Melrose a Gloster



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?)
26.3.2015 12:05

S tím lze jistě souhlasit. Mně ale vrtá hlavou, proč je tato odrůda tak málo (jestli vůbec)  zastoupená v produkčních výsadbách. Přitom Idaredů se pěstuje plno a málokdo se nad jejich kvalitou rozplývá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 10.2.2015 13:03

Mám ve sklepě ještě "glostřiky" z jiného zdroje. Ty jsou větší, mnohem hůře vybarvené, prakticky jen s nepatrným narůžovělým líčkem a špatné vybarvení se projevilo zřejmě v chuti tak, že chuť je ostřeji navinulá, a to více než je typické, ovšem s aromatickou "koncovkou" typu skvělých odrůd typu Red Delicious. Konzistence dužniny je ve stylu odrůdy Zvonkové. Nejzajímavější je právě ta RED "koncovka", při ostře navinulé chuti. GLOSTER 69 je opravdu výborné šlechtění na německý způsob. Rozhodně nejsem příznivec všech kyseláčů, ale Topaz, Otava, nebo třeba tento navinule aromatický Gloster jsou pro moje chuťové buňky prostě "TOP".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.3.2015 12:35

Je opravdu Melrose nejlepší pozdně zimní odrůda jabloně? V trvanlivosti jistě, ani nehnije tolik jako ostatní odrůdy. Musím říct, že plody konzumované 30.1., o kterých jsem tady psal nebyly pravděpodobně ještě v řádné konzumní zralosti. Nyní jsou méně navinulé a aromatičtější, sladší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 25.3.2015 22:11

Ta otázka, Petře, je opravdu Melroze nejlepší pozdně zimní odrůda jabloně, je hodně odvážná až provokační.
Moje odpvěď je stručná. Není.  Už jenom proto, že říci o nějaké odrůdě, že je nejlepší, nejde. Podle jakých kriterií se přitom řídit?  Je to jenom chuť, či vzhled, skladovatelnost, úrodnost, odolnost chorobám?
Navíc sortiment pozdně zimních odrůd se v posledních letech neustále rozšiřuje a stanovit případné prvenství je stále složitější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.3.2015 11:56

Ano, Miloš mě tady už kdysi školil, že nemám používat tohle slovo. Myslím slovo nejlepší. Chápu, že se Melrose do všech oblastí nehodí a že má jen střední plodnost, ale z hlediska trvanlivosti, minimální kazivosti plodů ve sklepě a velmi dobré chuti z dobrých oblastí, by si zasloužil podle mě více chvály. Je to stálice mezi kvalitními pozdně zimními odrůdami. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 26.3.2015 12:05

S tím lze jistě souhlasit. Mně ale vrtá hlavou, proč je tato odrůda tak málo (jestli vůbec)  zastoupená v produkčních výsadbách. Přitom Idaredů se pěstuje plno a málokdo se nad jejich kvalitou rozplývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.3.2015 12:08

Nebude to tou vyšší plodností Idaredu? Proč třeba Kuky pěstuje místo Melrose Idared? Chutná mu více Idared?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 26.3.2015 14:06

Ano, Melrose nevyniká úrodností. Ve velkovýsadbě jsem ho na jednom místě asi před deseti lety ještě viděl. Dnes už tam není.
Také barva slupky není pro obchod nijak atraktivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.3.2015 14:45

Nemyslím si, že je na vině menší úrodnost Melrose. Produkční pěstování jeblek je dnes nemyslitelné bez razantní probírky. Jednou z kladných vlastností odrůdy je, že je možné ji pěstovat i bez probírky. Melrose protrhat nikdy nepotřebovala, i tak na jeden velký plod narostly dva malé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 73.141 (?), 26.3.2015 14:59

Co si přeje velkovýroba je přece fuk.Pro malopěstitele jedna z nejchutnějších pozdních odrůd s výbornou skladovatelností.To je bez debat.Plodnost je nižší i když jak kdy.Zahradkáři si jej přece nebudou pěstovat na kšeft.Smutná slupka je zástupný problém, chuť vnímáme chuťovými receptory nikoli očima.U mě zatím vydrží ve sklepě spolu s Glostrem v konzumním stavu suveréně nejdéle.Uvidíme jak obstoji proti Fuji a Pink Lady. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 15.10.2015 20:56

Jsou tyhle plody na fotkách Glostry, co myslíte?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika