Newton Wonder



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?)
17.1.2013 18:00

Tak jsem Newton Wonder našel v ceníku Mazánkových školek z roku 1913.

S tou závistí šlechtitelů jste to trochu přehnal. To myslíte pana Loudu, Blažka, nebo snad amatérského šlechtitele pana Kumštu? Takoví nejsou. Možná jste zaznamenal, že na předních místech degustace pořádané VŠUO jsou střížovické odrůdy... Zastaralé odrůdy nemůžou ohrozit novinky. zastaralé chuťově či vzhledově zajímavé odrůdy jablek své kvality vykoupily nedostatky, které je z intenzivního ovocnaření diskvalifikují. Hodnoty, které přinášejí zastaralé odrůdy jablek,. ocení jednotlivci nikoli masy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.174 (?), 31.12.2012 23:56, zobrazeno: 6416x

Zdravím

Blahopřeji starým odrůdám k prvnímu významnýmu ůspěchu na výstavě Zahrada Čech v umístění finálové trojici a tak se ptám touto cestou kdo pěstuje nebo ochutnal finálovou odrůdu NEWTON WONDER

sadař vlada

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 165.42 (?), 5.1.2013 12:13

     Dobrý den, v republice asi to jablíčko není, ale když napíšete do Zahrádkáře, mohli by Vám rouby sehnat. Chutnal jsem ho, v listopadu nahořklou chuť nemělo, ale třeba se to objeví až s délkou uskladnění. Řehtáče také nějaký čas po utržení nemají tu svou specifickou chuť (později ji tam cítím víc, a možná i proto mi to jablko chutná).

     Jinak to odpovídá - spíše nakyslé, bez nějakého aroma, nevím k čemu ho přirovnat, snad tou nakyslostí k Oldenburgu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 6.1.2013 21:36

Pane Kaňěro, moc jsem nepochopil o jakou soutěž jde. Newton Wonder je podle popisu anglická odrůda používaná jako ´Cooker´. Takže to čemu mi říkáme štrůdlák. Nakyslé jablko bez kořenitosti vhodné ke kuchyňskému zpracování.  Vzhledově se podobá Holovouskému malináči. Má u stopky také svalec. Na Zahradě Čech jsem byl jednou. Za mnoho to nestálo. Nepřekvapilo by mě, kdyby v nějaké degustaci vyhrála nějaká stará chuňovka, ale tomuhle opravdu nerozumím. To se hodnotil pouze vzhled? Kdo to hodnotil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.3 (?), 7.1.2013 12:13

Hodnotí se vzhled. Hodnotí ho návštěvníci. Jak říká pan Vysloužil na jiném vlákně (Plíživá vytrvalost...): "Prostě se spojily dobrý rok, pár mimořádně pěkných plodů a taky štěstí."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 7.1.2013 15:30

Ano už jsem to našel. Pár dní jsem to vlákno nečetl. Panu Kaněrovi se omlouvám za překlep v jeho jméně.

Každopádně je to výzva pro soutěživé zahrádkáře. Pěkné jablko najdete téměř na každém stromě. V září jsou pěkné třeba Galy, Kardinály ap.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.43 (?), 11.1.2013 2:27

Zdravím

Já tuto odrúdu nescháním a co zatím pozoruji tak se u nás nevyskytuje. Ale asi na tom něco je. Právě proto že ji nikdo nezná tak uspěla na postupujících místech.  Vždyť klidně mohl vyhrát i Vámi zmiňovaný Řechtáč nebo by mohl klidně být favoritem Gascoň nebo Grávštýn, Banánové, Malináče, Matčino, Spartan. Mac.Intosh atd ... Ono závist je sviňa a šlechtitelé by to špatně nesly tu potupu.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 17.1.2013 18:00

Tak jsem Newton Wonder našel v ceníku Mazánkových školek z roku 1913.

S tou závistí šlechtitelů jste to trochu přehnal. To myslíte pana Loudu, Blažka, nebo snad amatérského šlechtitele pana Kumštu? Takoví nejsou. Možná jste zaznamenal, že na předních místech degustace pořádané VŠUO jsou střížovické odrůdy... Zastaralé odrůdy nemůžou ohrozit novinky. zastaralé chuťově či vzhledově zajímavé odrůdy jablek své kvality vykoupily nedostatky, které je z intenzivního ovocnaření diskvalifikují. Hodnoty, které přinášejí zastaralé odrůdy jablek,. ocení jednotlivci nikoli masy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 18.1.2013 22:23

Pane Víítek, zřejmě jsem v tomto směru nevzdělaný.Prosím popište, jak chutná chuťově zastaralé jablko a jak vypadá vzhledově zastaralé jablko.V žádné solidní pomologii jsem tyto výrazy nenalezl.Velkovýrobci mě nezajímají spíše drobní pěstitelé a jejich přístupnost k širšímu sortimentu.Zdělte nám tyto zastaralé vlastnosti namátkově u odrůd RED DELICIOUS, MATČINO, LOBO. Děkuji - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 20.1.2013 21:25

Špatně jsem použil čárku ve větě. Proto vyzněla jinak než jsem zamýšlel.

Myslel jsem odrůdy morálně zastaralé, které jsou chuťově či vzhledově zajímavé.

Třeba Vámi zmiňovaná odrůda "Red Delicious" je stará odrůda, ale né zastaralá. Podobně je na tom Golden Delicious.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika