Ontario a Wagenerovo



host - 176.18 (?)
29.1.2010 16:15

Když to shrnu : kyselou chuť to má jako Ontario (Wagenerovo je sladší), trvanlivostí to mohou být obě, vybarvení - Ontario nebývá žíhané -ale na některých obr.je+ odpovídala by i zeleň druhého jablka (Wagenerovo je žlutší se žíhaným líčkem), udanou velikostí plodů je to spíš menší Ontario (Wagenerovo průměr tak 5-7cm). Ale Ontario má hlubší jamku u okvětí, výraznější žebra a kratší stopku. Ještě jakou má jablko dužinu? Ontario ji má měkčí, Wagenerovo křupavou křehkou? A určitě to je jedno z nich nebo prostě jen nevíte, co to je za jabloń?           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 176.18 (?), 28.1.2010 21:00

p.s. na Ontáriu jsem žíhání nikdy neviděla, spíš někdy narůžovělou plochu. L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 28.1.2010 21:26

Naše Ontário vypadá na stromě takto.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 29.1.2010 12:06

Rony, nechci se hádat, ale nemyslím si, že na fotce je Ontario. Líčko by mělo být jen lehce narůžovělé Spíš to vypadá jako Idared

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 29.1.2010 12:15

Takto červeně a souvisle vybarvené Ontario jsem rovněž nikdy neviděl, nicméně se nepřikláním ani k názoru že by mohlo jít o Idared. Ten v našich končinách (JČ) vypadá dosti odlišně. Zcela typické Ontario je na fotografii v horní části této diskuse.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 29.1.2010 14:26

Toto vrtá hlavou i mne tak načervenalé Ontario. Kdysi jsem na toto téma muvil s odborníkem a potvdil mne, že to musí být souhra několika činitelů. Svah na jih, zatravněný pozemek (tam prý se jinak vybarvují jablka) a slabě vzrůstná podnož. Vedle mám to jisté Ontário (podnož Jadernička Moravská), které je už 3x tak velké co do habitusu a tam jablko z vnitřku koruny je úplně zelené. Nicméně za chvíli skočím do sklepa a ty jisté plody vyfotím a umístím zde. Samozřejmě barvu již změnily ale pohled z blízka, tvar samozřejmě i chuť jsou nezaměnitelné s jiným jablkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 29.1.2010 14:46

Posílám foto Ontário ze sklepa. Musím podotknout, že rok 2009 byl mimořádně příznivý na počet slunečných dní. Zatím však moc jablka nezežloutly, to tak až kolem Velikonoc. Jinak ve sklepě vydrží až do konce července ale pěkné ani chutné už moc nejsou.

Ontário ze sklepa
Ontário ze sklepa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 28.1.2010 21:41

Popis z knihy "Pěstování jabloní" :

WAGENEROVO: Vznosně kulovité koruny bývají později poněkud širší a nápadně řidší.Plody ploše kulovité, široce nepravidelně žebernaté a tvarově značně vyrovnané, menší až střední velikosti.Slupka je hladká, mírně mastná, tuhá, pevná a pružná. Základní barva je žlutá (místy zůstává nazelenalá) a souvisle krytá oranží. Líčko na slun.straně je dosti výrazně tmavěji červené a krátce proužkované. Dužina je žlutobílá, pod slupkou nazelenalá, křehká a jemná. Chuť navinule sladká, později výrazně sladká, slabě aromatická, dobrá až velmi dobrá. Vydrží do dubna, velmi dobře se skladují, nevadnou, nehnijí.

ONTARIO: Tvoří užší koruny, výhony částečně vyholují. Plod je velký až velmi velký, zploštělý, má 5 středně tupých žeber, ve velikosti i tvaru značně vyrovnaný. Slupka je hladká, lesklá, ojíněná, v době zralosti mírně mastná a kožovitá. Základní barva je zpočátku zelená (později slámově žlutá), na slun.straně se vytváří karmínově červené rozmyté nenápadné líčko. Kalich je pootevřený. Dužina je nažloutlá, měkká a šťavnatá. Chuť je navinulá, bez kořenitosti, méně dobrá. Vydrží do dubna až května. Plody se značně otlačují a špatně snášejí transport.

           Všechny pátrače zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 29.1.2010 12:10

Taky mi to připadá, jako by šlo o úplně jinou odrůdu. Popkud bych měl volit mezi těmi dvěma, tak spíš Wagenerovo. Je tvarově méně vyrovnané, než Ontario, tak se spíš mohou vyskytnout plody netypického tvaru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jossef - (22) - 33.35 (?), 29.1.2010 15:42
Našel jsem pár foto ze starých pomológií.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 29.1.2010 16:15

Když to shrnu : kyselou chuť to má jako Ontario (Wagenerovo je sladší), trvanlivostí to mohou být obě, vybarvení - Ontario nebývá žíhané -ale na některých obr.je+ odpovídala by i zeleň druhého jablka (Wagenerovo je žlutší se žíhaným líčkem), udanou velikostí plodů je to spíš menší Ontario (Wagenerovo průměr tak 5-7cm). Ale Ontario má hlubší jamku u okvětí, výraznější žebra a kratší stopku. Ještě jakou má jablko dužinu? Ontario ji má měkčí, Wagenerovo křupavou křehkou? A určitě to je jedno z nich nebo prostě jen nevíte, co to je za jabloń?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika