Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Opál

Opál

Mikeš13 (1844) - xxx.xxx.26.152 (?)
23.1.2019 20:37

Je to opravdu chuťovka, také si jí teď užívám. Zajímala by mě kvalita plodů Opálu někde v nížině a ve vyšší nadmořské výšce, jestli je to odrůda spíše do tepla (uvádí se požadavky na úrovni GD) nebo dokáže bez významnější ztráty kvality ustát třeba drsnější klima Vysočiny.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Opál

Mart (231) - xxx.xxx.5.152 (?)
29.3.2015 9:17, počet návštěv: 30214
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím účastníky fóra.Chci se zeptat na zkušenosti s odrůdou jabloně Opál.Odrůdu mám vysazenou, tuším mi ještě nerodila.Jablka se již dostanou koupit v supermarketech Glóbus, viz foto, pravděpodobně od firmy Fytos, sady Vlkov.Neodolal jsem a jedno jablko včera koupil, následně doma "degustoval". Chuť byla asi velmi dobrá ale dužnina velmi tuhá, chtělo to nechat pár dnů uležet.Martin

Obrázky:

Připojit reakci   

Opál

host - xxx.xxx.29.59 (?)
29.3.2015 11:11
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Tato odrůda se na naší zahradě(300m.n.m. severní Č.) neosvědčila. Nevyrovnaná velikost plodů, nevýrazně nasládlá chuť a jak píšete tuhá dužina, která se příliš nezmění ani po uležení vedla mě k její likvidaci. Určitě se najdou lepší rezistentní odrůdy. E.H.

Připojit reakci

Opál

JakubM (81) - xxx.xxx.199.27 (?)
29.3.2015 13:54
Podle všeho je odrůda vhodnější do teplých oblastí a do intenzivních výsadeb se závlahou.
Připojit reakci

Opál

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.68.74 (?)
29.3.2015 20:49

Mám 8 leté vřeteno Opalu a nijak nadšený z něho nejsem. Jeho hlavní přednost je skladovatelnost. Je to opravdu dubnové jablko a pro příznivce sladších odrůd je to i velmi dobrá chuť.
Vytýkám mu slabší rodivost (u mě to může být i nevhodnou podnoží) a tendenci k drobnějším plodům. Výživou ani nedostatkem vláhy to u mě není. Ze střížovických "hvězdných" odrůd ho řadím až na konec.
V zahraničí s ním jsou asi zkušenosti jiné. Údajně se tam dost šíří, i když pod jiným komerčním názvem.

Připojit reakci

Opál

Mikeš13 (1844) - xxx.xxx.57.97 (?)
29.3.2015 20:35

Podle mě je tvrdá dužnina v kombinaci s její chruplavostí spíše výhodou (i z pohledu skladovatelnosti). Ale každému vyhovuje něco jiného. Současná "várka" ve zmiňovaném hypermarketu je o dost horší (velikost, vybarvení i chuť), než-li při prezentaci odrůdy někdy před dvěma měsíci.

Připojit reakci

Opál

JakubM (81) - xxx.xxx.199.27 (?)
31.3.2015 19:20
Bohužel v Globusu v Brně nebyl, ale chutnal jsem ho před týdnem od známé, ta ho dostala ve Fytosu. Pevná dužnina, chuť lehce do Rubínu, sladké, aromatičtější, ale rozhodně méně šťavnaté.
Připojit reakci

Opál

Petr z Pardubic (6582) - xxx.xxx.70.240 (?)
10.2.2016 20:21

Z hodnocení plodů hvězdných žlutoplodých odrůd pana Miloše Vysloužila vyšel nejhůře Orion a Sirius a poněvadž by to tak být nemělo, tak se buď jedná o záměnu plodů, nebo záměnu roubů. Luna vyšla průměrně až dobře a příjemně překvapil Heliodor a právě Opál. Dužnina velmi pevná až tuhá, chuť sladší, ovšem s příjemnou jemnou kořenitostí, stejně jako u Heliodoru.

Připojit reakci

Opál

JJM (54) - xxx.xxx.239.104 (?)
13.2.2016 19:02

Dnes ochutnavka v Globusu v Opavě.Vynikající chut i konzistence

Připojit reakci

Opál

17.12.2016 21:27

K příspěvku předřečníka není co dodat a lze s ním jen naprosto souhlasit. OPÁL (Golden Delicious x Topaz) vypěstovaný pravděpodobně v nadmořské výšce 346 m., má nyní sladce aromatickou chuť s perfektní konzistencí dužniny. yesProstě pochoutka.

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.72.67 (?)
18.12.2016 0:07

Letošní Opal, který se ke mě dostal z druhé ruky, vynikal plným sladkým ananasovým aroma. Konzistence pevná, zároveň křehká, výrazně šťavnatá dužnina. Jen mám stále strach, zda-li to nebylo jen letošním teplým podzimem. Cosi mi stále říká, že se do mých 380m.n.m. nehodí...

Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

Opál

18.12.2016 11:53

Ze stejného zdroje jako OPÁL (Golden Delicious x Topaz) je i odrůda LUNA (Topaz x Golden Delicious). Plody obou odrůd byly pravděpodobně vypěstovány v 346 m.n.m.. Jak Opály tak Luny jsou velmi sladké, rozdíl je v konzistenci dužniny, zatímco u Opálu je velice příjemně pevná a chruplavá u Luny je konzistence "standartní". Opál má oproti Luně jemnou kořenitost v chuti. Celkově působí obě odrůdy velmi dobrým chuťovým dojmem. Hlavně u obou odrůd neruší zvýšená sladkost. Nepůsobí totiž fádně.

Připojit reakci

Opál

Mikeš13 (1844) - xxx.xxx.56.93 (?)
18.12.2016 20:50

"Hlavně u obou odrůd neruší zvýšená sladkost. Nepůsobí totiž fádně".

A u Opálu navíc návyková chruplavost pevné dužniny, čímž dostává tato odrůda přednost před jinými, chuťově a vzhledově podobnými, odrůdami - to potvrzují konzumenti Opálu v zámoří.

Připojit reakci

Opál

Petr z Pardubic (6582) - xxx.xxx.196.17 (?)
25.12.2016 23:18

O OPÁLU je třeba se bavit v tomto vlákně, ne ve vlákně Honeycrisp.indecision V současné době citronově žluté plody, o kterých jsem psal výše, jsem si natolik oblíbil, že se pro mě jedná snad opravdu o první skutečnou náhradu za Golden. Pochoutkově sladké plody s nepatrnou kořenitostí a pevnou a šťavnatou dužninou. Bravo bravisimo.

Připojit reakci

Opál

12.1.2017 20:32

Současný Opál je pro mě mnohem větším požitkem než Rozela. Má samozřejmě pevnější a šťavnatější dužninu, více svěžích kyselin a jemnou kořenitost. Je i dostatečně sladký.

Obrázky:
Opál
Opál
Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.234.130 (?)
22.1.2017 11:56

Z hodnocení plodů hvězdných žlutoplodých odrůd pana Miloše Vysloužila vyšel nejhůře Orion a Sirius a poněvadž by to tak být nemělo, tak se buď jedná o záměnu plodů, nebo záměnu roubů. Luna vyšla průměrně až dobře a příjemně překvapil Heliodor a právě Opál. Dužnina velmi pevná až tuhá, chuť sladší, ovšem s příjemnou jemnou kořenitostí, stejně jako u Heliodoru.

Ktorá z týchto vymenovaných žltých odrôd sa najviac podobá chuti Goldenu?     Jano

Připojit reakci

Opál

22.1.2017 14:52

Nemůžu si pomoct, ale preferuji menší plody. Na "koštovku" jsou ideální. Proto, když jsem viděl menší žluté Goldeny, hned jsem si nějaké koupil. Velikostně vše kolem 150g. Chuť Goldenu není nahraditelná. I tyto menší jsou skvělé, sladce navinulé s goldenovskou příchutí. Myslím, že odrůdy, které jste jmenoval, pane Jano, mohou Goldenu dobře konkurovat a to více než některé starší typu Resisty. Golden ovšem zůstane Goldenem a když se nepodaří takové vypěstovat, tak určitě nebudu "trucovat" a koupím si je, protože je to stále "top" chuť a třeba momentálně na ně chodím do sklepa nejvíce.

Obrázky:
Golden Delicious
Golden Delicious
Připojit reakci

Opál

22.1.2017 17:34

Pane Jano, Václav Vinšálek v jiném vlákně napsal: Pokud chcete opravdu sladkou zimní odrůdu rezistentní k strupovitosti, zvolte pozdně zimní Opal (UEB 32642). Ten je z tzv. "hvězdných" střížovických odrůd asi nejsladší. Vydrží do dubna.

Připojit reakci

Opál

29.1.2017 10:50

Tak jak jste dopadl, pane PP, s tou ochutnávkou? Určitě špatně. V mém předchozím příspěvku v tomto vlákně jsem vyfotil Goldeny. Právě takhle žluté jsem je už koupil, nikoliv v supermarketu, ale u zelináře a v "Jednotě". 

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.215.190 (?)
3.2.2017 19:08

Asi nejvíce bych se shodoval s hodnocením Petra z Pardubic. V roce 2016 byl i u mne opál špičkový. A to jak v chuti, tak vyjímečně i ve velikosti. Jinak většinou u mne bývá drobný a vždycky jsem si říkal, co na této odrůdě kdo vidí. Navíc je to první česká klubová odrůda. A kolik českých licencí kopupili v USA. Je zřejmé, ža se jwedná o odrůdu do zeplejších poloh. Protože však r. 2015 a podzim 2016 byly abnormálně teplé, Opál dokonale vyzrál i ve středních polohách / 330 m.n.m./ Pěstuji jej na M9, pomůžu mu několika postřiky krystalony na list. / jinak nedocílíte střední velikost./  Odrůda je výrazně sladká, aromatická. Plody jsou nádherně žluté, někdy se slabým líčkem. Tuhost dužniny není chyba, právě naopak. samozřejmně. Starší ročníky, kteří mají erární chrup, mohou mít trochu problém. Ještě jednu zajímavou vlastnost má opál. Po rozkrojení na vzduchu nehnědne dužnina. Zajímavé by asi byly křížaly. Naproti tomu Heliodor mne zatím ještě nikdy nějak výrazně nezaujal, navíc střídá. To Sirius a zejména Orion ve středních polohách, to jsou věci. Orion je navíc velký, velmi aromatický. Ale už v únoru v suchém sklepě vadne.

Miroslav Přasličák

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.104.15 (?)
3.2.2017 20:19

Ten opál sa mi páči čím ďalej tým viac. Prečo ho len na Slovensku tak ťažko zohnať? Sirius, Orion,.. je už vcelku bežnný tovar (myslím stromčeky, nie plody). Ten problém s veľkosťou plodov nastáva aj po starostlivo vykonanej prebierke (za predpokladu ze dodatocne krystalonom nehnojim)? Ja praveze strednu velkost preferujem - lepsie sa jablka skladuju, su menej nachylne na fyziologicke poruchy, schuti sa zje a nemusite sa nutit tie posledne kusky dojedat ako pri prerastenych exemplaroch. Praveze ja mam napr. Golden na M9 skor vyrazne prerasteny aj bez dodatocneho hnojenia, tak by som (trochu) mensie plody uvital.

Připojit reakci

Opál

4.2.2017 18:05

Pěstuji jej na M9, pomůžu mu několika postřiky krystalony na list. / jinak nedocílíte střední velikost./

Zajímavé. V obchodech byly k vidění i mnohem větší plody než jsem koupil já (150g). Pro mě je těch 150g optimálních. V současné době bych řekl, že byly tyto Opály a Goldeny na mých fotkách výše, chutnější tak před měsícem, než nyní. Jinak drží ve sklepě dobře.

Připojit reakci

Opál

vyslouzil (17084) - xxx.xxx.236.1 (?)
4.2.2017 19:11

Prečo ho len na Slovensku tak ťažko zohnať?

Myslím že je to spojeno s tím, že šlechtitelé ze Střížovic prodali práva ta tuto odrůdu do USA. Dokonce i práva na její název, takže na degustacích se neuvádí svým jménem, nýbrž ÚEB a nějaké číslo.

Připojit reakci

Opál

4.2.2017 20:47

OK. To beriem. Ja som ju na jesen hladal z tohto dovodu aj pod tym UEB oznacenim, ale mal ju len kohaplant. A to je jednak daleko a jednak mam s touto firmou nedobre skusenosti, takze odtial som kupit nechcel. Hned za rohom mam plantex, dufal som, ze tam sa nieco objavi, ale marne.

Připojit reakci

Opál

4.2.2017 20:54

Tak co, pane 104.15, chtěl jste ve vlákně sloupovitě rostoucí pološvestka Jojo na podnoži Krymsk, někoho urážet?

Připojit reakci

Opál

vyslouzil (17084) - xxx.xxx.236.1 (?)
5.2.2017 10:15

Hned za rohom mam plantex, dufal som, ze tam sa nieco objavi, ale marne.

No a není řešením vyptat si od někoho roub?

Připojit reakci

Opál

5.2.2017 10:28

No pri sucasnych tarifoch ceskej posty je najjednoduchsie zabehnut do Straznice k p. Zibalovi. Ale tiez treba hladiet aj na zavirenost mnozitelskeho materialu, u hobby pestovatelov je to loteria. V tomto Plantexu vcelku doverujem, hoci ostatne paramatre vypestkov, obzvlast tych najviac ziadanych su mnohokrat povazlive. Povedal som si ale, ze radsej este dam rok navyse kvalitnej predvysadbovej priprave pozemku a uvidim aka bude ponuka dalsiu sezonu. Ja sa skor cudujem tomu, ze ten opal v plantexe nepredavaju, hoci sa o tejto odrode pise ako o jednej z komercne najuspesnejsich. Pritom kadejakych inych noviniek tam maju vcelku dost. Zeby bol prave kvoli tej uspesnosti nejaky problem s licenciami?

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.182.227 (?)
5.2.2017 10:50

Opál prodává Fytos. Předpokládám, že většina prodejců jej má odsud. Jaká je spolupráce Fytosu a Plantexu nevím. P

Připojit reakci

Opál

Pavel_CZ (246) - xxx.xxx.98.93 (?)
5.2.2017 11:15

Ja Opal koupil v Kurimi (ti berou z Fytos) a pak jeste jeden ze Zazvorky, ti to maji asi primo od zdroje.

Jinak v Americe je Opal strasne vychvalovany a troufam si rict, ze je v prvni trojce oblibenosti supermarketovych jablek. Prava ma snad jedina firma z Washingtonu a pro domaci pestitele je nedostupny.

Připojit reakci

Opál

Mikeš13 (1844) - xxx.xxx.80.134 (?)
5.2.2017 20:48
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.215.190 (?)
8.2.2017 13:45

Všichni jsme Opál vychválili. Ale pozor na jeho vysazování do vyšších poloh. Ne každý rok je tak teplý jako byly 2015 a 2016. Pokud bude chladno, ve vyšších polohách budete zklamani. mopál potřebuje teplo a delší vegetaci.

Miroslav Přasličák

Připojit reakci

Opál

22.2.2017 10:29

Další plod Opálu se stále pevnou a přiměřeně šťavnatou dužninou. Otázka je, jestli se přiklonit k hodnocení chuti pana Miloše Vysloužila, nebo nikoliv. Řekl bych, že zpočátku je chuť velmi příjemně nasládlá s jemnou příchutí, na konci konzumace si snad je možno vzpomenout na pana Vysloužila. Proto já říkám, že optimální na degustace jsou středně velké plody, jako v tomto případě.

Připojit reakci

Opál

Jiří II (552) - xxx.xxx.143.84 (?)
22.3.2017 11:29

Středně velké plody Opálu s načervenalým líčkem, koupené v Lysicích, ve mě vyvolaly nadšení z jejich chuti. Nadšení bylo později vystřídáno zklamáním, když jsem se dočetl, že nároky na podnebí a půdu jsou podobné jako u Golden Delicious, vyžaduje intenzivní způsob pěstování ve tvaru volného zákrsku nebo štíhlého vřetene s dobrou výživou a že na silnějších podnožích jsou plody pouze drobné.

Přesto jsem loni Opál zkušebně narouboval do vrcholku Siria na M26 a několik květních pupenů slibuje, že se letos ukáže jestli se budeme s Opálem dál kamarádit, nebo jestli se rozloučíme.

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.234.152 (?)
5.5.2017 16:05

Ktorá zo žltoplodých Orion, Sirius,Luna, Heliodor,Opál by mala byť chuťovo najlepšia? Trpia tieto žltoplodé odrody jabloní nejakými chorobami?     Jano

Připojit reakci

Opál

5.5.2017 16:57

Mám Topaz, Admirál, Sirius, Orion, Opál, Heliodor, Lunu, Meteor naroubované, jestli mně ptáci něco nechají v budoucnu na roubech, to nevím, ale nechápu proč se donekonečna konkrétně Vy na něco neustále ptáte, aniž by jste chtěl cokoliv pěstovat. indecision Jestli si děláte srandu, tak to řekněte hned. Nebo se zeptám tak, jako se ptal jistý pán včera: O čo vám ide? smiley

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.234.31 (?)
5.5.2017 19:40

Práve preto sa pýtam aby som vedel ktorú odrodu mám zasadiť.Nemám totižto toľko miesta na sadenie ako máte Vy.     Jano

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.205.204 (?)
5.5.2017 21:42

P. Jano - ja sice chapem Vasu tuzbu vybrat si idealnu odrodovu skladbu do Vasej zahrady bez toho, aby Ste sa popalil negativnou selekciou. Mnoho ludi, povedal by som vacsina, na odrody, podpniky doslova kasle a potom sa cuduju, ze im to nerastie trpi chorobami. Je iste mnoho odrod, o ktorych sa vie, ze su napriklad silno nachylne na iste choroby bez ohladu na lokalitu (v nasich podmienkach), ci vyzaduju isty typ rezu. Taketo charakteristiky sa velmi rychlo zistia, objavia pri hodnoteni na forach, ci v pomologiach. Lenze v prevaznej vacsine pripadov sa skusenosti vzdy roznia a roznit budu.

Mate predsa strasne mnozstvo faktorov, ktore mozu viest k tomu, ze skusenosti pana A a pana B budu uplne opacne, pricom ani jeden z nich neklame. Odhliadnuc od toho, co viete ovplyvnit - zavlaha, hnojenie, chemicka ochrana, podpnik, rez - si musite uvedomit, ze prakticky kazdy okres, kazda dedina, kazda zahrada ma inu mikroklimu a podne podmienky. Hoc by teda aj napr. p. Petr mal 20 rocne skusenosti so vsetkymi Vami spominanymi odrodami, nemozete sa na zaklade nich rozhodnut, ci tu ci onu odrodu vysadit ci nie. Nemate totiz zahradu hned vedla tej jeho, ale niekolko stoviek km na vychod a navyse mozete mat aj uplne preferencie ohladom chuti ci pestovatelskych vlastnosti. Zbytocne by Ste mohol niektore odrody zavrhnut, ktore u Vas mozu prosperovat a naopak by Vas lahko mohli sklamat tie, ktore su inde ospevovane.

Nezostava Vam nic ine, nez testovat na vlastnej kozi. Urcite nebudete mat nikdy tie optimalne odrody (samozrejme, co je to optimalne?), uz len kvoli tomu, ze kazdorocne sa objavia stovky novych. Pri akom takom predvybere sa vsak rychlo viete dostat do stavu, ktory bude prinasat uzitok a radost Vam i Vasim blizkym.

Nezabudnite: "If you optimize everything, you will always be unhappy." Donald Knuth.

Zelam vsetko dobre.

Připojit reakci

Opál

8.5.2017 17:17

Kdopak to napsal tento pěkný příspěvek pro pána Janka?smiley Taky Jankovi želám všetko dobré. Hlavně nějaký pěkný pozemeček pro testování.smiley

Připojit reakci

Opál

13.12.2017 17:45

Opakem kyselejšího "rubínového" TOPAZU, je velmi sladký "rubínový" OPÁL. Jsem rád, že plody je možné prozatím sehnat v tom Globusu. Cena za kilogram klesla z 50 Kč na 36 Kč. Plody jsou výstavní. V sortimentu jablek z obchodních řetězců je to prozatím jediná "česká zajímavost" ve stále stejné nabídce odrůd. 

Obrázky:
Opál
Opál
Připojit reakci

Opál

Ivan Hlavatý (3964) - xxx.xxx.234.253 (?)
14.12.2017 16:58
Opal, Luna, Sirius, Heliodor - súrodenci z jedného kríženia (Topaz x Golden Del.). Najkvalitnejší je pravdepodobne Sirius. Na fotkách kupovaných plodov Opálu Petra z Pardubic ma trochu prekvapuje mierne rebernatý tvar plodov a ich hlboká a zvlnená kališná jamka. Možno dostali malú dávku giberelínov, ale tvrdiť to samozrejme nemôžem. Každopádne sú tieto Opály tvarovo prakticky nerozoznateľné od mojich Heliodorov (foto 1,2). Práve Heliodor sa od svojich 3 súrodencov odlišuje miernou rebernatosťou a najmä hlbokou kališnou jamkou (foto 3), ktorá je typicky "rozelovito" zvlnená tzv. svalcami. Ukážkovo (až extrémne) to vidno na foto 4-6. Samozrejme, chuťovo odlíšiť sladký Opal od Heliodoru (ktorý pobral aj nejaké kyselinky od Topazu) by žiadny problém nebol. Tiež je významným rozlišujúcim znakom výrazná mastnosť šupky Heliodoru, ktorá sa skladovaním ešte stupňuje. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Opál

14.12.2017 20:39

Co se týče chuti těchto globusových Opálů, tak nezbývá než věřit, že ještě nejsou v optimální konzumní zralosti. Opály z minulého roku vypěstované v okrese Rychnov nad Kněžnou byly menší, ale zato mnohem sladší a chruplavější. indecision

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.162.229 (?)
15.12.2017 10:26

Pod vlivem a díky možnosti, ochutnal jsem stejný Opál ze stejného stromu, resp. Globusu. Nedokážu posoudit, jak může být ještě lepší, ale toto mi stačí. Pro mně vyvážená chuť a jemné aroma snad jakoby banán. Když bude vychlazené, nebude chyba. Oproti té řepě z minulého týdne nesrovnatelné.  Akorát mi vadí, že na to lepí (všichni) ty malé samolepky. K ničemu to není, chemikálie z lepidla může migrovat do slupky a zdražuje to zboží.

PP. nyní z PU

Připojit reakci

Opál

15.12.2017 12:53

A já mám zase dojem, že tyto obří globusové plody Opálu nejsou ještě správně konzumně vyzrálé. Jak jsem psal, tak plody Opálu z minulého roku, vyfocené výše ve vlákně, byly v chuti o něčem jiném. Jakoby banánovou příchuť měl před lety pouze plod BANÁNOVÉHO ZIMNÍHO původem od Miloše V. Tam se ukázalo, jaká kouzla dokáže vyčarovat v chuti stará odrůda. Asi ne vždy a všude. Tyhle globusové Opály nejsou špatné, ale mnohem méně sladké s prozatím s tuhou strukturou dužniny. Tu zvýšenou sladkost s nepatrnou kořenitostí a chruplavost, bych považoval za přednost.

Připojit reakci

Opál

Standa_HK_ (1165) - xxx.xxx.248.40 (?)
5.5.2017 22:19

Milý Jano 234.31

Můžete to dělat jako pan Petr z P = ochutnávat ovoce vypěstované na cizích stromech. A to jak nakoupeného od velkopěstitelů v místním regionu, tak i od pěstitelů drobných v širším i užším okolí.

Jen tak před nákupem stromku (roubů, oček) zjistíte, jestli je právě tato/jiná odrůda ve Vaší chuťové preferenci. Také zjistíte, jak kvalita/velikost plodů varíruje podle pěstitelských podmínek.

SfK.

Připojit reakci

Opál

Standa_HK_ (1165) - xxx.xxx.248.40 (?)
5.5.2017 18:07

Ano Jano, trpí chorobami, ale potřeba postřiků je menší.

Protože má každý jiné chuťové preference, je pro každého vítězem jiná z dané skupiny odrůd.

SfK.

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.168.21 (?)
27.10.2018 10:11

vloni zakoupený ZK Opálu za účelem získání roubů připravený k první malé sklizni. Walter

Obrázky:
Opál
Opál
Připojit reakci

Opál

Jiří II (552) - xxx.xxx.61.187 (?)
27.10.2018 13:36

Krásné žluté zbarvení jablek. V lednu a později, bude jejich chuť nepochybně skvělá.

Připojit reakci

Opál

Mikeš13 (1844) - xxx.xxx.224.76 (?)
14.11.2018 15:01

Letošní Opály z hypermarketu byly výborné a Opál jako takový se mi zdá každy rok lepší a lepší - pěkně vypadá, má výbornou kořenitou chuť, dužnina chruplavá a nehnědne. Zjišťuju, že je to konzumně "návyková" odrůda smiley.

PS: Nejsem střížovický agent.

Připojit reakci

Opál

Jiří II (552) - xxx.xxx.61.187 (?)
14.11.2018 16:29

U nás doma momentálně soupeří o první místo v chuti Admirál, Orion a Sirius. Opal, s poněkud tužší a ne tolik šťavnatou dužninou, je za nimi jen o pomyslný chlup, ale věřím, že jeho správná doba teprve přijde.

Připojit reakci

Opál

23.1.2019 11:03

Znovu po roce připomínám, že již nějakou dobu jsou v prodeji plody světoznámé české odrůdy OPÁL (Golden Delicious x Topaz)smiley.  V současné době mají plody tuhou, ale šťavnatou dužninu a pro mě dezertní, nasládle plnou chuť. Prostě pochoutka. yes

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.168.21 (?)
23.1.2019 13:56

Jojo, taky jsem se tou chutí nakazil a dokonce jsem předloni na jaře neváhal jet 120km do Plzně pro jeden stromek na M9, ostříhal jsem ho narouboval na jednoleté podnože M9 a ostříhaný stromek zasadil. Vloni měl 12 výstavních jablek, po kterých se jen zaprášilo. Tak jsem chtěl dokoupit pár stromků, ale ouha, ve Fytosu letos nemají.

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.4.71 (?)
23.1.2019 16:26

Už se to nesmí prodávat lidem. 

Připojit reakci

Opál

Mikeš13 (1844) - xxx.xxx.26.152 (?)
23.1.2019 20:37

Je to opravdu chuťovka, také si jí teď užívám. Zajímala by mě kvalita plodů Opálu někde v nížině a ve vyšší nadmořské výšce, jestli je to odrůda spíše do tepla (uvádí se požadavky na úrovni GD) nebo dokáže bez významnější ztráty kvality ustát třeba drsnější klima Vysočiny.

Připojit reakci

Opál

25.1.2019 10:02

Před Topazem smekni a před Opálem klekni? smiley Jsem rád, že všechna produkce nejde do zahraničí, nýbrž, že se pamatuje i na naše konzumenty. Otázka je jakou má tady OPÁL prodejnost, když jeho název nezní tak vznosně jako třeba Cameo, Ruby Frost, Suncrisp, Ambrosia, Snapdragon, Evercrisp, Goldrush. Co se týče zdejších příspěvků, tak pokud si vzpomínám, tak ve středních a vyšších polohách bude spíše průměrnou odrůdou než tím, co se každoročně vyskytne v prodeji a na čem si každoročně pochutnáváme.cheekyGolden Delicious je ve své nejlepší kvaltě nepřekonaný a možná nepřekonatelný, ale tyto Opály mu určitě zdatně konkurují. yes Navíc by v rezistentních Opálech nemělo být tolik pesticicidů, jako v Goldenech.

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.168.81 (?)
16.2.2019 21:48

Šel jsem umýt jabka, a protože pan Mikeš pořád „hecoval“ jak ten Opál ve „vyšší poloze“ (Vysočina 450m/m), tak jsem si poslední jabko Opálu taky umyl a „degustoval“ (vlastně prostě snědl).
Chuť byla dobrá, „plná“, sladká. Po snědení v puse přetrvává déle příjemná, sladká chuť. (Jonatány se mi už nějak zajídají.) Škoda, že byl poslední. Ještě by pár dní vydržel.
Takže, na Vysočině Opál taky roste. „Úroda“ to byla první (3 menší jabka a 3 mrňaví mrzáci, ale Rozely nebyly větší a Boskoopy byly větší jen o fous. Asi moc sucho. Ještěže Jonatány to podržely.).
Takže zatím mohu konstatovat pouze: Slupka je opravdu žlutá a bez strupovitosti, dužnina je také žlutá a pevná, chuť je pro mě zajímavá a dobrá. Zatím kácet nebudu. Nějaké květní pupeny vidět jsou. Tak snad na podzim.
Když něco doporučuje pan doktor Vysloužil, nejsou to nesmysly. Děkuji. JG

Připojit reakci

Opál

14.3.2019 16:19

Opály stále drží, jak helvétská víra. Teplota skladování 9°C. 

Připojit reakci

Opál

host - xxx.xxx.168.103 (?)
14.3.2019 17:53

Odložím starší odrůdy jablek a vrhnu se na tuto chuťovku. Walter

Obrázky:
Opál
Opál
Připojit reakci

Opál

14.3.2019 18:03

Každému ale chutnat nemusí. Soused po degustaci Opálu prohlásil, že není nad Goldeny. 

Připojit reakci

Opál

Lada_cl (1) - xxx.xxx.218.10 (?)
17.4.2019 14:24

Souhlas, stromek Opál se prakticky nedá koupit.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 20197216.6.201911254
Odrůdy jabloní (a nejen jabloní) z východu3115.6.20199066
Kanzi 3715.6.201920273
Opětovně kvetoucí stromy v červnu615.6.2019357
Kniha - ovocné stromy1814.6.20191922
Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?5013.6.201939337
Roubování37811.6.2019431323
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)7811.6.201960424
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom25211.6.201969768
Jablcka pre bezzubych810.6.2019739
Prebierka plodov 679.6.201916636
Red Delicious 549.6.201936446
Jak daleko sázet stromy od sebe?47.6.2019460
Skladovateľnosť jabĺk - 2018/2019296.6.20195807
Zlatohlávek zlatý334.6.201953694
Choroba nebo nedostatek vyzivy? 42.6.2019427
Vysoká násada na jabloni 931.5.20191309
Choroba na jabloni 231.5.2019355
Choroby jabloni 1329.5.20194933
Florina6928.5.201936141
Vykousané plůdky226.5.2019285
Foto M9 a MM1061725.5.20196740
Má smysl pěstovat Melodii? 1222.5.20198669
Zasychání koncových větví jabloně - je to spála? 1821.5.20195500
Jablone Andera,Artiga,Reluga,Lady Silvia 218.5.2019374
Odrůda Admiral6817.5.201932711
Poškozený kmen 3017.5.20192333
Rozmnozenie rozlomeneho stromu116.5.2019122
Jabloň Karneval1114.5.20192325
Světlé skvrny na listech jabloně 213.5.2019341
Okousané listy 612.5.2019790
Odroda Telse 711.5.20191666
Stará jabloň811.5.2019630
Jak vám plodí už starší sloupové jabloně?2210.5.201918424
Karneval509.5.201941247
Poškození listů mladé jabloně 18.5.2019354
Lahůdková jablka pro labužníky - Váš favorit1216.5.2019188081
Cherry Cox 185.5.201913955
Orion765.5.201980250
Melódia + gala 33.5.2019417
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov16.6.2019
Chov pstruhov16.6.2019
Chov pstruhov16.6.2019
Kavka - březost16.6.2019
Chov pstruhov15.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů