Očkování



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) 
7.8.2007 17:01, zobrazeno: 71930x
Dotaz na místní odborníky ve štěpování.
Vylupujete u oček dřevní část? Odspodu nebo odshora? Čím ovazujete očka? Zatíráte je?  Za jak dlouho sundáváte úvazek? Chráníte očka proti mrazu? Zkoušeli jste použít očka ze stromu, který nevyhnal žádný letorost? Díky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 215.8 (?), 7.8.2007 22:20
Dotaz na místní odborníky ve štěpování. Nejsem odborník, ale ryzí laik, přesto se mi očkování většinou zdaří.
Vylupujete u oček dřevní část? Když se podaří uříznout očko jen se slaboučkou dřevní částí, tak nevylupuji. Pokud říznu silnější, vyloupnu. Odspodu nebo odshora? Jak to vyjde. Čím ovazujete očka? Roubovací páskou. Zatíráte je? Ne. Za jak dlouho sundáváte úvazek?Tak za 6 neděl, ale kvůli zapomnětlivosti někdy i na jaře (není to optimální, ale příroda je mocná) Chráníte očka proti mrazu? Ne. Zkoušeli jste použít očka ze stromu, který nevyhnal žádný letorost? Ne.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.8.2007 22:28
 Moc jste se teda nerozkecal, přesto děkuji. Ještě by mě zajímalo, má-li někdo dobré zkušenosti s jarním očkováním na bdící pupen a jestli někdo očkuje i drobné ovoce - rybíz a angrešt (na meruzalku).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.250 (?), 9.8.2007 18:40

Očkoval jsem v srpnu v tzv. druhé míze třešeň na třešeň (srdcovka 30 mm v srdíčku) na mladý stromek. Dřevo jsem z očka neodstranil, páska půlená, odstraněna až na jaře. Tento způsob má velkou výhodu, že už po 14 dnech se bezpečně pozná, zda se očko přijalo, ačkoliv vyraší až na jaře. Když se cvrnkne do řapíku, tak upadne a když neupadne je vlastně zavadlý a očko odumřelo. Nevýhodou je suché období, kdy je málo mízy a špatně se odchlipuje T-řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 9.8.2007 19:02
Přiznám se, že třešně jsem dosud (vlastně ani nevím proč) nikdy neočkoval. Pouze rouboval na jaře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 179.196 (?), 7.8.2007 22:48
Já jsem tedy spíš rádoby odborník. Dřevní část většinou nevyřezávám, je to titěrné, ještě bych se pořezal. Ovazuji pokud možno neprodyšně PVC páskou. Zatím nemám odzkoušené co je lepší, jestli ulomit opatrně řapík a celé to zavázat nebo nechat vykukovat jen očko s řapíkem, dělal jsem teď oboje- dozvím se to na jaře. Zamazávání není potřeba. Úvazek jsem kontroloval asi za ty 3 týdny a pak jsem to zase zavázal. Ochrana před mrazem mne tak nějak nenapadla, takže očka chránila jen páska. Že se to má nakopčovat, jsem dočetl až letos, pozdě. Nevadilo to, nevyrašila snad jen dvě. Forkertovo očkování se mi zdá náročné na přesnost, tak zkouším více klasický T řez, je to jednodušší.Tu ochranu před mrazem nemám taky vyjasněnou. Možná že se očkuje blízko u země také kvůli možnosti zahrnutí hlínou. Očka ze stromu bez přírůstků jsem nezkoušel. zdraví Michal J
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.8.2007 23:22
Všichni jsme rádobyodborníci. Ulomit řapík při očkování mě nenapadlo, párkrát se mi to stalo omylem.
   Často se setkávám s problémem, jak zachovat odrůdu starého zababčeného stromu, který nemá letorosty. Několikrát jsem použil spících oček z plodonošů nebo staršího dřeva, ale výsledky nebyly vždy dobré. Některé se ale ujaly. 
   Roubovací pásku, co se prodává, na očkování podélně půlím (na roubování nikoli). Přemýšlím o lepící izolační pásce pro elektroinstalace, která je elastičtější a nemusí se uzlit. Taky je barevná, takže bych úvazek lépe našel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 8.8.2007 7:24
Při očkování se po řezu očka vyloupne vydlička od spodu očka když je moc sylné jinak se nemusí také při očkování růží se vyloupne dřevní část ovazuje se páskou od spodu na horu aby se překrývala podvléknout až nad očkem ve směru vázání jinak se ve velkovýrobě používají gumičky ty potom spuchří. Řapík slouží ke kontrole očkování jinak tam být nemusí i když se lépe drží  očko při zasouvání do T zářezu.
do.
ˇ5
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.1 (?), 8.8.2007 7:45
      S tou páskou lepící to skuste jestli nebude vadit to lepidlo na ty očka jinak by se muselo otočit pasku začít pod očkem pak otočit a omotat obráceně.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185), 12.8.2007 23:34
S tou lepící páskou jsem to jednou v nouzi zkoušel. Byla to ta průhledná, ne moc pružná a jak se to lepilo tak se to lepilo kam nemělo a špatně se s tím pracovalo. Očkoval jsem před 14 dny, posílám foto ujatého s testovacím zářezem. Zároveň je vidět jak špatně jsou udělané řezy a přesto to srostlo :)
špendlík žlutý očko
špendlík žlutý očko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika