Mrazuodolné odrody jabloní a podpníky



host - 26.135 (?)
7.12.2019 0:41

rubinola na semenaci, nezdrobnuje u vas plody?

Rubinola má u mne vždy mírně větší plody než většina ostatních odrůd, nezávisle na podnoži. Pěstuji ji v různých podmínkách na různých podnožích a zdrobňování plodů jsem nezaregistroval.

...inak mi na jar v kvete všetko pomrzlo...

Řeším na jedné zahradě úplně stejný problém. Částečně se dá oddálit kvetení obalením stromků bílým papírem nebo udělat jiným způsobem ochranu před jarním sluníčkem. A také jsem si koupil podnože J-OH-A a narouboval na ně různé odrůdy. Teď asi píchnu do vosího hnízda, ale od té doby se mi několikrát stalo, že na okolních stromech všechno v květu pomrzlo, na J-OH-A úroda byla. Včetně dvou stromků Rubinoly na této podnoži. Zkuste si ji dohledat na internetu, není to školkařsky zajímavá podnož (hodně podrůstá a zapleveluje školku), většinou vyžaduje oporu, z dvanácti stromků mi už tři něco okousalo v kořenech (podezírám krtonožky). Ale obě Rubinoly jedou krásně a hlavně kromě jedné sezóny všechny stromky pravidelně rodí.

Jinak úroda jednou za tři roky je takový dobrý "horalský" průměr. Nejen jarní mrazy, občas se k tomu přidá třeba krupobití apod.

JZ

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 2.12.2019 13:30

Celkem by mne v této souvislosti zajímalo - snad by si pamětníci, věci znalejší, vzpomněli -  jaké podnože převažovaly dříve pro stromy v alejích podél cest.
Jednalo se určitě o velký počet a dodnes vidíme, že bez ohledu na různorodou péči nevypadají, že by zrovna s nízkou odolností proti mrazu měly nějaké problémy.
Tam kde jsou aleje Strýmek nebo Jaderniček, tam asi byly podnože jasné, ale co ty ostatní? Šlo zpravidla o vzrůstnější (vysokokmeny) stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 2.12.2019 22:31

Tam kde jsou aleje Strýmek nebo Jaderniček, tam asi byly podnože jasné, ale co ty ostatní? Šlo zpravidla o vzrůstnější (vysokokmeny) stromy.

Ty podnože byly asi jasné u všech, i těch ostatních odrůd.  Zřejmě generativní semenné. Ale nebyly zcela uniformní. Viděl jsem zaplozené výmladky od kořenů a z pat kmenů.  Plody i v jedné aleji se navzájem lišily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.151 (?), 2.12.2019 0:05

Dobrý den,

často jsem v extrémních podmínkách jako mezištěpení používal Lobo. Tedy semenáč, v kořenovém krčku Lobo, v korunce požadovaná odrůda. Nikdy jsem u těchto stromků neměl problémy s namrznutím kmene.

Lobo brzy a hodně plodí, je sytě červené, chuť taky není k zahození. Pokud by tedy měl mezištěp ovlivňovat požadovanou odrůdu, tak jen v dobrém.

Rubinola praská na kmeni i kosterních větvích, ale nejsem si jist, že se jedná o mrazové desky, aspoň u mne se to tak nechová (u jiných odrůd mrazová deska = do dvou let rakovina). Mám ji několikrát i v extrémních podmínkách. Pokud je vypěstovaná "od základu", není s ní problém. Problém bývá při přeroubování staršího stromu za kůru, tam se umí chytnout rakovina.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.168 (?), 2.12.2019 9:43

Pán JZ, ďakujem za tip (Lobo) a za potvrdenie necností Rubinoly. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.166 (?), 3.12.2019 22:39

ďakujem za tip (Lobo) a za potvrdenie necností Rubinoly...je to pre mňa neperspektívna odroda...

Nechtěl jsem Vám ji až tak moc pohanět ;) Pokud máte zahradu kolem 600 mnm, asi Vám nebudou běžně dozrávat pozdní kvalitní odrůdy typu Opál, Admirál apod. A z těch zbylých odrůd je Rubinola jedna z nejlepších, ne-li vůbec. Navíc je dobře skladovatelná, z vyšších poloh i v průměrném sklepě do března ve vysoké kvalitě. Nezatracoval bych ji, jen bych ji zkusil na něčem jiném než na M9. Mám ji ve 450 mnm v lepší půdě na J-OH-A (2x) a daří se jí dobře a pak o trochu výš v prudkém svahu s minimem půdního pokryvu na semenáčích a ty prosperují oproti jiným odrůdám velmi dobře, navzdory prasklinám (vždy dobře zahojeným) na kmenech či kosterních větvích. Vůbec bych ji nevzdával.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 4.12.2019 7:38

rubinola na semenaci, nezdrobnuje u vas plody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.95 (?), 5.12.2019 22:39
Neustále zaceľovanie rán - to bude asi proces dosť "energeticky" náročný, a asi teda náročný aj na živiny. Takže na slabej podnoži a súčasne v zlej pôde možno ani nebude schopná zaceliť tie praskliny. Možno na semenáči by to bolo iné - vytiahla by si viac živín, možno by zregenerovala, keď už tie praskliny tak či tak vzniknú. Možno by som mohol skúsiť bujnejšiu podnož. Uvidím neskôr. Je tam viac problémov. Za posledné 3 roky som mal úrodu iba minulý rok, čo bol extrémne teplý rok, inak mi na jar v kvete všetko pomrzlo, tento rok nevynímajúc. A Rubinola kvitne dosť skoro, neviem či aj kvôli tým jarným mrazom má vôbec zmysel ju pestovať, aby som mal úrodu raz za 3-4-5 rokov. Starí záhradkári neboli hlúpi, staré stromy tu rastú všetky na semenáčoch a pokiaľ sa dá, čo som si všimol, všetky sú múdro posadené tak, že sú zo severu kruté kôlňami, prístavbami... moje mladé stromy sú vysadené na rovine, nekryté, možno aj preto vždy vymrzajú v kvete. Ale to len tak na okraj. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 26.135 (?), 7.12.2019 0:41

rubinola na semenaci, nezdrobnuje u vas plody?

Rubinola má u mne vždy mírně větší plody než většina ostatních odrůd, nezávisle na podnoži. Pěstuji ji v různých podmínkách na různých podnožích a zdrobňování plodů jsem nezaregistroval.

...inak mi na jar v kvete všetko pomrzlo...

Řeším na jedné zahradě úplně stejný problém. Částečně se dá oddálit kvetení obalením stromků bílým papírem nebo udělat jiným způsobem ochranu před jarním sluníčkem. A také jsem si koupil podnože J-OH-A a narouboval na ně různé odrůdy. Teď asi píchnu do vosího hnízda, ale od té doby se mi několikrát stalo, že na okolních stromech všechno v květu pomrzlo, na J-OH-A úroda byla. Včetně dvou stromků Rubinoly na této podnoži. Zkuste si ji dohledat na internetu, není to školkařsky zajímavá podnož (hodně podrůstá a zapleveluje školku), většinou vyžaduje oporu, z dvanácti stromků mi už tři něco okousalo v kořenech (podezírám krtonožky). Ale obě Rubinoly jedou krásně a hlavně kromě jedné sezóny všechny stromky pravidelně rodí.

Jinak úroda jednou za tři roky je takový dobrý "horalský" průměr. Nejen jarní mrazy, občas se k tomu přidá třeba krupobití apod.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.110 (?), 2.12.2019 23:13
Jedná se nejspíš bohužel o mrazové desky. Na moji 8 let staré Rubinole se vytvořily větší praskliny jen jednou a to loni na jaře, ty mrazy v únoru byly extrémní. O Rubinole jsem někde četl, že je odolná vůči rakovině dřeva, ale otázkou je životnost takto poškozeného stromu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.133 (?), 8.12.2019 17:10

odolné spartan, sentima,lobo, matčino,zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika