Ořezání jabloní



host - 90.168 (?)
28.5.2009 23:20

Můžete zkusit i domluvu se sousedkou, že si z přečuhujícího může česat  - možná se tak vyhnete řezání, za pokus to stojí... Jinak určitě neřežte na podzim a v zimě.   Gl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 248.31 (?), 17.5.2009 20:29, zobrazeno: 18617x
Dobrý den, můžete někdo poradit. Jsem pěstitel amatér. Máme na zahrádce asi půl metru od plotu zasázené jabloně, nedávno jsme koupily chatku, jabloně jsou asi 20let staré. Problém je, že máme špatné sousedské vztahy, a paní sousedce se nelíbí, že nám stromy přečuhují asi o půl metru k nim na zahradu. Chce po nás abychom jim uřezali větve. Tak aby jim tam nečouhaly, museli by jsme uříznou dvě silné větve skoro u kmene stromu. Můžou se v létě, když už strom má plody, ořezávat větve? Bojím se, že si tímto zničíme stromy. Moc děkuju za odpovědi
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 17.5.2009 21:38

Vysvětlit sousedce, že zákon na to pamatuje a má se to dělat ve vegetačním klidu. Pokud to uřežete teď, tak nadváha kořenového sytému bude nutit zbytek stromu k růstu až do zimy a strom se nepiřpraví na zazimování, což prostě je včasné ukončení růstu a ztráta vody v pletivu stromů, jinak zmrzne část habitusu (koruny). Viděl jsem sad "zvlažený" močůvkou v polovině září a to jisté, hodně toho pomrzlo. Mělo to podobnou příčinu, bujný růst až do zimy a mnoho vody ve dřevě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 17.5.2009 22:38

Musím oponovat panu Ronimu. Letní řez přeci brzdí růst a nedá se přirovnávat s nevhodným přehnojením dusíkatými hnojivy. Právě řez poměrně mladých stromků v době vegetačního klidu podporuje růst a působil by jako zmlazení, čímž by strom vytvořil nezvládnutelné množství vlků. Stromy, asi v osadě, vysázené tak blízko k hranici pozemku byly pravděpodobně uvažovány tvarovat do stěny. Pokud byste chtěli paní sousedce ukázat dobrou vůli, začněte ještě teď postupným odřezáváním větví po částech s tím, že výsledek bude zploštělá koruna alespoň směrem k hranici pozemku. Nezapomeňte každý řez zahladit ostrým zahradnickým nožem a zatřít d o b r ý m štěpařským voskem. Při postupném odřezávání slabších větví strom nezdivočí. Při tom si musíte uvědomit, že jste si koupili svůj pozemek, což vás neopravňuje k užívání části pozemku načuřené paní sousedky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 90.168 (?), 28.5.2009 23:20

Můžete zkusit i domluvu se sousedkou, že si z přečuhujícího může česat  - možná se tak vyhnete řezání, za pokus to stojí... Jinak určitě neřežte na podzim a v zimě.   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 28.5.2009 23:58

To si jako po dvaceti letech vzpoměla že jí ten strom vadí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 174.238 (?), 28.5.2010 13:56

Chtěl bych se zeptat mam koupenou parcelu a naíž jsem postavil barák a z jedné strany má soused pozemek a na něm jsou vzrostlé stromya jeden čouhá na muj pozemek jakej je minimální odstup stromu od hranice pozemku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6530) - 70.100 (?), 28.5.2010 14:15

Není stanoveno. Přesahující větve k Vám můžete ořezat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.238 (?), 4.6.2010 17:26

A když jsou ve víšce tak to mam udělat jak?Jedně uříznout celou stranu stromu... Mohl by na mě nějak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 28.5.2010 14:29

Mohou, ale pokud se nemýlím, problém není v nich, ale v tom, kdo zasadí strom půl metru od hranice pozemku, člověka by nenapadlo, že je přeroste.

Sám jsem zakoupil před lety dům, kde bylo několik podobně zasazených stromů, obešel jsem sousedy, jedné sousedce to vadilo, se stromy jsem se s těžkým srdcem rozloučil, s ostatními sousedy problém nebyl, stromy zde (některé) zůstaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 14.6.2010 20:53

Řez za vegetace je dobrý. Záleží ale na míře. Obvykle se u jabloní provádí koncem srpna až začátkem září. Silný letní řez je stejně nevhodný jako silný zimní. 

Lidi, kterým vadí větve přečuhující na jejich pozemek fakt nechápu. Pohled na pěkný vzrostlý ovocný strom je pěkný v každé roční době. Vám dělá parádu, ale starat se o něj musí soused. Pokud má ten soused ke stromu vztah, tak ho bude provedení takového zásahu minimálně mrzet. Stojí vám to za to? Myslíte, že je hezčí koukat na mrzáka s amputovanou částí koruny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika