Odrůda jabloně do vyšších poloh



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?)
10.4.2016 14:35

Myslím, že zkusit kamčatské borůvky, by stálo za to.  Určitě to tam bude menší riziko než jabloň. Pokud tam máte mizernou půdu, vylepšete ji přidáním kompostu, či zahradnického substrátu.
Kamčatská borůvka je keř nenáročný a přitom velmi vděčný.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.5.2015 8:53

To plati urcite a obecne.

Obecně možná. Pro konkrétné místa nikoli. Nemusím se dívat do literatury, stačí se podívat na Pálavu a do díry u Hanušovic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.153 (?), 9.5.2015 9:19

Klimaticke podminky v nasi republice jsou dany nadmorskou vyskou a reliefem krajiny. Oba faktory jsou dulezite.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva@azams. cz - (4) - 3.1 (?), 8.5.2015 22:07

Horní Malá Úpa
Není to zahrada, je to pozemek u chalupy. Máme tam včely, tak aby měly kde sbírat pyl.

V Subtropickém zahradnictví jsem byla - na konci dubna, když zrovna slezl sníh a dalo by se něco vysadit. Jenže to už byly vhodné odrůdy rozebrané. Zbyla jen Selena, kterou jsem pořídila. Zjišťuji, co vhodného objednat pro další možnou výsadbu.

V každém případě vám všem děkuji. Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.67 (?), 8.4.2016 17:58

Mám to ještě horší.

Poloha svahu, kam sice jde slunce, ale je směrem na sever a dole končí u střechy chalupy je ve výšce 820 m.n.m. Má smysl sem vysadit zimní odrůdu jabloně Bohemia? Nebo raději aronii? Aronii keř nebo stromek? Jostu?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 104.246 (?), 8.4.2016 20:48

Na severní svah v této nadmořské výšce bych žádnou zimní odrůdu nevysazoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.67 (?), 10.4.2016 13:33

Děkuji. Temnoplodec a jostu, tam vysadit mohu? Temnoplodec mám roubovaný na kmen cca ve 120cm a keřík? Co je vhodnější nebo je to jedno. Další možnost vysazení mám v příměstské zahrádce 320 m.n.m. Ještě mě napadly Kamčatské borůvky, mám-li je na ten severní svah do hor zkusit, co myslíte? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 10.4.2016 14:35

Myslím, že zkusit kamčatské borůvky, by stálo za to.  Určitě to tam bude menší riziko než jabloň. Pokud tam máte mizernou půdu, vylepšete ji přidáním kompostu, či zahradnického substrátu.
Kamčatská borůvka je keř nenáročný a přitom velmi vděčný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 11.4.2016 22:15

Zimolez jedlý je velmi vhodný i do vyšších poloh, dokonce v nich lépe prospívá (netrpí předčasným opadem listů). Z drobného ovoce se v humidních oblastech výborně daří také červenému rybízu. Doporučuji obhlídku okolí a poptat se starousedlíků na jejich pěstitelské zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.4.2016 22:51

Jeřabinu a aronii, stejně jako jahody, maliny, rybíz můžete u nás vysadit prakticky všude, kde je nějaká půda, bude se jim dařit i v horách Ale já bych se nezbavoval předem ani těch jabloní, dokonce ani těch zimních.. Jaderničky, Strýmky, Croncelské a mnoho dalších starých odrůd pěstovali předkové i v hodně nepříznivých polohách. Smozřejmě záleží na konkrétní mikrolokalitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 11.4.2016 23:44

Před mnoha lety jsem četl článek "Sad na krkonošském svahu". Byl inspirativní. Pojednával o ovocnaření starého pány u obce Končiny v nadmořské výšce okolo 700 metrů, přesto bych pro začátek zkusil na severním svahu ve výšce 820m letní a podzimní odrůdy s nižšími nároky na teplo. Třeba Vámi zmiňované Croncelské, případně Skleněné žluté, ale určitě bych začal obhlídkou okolí a zkušenostmi místních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika