Odrůda Pinova



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?) 
25.2.2013 20:24

Protože jsou názory na tuto odrůdu rozporuplné, ustoupil jsem od záměru si Pinovu letos naroubovat a dám přednost odrůdě Domino.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 60.30 (?), 17.10.2013 23:17

Predvlani som do vrcholu palmety Orion- do rázštepu zasunul vedľa seba 2 vrúble. Jeden bol Pinova z vedľajšieho stromu a druhý- to už nezistím. Až po zarodení sa ukázalo, že ide o diametrálne odlišný kultivar. Vložka Orion dodala obidvom sortám výrazne väčší tvar plodov. Jablká Pinova na palmete oproti na podložke MM106 sú menšie. Napriek tomu, že Pinova nepatrí k rezistentným odrodám, cením si u nej okrem tvrdej šťavnatej výrazne aromatickej dužniny a slušnej skladovateľnosti aj jej nenáročnosť na chemické postreky. Horkú pehovitosť som doposiaľ u nej nezbadal.

Plody Pinova na Orionu pred zberom.
Plody Pinova na Orionu pred zberom.
Triploidný Orion zväčšil plody na priemer okolo 8 cm.
Triploidný Orion zväčšil plody na priemer okolo 8 cm.
Pre milovníkov sladších jabĺk je doma dopestovaná nestriekaná Pinova ozajstnou aromatickou pochúťkou.
Pre milovníkov sladších jabĺk je doma dopestovaná nestriekaná Pinova ozajstnou aromatickou pochúťkou.
Druhý vrúbel priniesol plody neznámej odrody. Pozná niekto, o aký ide kultivar?
Druhý vrúbel priniesol plody neznámej odrody. Pozná niekto, o aký ide kultivar?
Šupka neznámej sorty má fialovočervené líčko na zelenom podklade.
Šupka neznámej sorty má fialovočervené líčko na zelenom podklade.
Netuším, odkiaľ pochádzal vrúbel, ale pôjde zrejme o zimnú sortu.
Netuším, odkiaľ pochádzal vrúbel, ale pôjde zrejme o zimnú sortu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 18.10.2013 10:42

Neznáma sorta je Fuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.119 (?), 25.2.2013 20:25

Pinova je tržní odrůda, která chutná většině populace (je sladká). Všechny tržní odrůdy musí splňovat tyto základnín kritéria: nesmí se otlačovat při transportu, musí být pěkné(prodejné), a musí chutnat většině.

Naopak není kladen důraz na odolnost chorobám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.108 (?), 25.2.2013 21:51
Minulý týden jsem zahlíd v Globuse odrůdu Evelína, původ Slovensko. Ani nevím, jestli to je odrůda nebo jen mutace Pinovy. Vzhledem k nehorázné ceně jsem vzal jen 2 kusy. Zajímavá barva, u jablek neobvyklý odstín červené, řekl bych růžová. Zdaleka nebyly tak vybarvené, jako ty výše v tomto vlákně. Dužina tvrdá až moc, sladká, bez kyselinek, šťavnatost střední. Naprosto nezajímavá chuť. Určitě by jim prospělo, kdyby déle visely nebo ležely, asi klasicky podtržené jako většina v obchodech. Nicméně tato chuť moje chuťové buňky nenaplňuje. Rosťa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 17.1.2014 16:51

Nevím, jak Miloš, ale já jsem se rozhodl stromek Pinovy přeroubovat, aniž bych čekal na první úrodu. Úplně mi stačí opakovaná ochutnávka kupovaných plodů, ale i toho nekupovaného. Celkově bych řekl, že některé rezistentní odrůdy jsou chuťově mnohem pozoruhodnější. Nemohu říci, že dužnina Pinovy je málo šťavnatá, ovšem její chuť není naprosto ničím zajímavá. Takový tvarově podobný Kidd´s Orange má sice kratší skladovatelnost, ale jeho chuť je proti Pinově výrazně aromatická, s typickou příchutí "Cox orange renette", z minuloroční úrody obzvláště povedená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 17.1.2014 18:05

Vzhledem k tomu, že mám Pinovu jen na jedné větvi, likvidovat ji nebudu. Sice žádná bomba, takový sušší slaďák, ale chuť mě určitě neuráží. Jde o rezistent, takže srovnávat s Kids Orange není úplně spravdlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 149.18 (?), 17.1.2014 20:43

Pinova nemá s Kids Orange okrem génov koxovy renety nič spoločné. Kids Orange by som dnes už nepestoval. Napriek podložke M9 mi nespoľahlivo a málo rodila. Chuť príjemná, ale Cox aj Pinova sú výraznejšie. Pinova je v úrodnosti bezkonkurenčná, napriek príjemnej suchej šupke je výborne skladovateľná. Nie je rezistentná, ale do značnej miery je voči chrastavitosti tolerantná. Má bezproblémový rast, dobre sa tvaruje, netrpí horkou pehovitosťou. Kyseliniek má podobne ako Gala málo, nie je to odroda pre milovníkov kyslých jabĺk. V našej záhradke je Pinova jednotkou. Preštepovať jabloň pred ukážkou prvej úrody mi pripadá pošetilé. Ani skvelá značka nemusí byť v marketu chutná. Rubín z Tesca nám nikomu nechutil. Záleží na manipulácii s jablkami, ktorá predchádzala predaju. To všetci vieme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 17.1.2014 22:37

Kidd´s Orange plodí dostatečně a ani nestačíme všechny plody sníst. Je ale třeba si na úrodu nějaký rok od výsadby počkat. Pinova je na rozdíl od Kidd´s Orange jen fádně "sladká voda". Jsem přesvědčen, že se na tom už nic nezmění. Ovšem pokud jde o šťavnatost, tak méně šťavnatou jsem tady měl třeba Anetu, Fenix, nebo Auralii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 17.1.2014 22:46

Úplne súhlasím s Paľom.Pokiaľ vo vašej polohe dozrie každoročne do dobrej kvality napr. Goldstar, tak by som to s tou Pinovou skúsil, však preštepiť sa to dá kedykoľvek.   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika