Opylování - čmeláčci



host - 202.78 (?)
10.5.2013 20:24

U nás létají čmeláčí královny cca v polovině března, do konce měsíce najdou hnízdo a následně vyvedou první generaci. Na malinách už pak obvykle vidím v hojném množství novou generaci čmeláků. Od toho si odvozuji zbytek. Je tedy pravdou, že dnes jsem třeba na jabloních viděl převážně včely (včelaře mám cca 100 m od pozemku). Na druhou stranu, tohle jaro zdá se býti vyjímečným... Tazatelka za zkoušku určitě nic nedá, podle mě ale té třešni chybí spíše druhá vhodná odrůda, což by s úbytkem včel mohlo souviset a čmeláci to určitě nevyřeší. Petr L.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 228.172 (?), 10.5.2013 19:17, zobrazeno: 8691x

Dobrý den. Mám velkou zahradu, obrovskou třešeň, nějaké stromy ovocné, spoustu květin a keřů rybízů, angreštů, Josty,Barůvky, hodně jahod. Je to v listnatém lese kolem dokola. V posledních letech však mám mizivou úrodu, hlavně třešně jsou tak do jední dlaně, a vše ostatní také nic moc. Přisuzuji to nedostatku včel, které již z okolí zmizely. Nejbližší včelař ke asi 1500 m vzdálený a to ještě tam mají včely kolem dostatek potravy. Přemýšlela jsem jak to řešit. Někde jsem četla, že existuje nějaký chov čmeláčků. Víto o tom někdo?  Včely chovat nemohu, protože je to vzdálené od mého bydliště 45 km a to nejde bez stálého opatrování. Taky už mám roky a nestíhala bych to. ožná by to ti čmeláčci vyřešili.   Děkuji za zprávu.  Cajina

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.5.2013 19:56

No a jak myslíte, že vypadá v tuto dobu čmeláčí hnízdo? Nejspíš je tam nyní jen samička. Aspoň já nyní u nás vídám létat jen ty samičky, dělnice se teprve rodí. Takže ta jedna samička vám to nevytrhne. A až budou dělnice ve větším počtu, tak budou stromy dávno odkvetené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.5.2013 20:11

Nejsem odborník na čmeláky. Ale když mi rozkvetla první broskev u zdi domu, byla obsypána malými čmeláky. Velkého jsem mezi nimi neviděl. Tak nevím, jestli mezi nimi byla samička.Nyní u mne rozkvetly jabloně a občas naopak zahlédnu velkého čmeláka, ale spíš na pampelišce. Ti malí se někam vytratili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 202.78 (?), 10.5.2013 20:24

U nás létají čmeláčí královny cca v polovině března, do konce měsíce najdou hnízdo a následně vyvedou první generaci. Na malinách už pak obvykle vidím v hojném množství novou generaci čmeláků. Od toho si odvozuji zbytek. Je tedy pravdou, že dnes jsem třeba na jabloních viděl převážně včely (včelaře mám cca 100 m od pozemku). Na druhou stranu, tohle jaro zdá se býti vyjímečným... Tazatelka za zkoušku určitě nic nedá, podle mě ale té třešni chybí spíše druhá vhodná odrůda, což by s úbytkem včel mohlo souviset a čmeláci to určitě nevyřeší. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.5.2013 20:32

U nás létají čmeláčí královny cca v polovině března...obvykle to asi tak bývá, ale u nás letos slezl sníh až 11. dubna, takže to budou mít čmeláci u nás posunuté. To mne zmátlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.5.2013 20:29

Já tu u nás pozoruji jedno čmeláčí hnízdo, zatím tam lítá jen ta samička.

Malý čmeláci by mohla být první generace dělnic vychovaných samičkou, bývá jich v hnízdě jen několik. Další dělnice už bývají větší. Ale stejně i pokud už jsou v hnízdě nyní nějaké dělnice je to jen zlomek jejich počtu kolik jich bude později. Ale i tak čmeláků bývají v jednom hnízdě maximálně jen stovky proti desetiticům včel v jednm úlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.209 (?), 10.5.2013 22:49

To co jste považoval za čmelaky, byly včely samotářy (je jich mnoho druhů a některé jsou chlupaté jako čmeláci) a nikoliv malí čmeláci. Ti velcí čmeláci na pampeliškách, jak píšete, byly skutečně čmeláci a to samičky už s hnízdem. Čmeláci v době květu broskvoní a meruněk se teprve probouzí a hledají vhodná místa k založení hnízda.To jsou ti velcí čmeláci(vyzimované samičky),kteří pořád létají jako kdyby něco hledali.Pokud jsou vidět na květech, pak už hnízdo mají založené a shání potravu pro své první larvy. Ty malé samotářky se nikam nevytratily, ale jsou na jiných květech. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.5.2013 21:21

Díky za upřesnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 10.5.2013 20:28

Udělejte podmínky pro včely samotářky, tady jiné nejsou a ve stromech to hučí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 33.246 (?), 12.5.2013 0:01

Podíval jsem se na včely samotářky, jsou tam navrtané špalky, ale neznám rozměry - průměr otvorů a hloubku. Mohl byste to upřesnit?

Děkuji - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika