Ovocné stromy vo vyšších, veterných polohách (700 mnm.)?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.20 (?)
18.11.2019 9:21

Coxova v 600 metrech asi není to pravé, Red Chief koneckonců taky ne). Ale možná budete mít štěstí... Šel bych do osvědčených odrůd pro vyšší polohy, Rubín, Rosana, Angold, Lipno, aj.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 76.211 (?), 8.8.2018 17:25

Rosanu. I když před sklizní padá, má mimořádně malé nároky na teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
maiirim - (10) - 250.86 (?), 8.8.2018 14:52

Pán Kamil Hasan, veľká vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď :)

Niektoré tie odrody (Katja, Krasava, Táborita...) je dosť problém zohnať ako na Slovensku, tak i v Čechách. 

Dočítala som sa, že Matčino je len stredne odolné voči mrazu a Gravštýnske červené neznáša veterné polohy, máte iné skúsenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 60.28 (?), 8.8.2018 22:05

Grávštýnské červené zvládá mojí větrnou polohu bez problémů, předčasně padají jen poškozené plody. Netuším, zda-li máte u Matčina na mysli odolnost vůči mrazu ve dřevě nebo v květu. Matčino mi nakvétá jako jedna z posledních odrůd a mrazová poškození květů jsem nezaznamenal, taktéž ve dřevě nikdy nenamrzlo. Matčino mi, bohužel, velmi málo plodí. Přeroubovaný terminál (Jan Říha) je věčně obsypaný a na Matčinu jen pár plodů. Rosanu jsem na novou zahradu zahradu již nevysazoval právě kvůli předčasnému opadu plodů. V chuti byla průměrná až lehce nadprůměrná, avšak plody měla vždy velké a v hojném počtu. Nevzpomínám na ní ve zlém.

Ano, už v prvním příspěvku jsem psal, že konečný výběr odrůd bude kompromisem mezi kýženým a sehnatelným. Leckteré odrůdy si můžete přiroubovat v pozdějších letech. Pečlivě vybírejte především podnože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.8.2018 10:25

Případ jake se Vám stal s Matčiným, se mi stává velmi často. Když přiroubuji k odrůdě průměrně plodné jinou plodnější, dojde k zajímavému, ale nevýhodnému jevu. Plodnost průměrně plodné odrůdy poklesne, zatímco plodnější odrůda výrazně přeplozuje. Je jedno, která z odrůd je podnožová a která přiroubovaná. Odrůda Dolores silně plodná téměř vymazala úrody Rubinoly, k níž byla přištěpována. A mnoho dalších. 
   Stejný jev pozoruji u švestek, kupodivu ne tolik u hrušek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 48.57 (?), 9.8.2018 20:28

Díky za reakci. Asi budu muset vysadit Matčino na bujnější podnoži a nezasahovat do něj roubováním. Plodnější odrůda je v podstatě skoro každá. Jan Říha je sice roztomilé jablíčko, leč raději bych každoročně sklízel alespoň košík Matčina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.8.2018 22:24

Matčino je vůbec odrůda, která si do svého růstu a plodnosti nenechá moc mluvit. Čím víc ji tvarujeme, řešeme, ošetřujeme, tím neuspořádaněji roste a míň plodí. Starý velký strom na návsi z 1. republiky, který zažil pilu jen když se odřezávalo něco ulomeného, plodí pravidelně a velmi slušně krásné ovoce - to nejlepší na koncích větví. Nic pro fajnšmekry, co se vyžívají v tvarování, vyvazování, letním řezu, probírce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
smrček - (2) - 41.2 (?), 18.11.2019 8:55

mám také podpbný problém...(600 m.n.v.). Takže jsem letos zasadila čísteckou lahůdku, renetu coxovu a ráda bych ještě něco takového jako red chief nebo něco podobného. Mohl by někdo prosím poradit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 18.11.2019 9:18

slušně mi roste a plodí v 650m na mírném jz svahu předhůří Šumavy Jonathan, Rubín, Matčino, Spartan, Malinové hornokrajské, ale v posledních letech i Golden. Vše vysokokmeny. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.20 (?), 18.11.2019 9:21

Coxova v 600 metrech asi není to pravé, Red Chief koneckonců taky ne). Ale možná budete mít štěstí... Šel bych do osvědčených odrůd pro vyšší polohy, Rubín, Rosana, Angold, Lipno, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.143 (?), 18.11.2019 14:10

Včer zemřel Král Šumavy Josef Hasil. Nasaďte jiného Krále - dopotočuji odrůdu Lobo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika