejně nádherné rudé s černými tóny Rubinoly se nám daří vypěstovat u Kyjova. Každý si chválí krom vzhledu i její chuť, opravdu skvostná odrůda. Škoda jen, že nám v nejlepší kondici vydrží jen do prosince. Podobně nádherně vybarvené i když menší plody dává Topaz, který mám chuťově radši a ještě teď je skvělý.

Máme šest Rubinol jako vřetena na MM106 a i přes velká sucha posledních let plodí pravidelně a hodně. Na rozdíl od stromků na M26.

Děkuji za tip ohledně střihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.3.2016 14:01

Topaz je tiež super, aj keď chuťovo trochu z iného súdka. Určite sa dá dlhšie skladovať. Ale: wink "Rubinola je nejvíc!"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.3.2016 7:00

V pomológii od p.Nestrstu sa uvádza Vltava ako kríženec Prima x Rubín, myslím že aj vzhľad by zodpovedal viac tejto informácii ako Vašej. Ale môžem sa mýliť, ak sa mýli pomológia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.3.2016 7:02

Opravujem: od p.NESRSTU.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.3.2016 7:07

Myslím, že Vami uvádzaný kríženec je Blaník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika