Okus ovocných stromků



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?)
8.12.2011 17:59

Cítím s Vámi, ale pomoci není. Nedovedu si představit, jak byste stromy obalovali fólií. Jediná možnost je v takovém místě pěstovat vyšší tvary, kmínek chránit pletivem a mladé větve, pokud jsou nízko chránit nátěrem proti srnkám. A stejně to pomáhá jen částečně, když mají hlad, dostanou se všude a ožerou všechno.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 232.188 (?), 8.12.2011 17:30, zobrazeno: 29079x

Prosím o radu, jak co nejúčiněji zabránit okusu ovocných stromků. Jsou to 2 roky, co nám na zahradě ohlodali zajíci co se dalo a dalo se toho hodně, protože sněhu bylo tolik, že plot byl zavátý, kmeny byly zaváté, tak ohlodali větve a spásly celou, již zapěstovanou stěnu z jabloní.  Prosím, jestli někdo nevymyslel, jak ochránit korunu stromků, kdyby zase bylo tolik sněhu. Obvod zahrady je velký, ve svahu a částečně špatně přístupný, není tedy možné odhrabat sníh od plotu. Myslím, že netkaná folie asi není moc platná a při použití folie (igelit) nevím, jestli by nevadilo, že je prakticky nepropustný. Prosím o vaše zkušenosti. Ol.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 8.12.2011 17:59

Cítím s Vámi, ale pomoci není. Nedovedu si představit, jak byste stromy obalovali fólií. Jediná možnost je v takovém místě pěstovat vyšší tvary, kmínek chránit pletivem a mladé větve, pokud jsou nízko chránit nátěrem proti srnkám. A stejně to pomáhá jen částečně, když mají hlad, dostanou se všude a ožerou všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 8.12.2011 18:30
Presne tak... stromčeky natreté Aversolom... a 2 jablone odišli úplne, ohryzené úplne dookola...2 som zachránil... mám to na palmetu, prvé poschodie dosť nízko... obaliť sa nedá... ale toto nevidím na srny, mám tam plot, srnčie stopy som nevidel... zajace sa nejako prehrabali... aby som nekrivdil Aversolu... asi už bol trocha na tých stromkoch vyčichlý, oni mi to ožrali, keď už sneh zliezol, náter som už neobnovoval... podcenil som situáciu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 65.199 (?), 8.12.2011 19:12

největší tlak na okus stromků zvěří bývá v obdobích, kdy zvěř nemůže na svoji obvyklou potravu nebo zásyp. Nedělají to proto že chtějí, ale že musí. Při vysoké vrstvě sněhu nebo krustě ponechávám v zimních měsících při pravidelné kontrole zahrady množství čerstvých haluzí, větví a větviček které by šly do prořezu naházených za plot. Ušáci mají radost a naše stromky jsou doposud netknuty. Tento recept jsem dostal od známého myslivce, alespoň u nás funguje. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 232.188 (?), 8.12.2011 21:17

Děkuji za radu, zkusíme to s těmi větvemi, ale chci se zeptat, píšete čerstvé, mohu si je přichystat nařezat už teď nebo to opravdu musí být čerstvě ořezané, třeba když budou potřeba až v únoru. A nevíte, co mají zajíci nejraději? Slyšela jsem, že právě jabloně, ikdyž nám okousali i švestky. Jestli by stačily větve neovocných stromů nebo keřů. Ol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 65.199 (?), 8.12.2011 21:36

 

Asi by ty větve neměly být suchý. Co jim nejvíc chutná jsem popravdě nijak nestudoval, většinou jsme jim řízli / střihli/ větve z jabloní. Mladý a šťavnatý větve v době bídy vezmou myslím všechny. tuje ovšem nejedli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 161.31 (?), 8.12.2011 21:55
Najväčšie škody nám v záhr. osade narobili gravidné zajačice nie uprostred zimy, ale v marci, keď už bola za plotom osady zelená tráva. Lenže nedostupná pre zajacov pod vrstvou čerstvej snehovej pokrývky. Prekonať oplotenie je pre nich hračka. V priebehu jednej noci poničili tretinu ovocných stromkov v osade. Prevažne jadroviny. Kôru strhávali po celých pásoch, ostali iba holé biele kmienky. Kto je nemal obalené, plakal. O chvíľu sa sneh roztopil a zajaci prestali mať o osadu záujem. K dotazu pána na začiatku vlákna: Nedala by sa ovocná stena proti okusu zverou pri vysokom snehu chrániť napr. natiahnutím vinohradníckych sietí proti škorcom? Zajacom by sa do nich zamotali packy a prestali by sa možno škriabať na živé konáre? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 8.12.2011 21:37

Dobrý večer. Naházené větve za plot je dobrý nápad. Postavte za plotem krmelec a dejte do něj seno. Zvěř se bude krmit senem a na vaše stromky zapomene. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 147.59 (?), 9.12.2011 2:22
Ale dejte si potom pozor na výpadek při krmení - zvěř zvyklá stahovat se k zahradě za pící najde hodně rychle jiný zdroj potravy, když ho nenajde v krmelci... to jsou potom škody ještě větší... Já jsem si vloni strhnul v březnu ochranu kmene u krásně zapěstované čtyřleté švestky - při opouštění zahrady jsem ji zapomněl znovu oplotit - svou nedbalostí to tak bylo až do 1.května, kdy jsem si řekl, že nyní už oplocovat nebudu, že pokud nebyla ohryzána doteď, nyní si pro nové(opět zapomenuté) pletivo nepojedu - doteď si rvu vlasy - další víkend ohryzáno doběla kolem dokola...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 19.98 (?), 9.12.2011 14:50
Pane Liberdo, není mi jasné, jestli Váš nápad s krmelcem sena je Vaše osobní zkušenost, či Vás to jen tak napadlo. Můžu Vás i ostatní ujistit, že pokud jde o srnčí zvěř, seno ji absolutně nezajímá ani když je spousta sněhu i několik týdnů. Seno si tato mlsná zvěř nechává až jako úplně poslední možnost a rozhodně se nejprve pokusí dostat k těm stromkům.Vyzkoušeno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika