Náhrada za Idared



host - 210.6 (?)
15.2.2011 19:54

Luna podle pomologie by měla mít konzumní zralost do března a vypadá to, že to tak bude.Chutnal jsem ji v neděli a byla v dobré kondici, tvrdá,šťavnatá.Heliodor se mně zdá ze všech žlutých rezistentů chuťově nejslabší.Měl by vydržet do dubna, ale v loňském roce byl užv březnu bez chuti. Možná ve vyšších polohách by byl lepší.Vzhledově je velmi pěkný s červeným líčkem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 183.232 (?), 14.2.2011 22:53
To je škoda, že má Topaz také výkyvy kvality. Nemci z neho urobili "svoje" bio-jablko. Problémy so skladovými plesňami riešili ošetrením teplou vodou, takže bez chémie. Chuťovo je vynikajúce- vyvážené jemné kyselinky a cukry, aj keď dužnina by mohla byť pevnejšia (príklad: Braeburn). Aj rast má Topaz veľmi príjemný a zdravý, dobre sa strihá a tvaruje do steny, tvorí krátke aj stredné plodonoše. Bohužiaľ trvácnosť jabĺk a praskanie šupky hlboko do dužniny mňa túto zimu veľmi prekvapili a znechutili. Ale nezanevrel som... Vzpomínam na veľmi chutnú sortu Kid´s Orange. Voňavá pevná dužnina, vzhľadovo pekné jablko, zdravotne bez problémov, len tá nešťastná striedavá rodivosť, podobne ako u Melrose, Priesvitného letného, Ontaria a čiastočne aj u Zvonkového. Keď už sme tu hovorili o sortách Sirius a Opál, rád by som sa spýtal na skúsenosti s ďalším krížencom Topazu a Golden Delicious- odrodou LUNA. Je chutnejšia a trvácnejšia ako Sirius a nemá drobné plody? Mám ju navrúbľovanú, ale ešte nerodila. Ďakujem za všetkých za cenné info. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.2.2011 14:37

S Lunou zkušenosti nemám. Ale dalším křížencem Goldena a Topazu je Heliodor. Vsadil jsem ho na zahradu u zetě. Zatím měl plody vždy větší než Sirius a zvláště než Opál. Není to sládě, skladovatelnost nemám ověřenou, protože ho snědí ještě v prosinci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.6 (?), 15.2.2011 19:54

Luna podle pomologie by měla mít konzumní zralost do března a vypadá to, že to tak bude.Chutnal jsem ji v neděli a byla v dobré kondici, tvrdá,šťavnatá.Heliodor se mně zdá ze všech žlutých rezistentů chuťově nejslabší.Měl by vydržet do dubna, ale v loňském roce byl užv březnu bez chuti. Možná ve vyšších polohách by byl lepší.Vzhledově je velmi pěkný s červeným líčkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.212 (?), 16.2.2011 19:04
Lunu som pred rokmi otypoval, podľa popisu na webu Fytosu, ako najvydarenejšiu z krížencov Golden x Topas. Bol som ochotný ísť pre stromček 500 km až do Plzne. Ale p.Ing.Voráček mi ju vždy pred nosom "vyfúkol," všetky odviezol kamion do Nemecka. A tak to išlo z roka na rok. Nakoniec som kúpil v Uherskom Hradišti plzeňský Orion, ktorý je ako na potvoru naštepený na M26, takže bujný rast palmety v kvalitnej pôde a po rokoch zatiaľ len dva kvety. Jablká boli obrovské. Uvidíme v tomto roku. Heliodor ale Fytos nezaraďuje medzi neskoré zímne, takže konzumná zrelosť by mala byť kratšia a to mi nevyhovuje. Držal som vlani v ruke stromček Heliodoru, ale nekúpil som ho. Zrejme nie je ľahké nájsť do teplejšej nížinnej oblasti neskoré zímne kvalitné a chutné jablko, ktoré by pri +5 st.Celzia a 95% vlhkosti vydržalo bez hnitia a iných neduhov v plnej chuti aspoň do marca. Zatiaľ mi najdlhšie vydržala Pinova, ale tá je iba tolerantná, nie rezistent. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.2.2011 20:48

Tak zkuste Starkresu z Holovous. Je to pozdně zimní, rezistentní, spurtypová odrůda určená do teplejších oblastí. Měla by rovněž vydržet do dubna.

Já jsem loni sklidil první dva plody, ale neochutnal. Dal jsem je ve sklepě sice stranou, ale nedopatřením skončily s ostatními darovanými jablky u známých na vánočním stole. Takže chuť a skladovatelnost v mých podmínkách nemám ověřenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.164 (?), 16.2.2011 22:17
Pán Václav, máte viac informácií o sorte Starkresa? Kto sú jej rodičia? Predáva ju záhradníctvo Droždín. Toť vše, čo som zatiaľ zistil. Ďakujem za tip. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.2.2011 10:10

Starkresu jsem koupil v Holovousích.  Vznikla selekcí z křížení Starkrimson Delicous x Zvonkové s následným křížením rezistentním genotypem 24TRS 19T-2T92. Je to spurtyp.

Plody jsou středně velké, slupka je hladká, překryrá červenou krycí barvou. Dužnina je pevná, jemná a šťavnatá. Chuť sladce navinulá, aromatická.

Je rezistentní ke strupovitosti a padlím trpí málo. Netrpí skládkovýmí chorobami. Sklízí se asi týden po Golden Del. a plody by měly vydržet do konce dubna. Je vhodná především do teplých oblastí. Tyto informace mám z Holovous a zatím bohužel víc o ní nevím. Další zkušenosti budou až na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 13.4.2011 17:33

Tak jsem dnes brousil po OBI v Hradci Králové a náhodou jsem se podíval na visačku u ovocných stromků: A byl tam - IDARED, můj favorit co do skladování. Tak jsem si ho koupil a už je zasazený. Zatím nebyl narašený, ale na řezu byl šťavnatý a kořeny byly probuzené. Tak snad to bude OK. Mám dva asi třicetileté stromy, takže moc dlouho už asi nevydrží. Nemají skoro žádné přírůstky, jen plodí. Ještě školka - Fytos Plzeň. Nevadí mi, že trpí chorobami, stejně jiné sorty stříkám a rezistenty se musí stříkat také - proti obaleči i někdy proti padlí, tak to vezmu šmahem všechno. Když jsem kopal jámu - je veliké sucho, musí se výsadba zalévat. Tak mám dnes radost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.38 (?), 13.4.2011 18:46

Tak nech Vám dobre rastie! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 21.4.2011 22:38

K těm zimním střížovickým "žluťákům".

Opál skladovatelnost jako Topaz, ale střední a malé plody. Chuť sladká. I nyní. Předností je sytost žluté barvy slupky.

Luna skladovatelnost jako Opál nebo Golden Del. Slabší hladká slupka. Lépe se otláčí oproti Opálu. Její barva je voskově žlutobílá. Velikost střední a menší. Chuť ještě nyní sladká. Příjemná.

Sirius skladovatelnost jako Topaz. Veliké a střední plody - triploid. Slupka rzivá. Odolná otláčení.  Chuť vyvážená, štavnatá. Ale záleží a roku a také asi na zatížení stromu.

Orion skladovatelnost jako Rozela tzn. tak do ledna až února. Veliké plody - triploid. Chuť sladká, zajímavě aromatická.

Heliodor - podzimní jablko s dlouhou vegetací = nesmysl. Chut průměrná, vzhled nejlepší z těchto. Vydrží tak do Vánoc. Ale listy vydrží na stromě možná dýl.

Na závěr - Otava - matka Orionu. Podzimní velké žluté jablko. Trpící hořkou pihovitostí. Ale chutné a aromatické. Vydrží do prosince. Pak moučnatí.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika