Nové jabloně do starého sadu



IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 99.169 (?)
10.10.2011 10:09

Děkuji za každý příspěvek. Každý, a i odkazy uvedené, mi vždy o kousíček otevřou oči. Bohuže jsem se k zahradničení dostal pouze svým přičiněním cca před 10 roky a neměl jsem nikoho, kdo by mne vedl či předal zkušenosti. A jak já s oblibou někdy říkám, pokud má někdo jako hoby např svařování, ev kutění, vyrobí či svaří nějaký výrobek, použije jej a během 5 minut ví, zdali to co udělal bylo správné a případně co udělat jinak. V zahradničení je bohužel/ nebo bohudík??/ tento výsledek znám za několik let a ještě tam hraje roli tolik faktorů/ počasí, půda, rok, vláha/, že získání zkušeností, bez předchozího absorbování zkušeností od rodičů, prarodičů je velmi zdlouhavé. Teď jsem trochu odběhl od tematu, ale takto to cítím a i přes snahu se poučovat z literatury, tyto informace jsou někdy velice těžko získatelné. Proto jsem vděčen za např. toto forum, kde diskuzí je možné se poučit a posunout kupředu bez dělání chyb.

Ivan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 182.227 (?), 9.10.2011 10:06
U semenáče použité jako podnož pro jabloně je však třeba uvést, že stromy začínají plodit za 8 až 12 let podle odrůdy a to může být pro mnoho lidí doba velmi dlouhá.Vegetativně množené podnože mají nástup plodnosti podstatně kratší.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 9.10.2011 10:52

Pro Goldstar i příp. Angold bych volil podnož A2 nebo M11. Plodnost bude bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.105 (?), 9.10.2011 23:59

Pane Ivane, pri výbere odrôd pre vyššie tvary do Vašej vidieckej záhrady odporúčam preštudovať rozumné rady zahrádkáře Jeromeho. Dozviete sa z nich, že odrody určené do teplejších polôh (patrí medzi ne aj Goldstar) nie je dobré sadiť do Vašich podmienok. Pre vyššie polohy na bujných podpníkoch Jerome odporúča z jesenných kultivarov napr. Vandu, zo zimných Rozelu, Rosanu, Red Topaz. Ak preferujete chuť Golden Delicious, potom Vám bude dobre rodiť Angold alebo Rebella. Sú to všetko navyše odrody rezistentné k chrastavitosti, takže Vám odpadnú starosti s postrekmi. Nech sa Vám dobre rozhoduje! Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 10.10.2011 8:56

Přečetl jsem si zadání pana Ivana Horsemana znovu. Přeje si dosadit chybějící stromy ve staré venkovské zahradě. Potřebuje vyšší tvary kvůli zvěři, taky proto, že ostatní stromy jsou taky vysoké.  Chtělo by něco modernějšího, chutnějšího.
1. Je mýtus, že všechny odrůdy pěstované v minulosti byly nedobré a kyselé. Ano, byly takové odrůdy (Strýmka, Jeptiška), ale většina starých odrůd chutná i na dnešní dobu dobře. Jenže ve starých sadech s vyčerpanou půdou a zanedbanými stromy se kvalita plodů - velikost,  chuť - zhoršila. Moderní slaběrostoucí odrůdy by při podobné "péči" odešly i se stromem.
2. Golden Delicious není žádnou modernější odrůdou.  Skutečnost, že se stále pěstuje a prodává, svědčí o jeho plodových kvalitách, ale do nadm. výšky 560m na vysokokmen se absolutně nehodí.  Má přesně opačné požadavky, než chce zadavatel - vysoké nároky na teplo, délku vegetačního období, řez i chemickou ochranu. Golden ztřejmě pan Ivan uvedl proto, že si zřejmě na jinou "moderní odrůdu" - při vší úctě - nevzpomněl, ne proto, že by vyžadoval strom s ovocem téže chuti.
3. Těžko vybírat z doporučovaných odrůd, protože v žádné školce Vám nenabídnou všechny pěstované odrůdy na všech dostupných podnožích..  Najdete-li prodejnu, která prodává sazenice polo a vysokokmenů jabloní (a je jich žalostně málo), lze předpokládat, že školkaři zvolili podnož a odrůdu pro tento tvar vhodný.  Ty sazenice poznáte snadno, výška kmínku je již definitivní a korunka se rozvětvuje ve výšce 1,5 (polo) nebo 2 metry (vysokokmen).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 99.169 (?), 10.10.2011 10:09

Děkuji za každý příspěvek. Každý, a i odkazy uvedené, mi vždy o kousíček otevřou oči. Bohuže jsem se k zahradničení dostal pouze svým přičiněním cca před 10 roky a neměl jsem nikoho, kdo by mne vedl či předal zkušenosti. A jak já s oblibou někdy říkám, pokud má někdo jako hoby např svařování, ev kutění, vyrobí či svaří nějaký výrobek, použije jej a během 5 minut ví, zdali to co udělal bylo správné a případně co udělat jinak. V zahradničení je bohužel/ nebo bohudík??/ tento výsledek znám za několik let a ještě tam hraje roli tolik faktorů/ počasí, půda, rok, vláha/, že získání zkušeností, bez předchozího absorbování zkušeností od rodičů, prarodičů je velmi zdlouhavé. Teď jsem trochu odběhl od tematu, ale takto to cítím a i přes snahu se poučovat z literatury, tyto informace jsou někdy velice těžko získatelné. Proto jsem vděčen za např. toto forum, kde diskuzí je možné se poučit a posunout kupředu bez dělání chyb.

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.105 (?), 10.10.2011 13:00
Bolo by užitočné, keby sa pán Ivan poobzeral, aké odrody pestujú v okolí záhrady a popýtal sa na skúsenosti s dozrievaním. Vzhľadom na minimum skúseností s pestovaním a striekaním odporúčam odrody odolné voči chorobám. Myslím, že je z čoho vyberať. Kultivary vhodné na pestovanie vo vyšších polohách tu boli uvedené. Je veľa predajcov takýchto odrôd. Verím, že sa p.Ivanovi podarí nájsť odrody chuťovo podľa jeho gusta, ktoré sú naštepené na bujnejších podpníkoch, napr. A2 a vďaka dobrému obrastaniu plodonosným drevom nebudú vyžadovať náročnejší rez. Poradiť sa so skúseným predajcom bude istotne potrebné. Pri výsadbe potom dodržiavať zásadu dostatočného odstupu od starých jabloní, aby nebol rast stromkov v prvých rokoch brzdený vyčerpanou pôdou. Pri extenzívnom spôsobe pestovania jabloní predsa len nie sú nároky na zásobu živín až tak vysoké. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 10.10.2011 18:32

Mimochodom. Pán Ivan píše, že jablone v sade sú v 5m spone. Myslíte, že pri podnoži A2 takáto vzdialenosť stačí? Ja by som sadil asi vo väčšej vzdialenosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.38 (?), 10.10.2011 19:13

Mal som na mysli nové, ktoré bude ešte len sadiť, nie tie 40 ročné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.38 (?), 10.10.2011 23:23
Spon 5x5m se jeví jako dosti místa, ale pokud se sejdou vedle sebe větší stromy, je již těsno.Ještě jednu ideu do diskuze- hodlám doplnit či nahradit cca 6 stromů.Je vhodnější 6 různých odrůd či např 3 odrůdy po 2 stromcích? Předpoklad- moštování, vlastní a příbuzenská spotřeba. Děkuji Ivan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 134.38 (?), 11.10.2011 8:04

To si už musíte rozhodnúť sám. Zistite si, ktoré jablká sú vhodné na mušt, prípadne u známych ochutnajte rôzne odrody. Podľa toho, čo chutí vám a zbytku rodine, zasaďte. Ako ďalšie kritérium môžete použiť napr. či je daná odroda náchylná na choroby, vhodná do vašich polôh, či nemá striedavú rodivosť, veľkosť jabĺk, vzhľad... Šťastnú voľbu a nech vám to rastie!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika