Opylovač pro jablko Gala



Tomáš M. - (15) - 49.2 (?)
16.10.2015 15:45

Zkuste třeba Merkur. Měl by být trvanlivější než Gala a je také sladký jako Gala.

Píši podle toho, co jsem se dočetl v katalogu pana Vysloužila a zde ve fóru, nikoliv z vlastní zkušenosti, i když zvažuji Merkur také vysadit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 127.19 (?), 16.10.2015 8:41, zobrazeno: 11728x
Dobrý den, prosím o radu, jaký je vhodný opylovač pro GALU. Myslím, že je částečně samosprašná a jablka na ní jsou i když je sama, ale mám místo na jeden další strom a četl jsem, že vhodný opylovač zvýší úrodu. Pokud bych si mohl vybrat, tak nějaká zimní odrůda, červená, chuťově podobná jako GALA. Ještě se zeptám, jestli je nějaký rozdíl v odrůdách GALA a ROYAL GALA. Děkuji, michal
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 16.10.2015 11:38

Pokud je Royal Gala získaná pupenovou mutací nebo klonovou selekcí od původní odrůdy Gala, tak volte jako opylovač cokoliv jiného - nepříbuzného, například něco z nabídky českých rezistentů. Co takhle UEB 3366/1 nebo Red Topaz?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.19 (?), 16.10.2015 12:37

Děkuji za reakci, koupil jsem ji jako "GALA" před časem v zahradnictví. Jak by k tomu šel např. Idared, Jonathan, Rubin nebo Spartan?

Respektive jsou tyto odrůdy samosprašné nebo naopak Gala by jim mohla být opylovačem? Hledám nějaké dvě na sebe kompaktní odrůdy.

Red Topaz vypadá taky zajímavě. ;-)

Děkuji, michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.10.2015 12:51

     Žádná jabloň není samosprašná, a to ani částečně. Není-li Vaš Gala širokodaleko jedinou jabloní v kraji, není třeba opylovače řešit. Daleko častěji bývají problémy s nutnou probírkou než s nedostatečným opylením.
    Taky nerozumím, proč hledáte k odrůdě Gala nějakou chuťově podobnou. Nebylo by lepší - pro zpestření chuti volit spíš nějakou jinak chutnající a v jinou dobu zrající?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.19 (?), 16.10.2015 13:15

Máte pravdu, s tím opylovačem jsem asi trochu ve vleku dopárování třešní. ;-)

Gala chuťově nám absolutně vyhovuje, snažíme se tedy najít něco blízkého. Nemáme úplně vhodné prostory k uskladnění a i v tomto ohledu je Gala celkem odolná. Nicméně máte pravdu, že by bylo vhodnější i v tomto pohledu úrodu spíše rozložit.

Doporučil byste mi tedy prosím odrůdu, která je řekněme vzhledem, chutí a konzistencí blízká Gale a plodí v dřívějším období? Pokud pomůže i jako opylovač, tím lépe. ;-)

Děkuji, michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.10.2015 13:29

Co třeba Desert?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Tomáš M. - (15) - 49.2 (?), 16.10.2015 15:45

Zkuste třeba Merkur. Měl by být trvanlivější než Gala a je také sladký jako Gala.

Píši podle toho, co jsem se dočetl v katalogu pana Vysloužila a zde ve fóru, nikoliv z vlastní zkušenosti, i když zvažuji Merkur také vysadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.101 (?), 16.10.2015 19:26

Kdybyste chtěl o něco málo pozdnější, volila bych Rajku. Jak Gala, tak Rajka jsou sladší a voňavé. Jak opyluje nevím.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.101 (?), 16.10.2015 19:29

Teď jsem mrkla - obě kvetou středně pozdně a jsou dobrými opylovači.  L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.38 (?), 16.10.2015 13:29

Možná paní velmi chutná - tak jako mě - v současné době je to také můj favorit! Chuťově vynikající :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika