Mc Intosh



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?)
4.10.2016 14:46

Kdo má rád tu zvláštní příchuť odrůdy McIntosh, tak dosti podobnná a pro mě vynikající chuť provází pozdně letní odrůdu Paula Red, která z McIntoshe pravděpodobně pochází. V optimální zralosti je to opravdu chuťová špička.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.104 (?), 30.9.2016 20:33
"...odrůda původní... a kříženec...". Neviem či to môžeme takto rozlišovať, je to len otázka jazyková, za pôvodnú odrodu sa považuje tá ktorú "vyšľachtila" príroda takzvane prirodzene, za kríženca odroda ktorú vyšľachtili ľudia. V princípe tam ale rozdiel nie je, aj tá pôvodná odroda má nejakých predkov (len ich väčšinou nepoznáme). Pozoruhodné je, že tie náhodne nájdené "prírodné šľachtence" patria často k tomu najlepšiemu (napr. Jonathan, McIntosh, Golden Del.,Boscova, Lucasova...). Ale aj niektoré produkty ľudskej činnosti sú vydarené (Rubín, Admiral, Sirius, Rubinola...). Ak by sme išli státisíce alebo milióny rokov dozadu, prišli by sme k akejsi spoločnej "pramatke" všetkých jabloní, podľa súčasných poznatkov niekde v Zakaukazsku či Iráne alebo Kazachstane. Predpokladá sa, že v selekcii a rozšírení tých chutnejších odrôd (krížencov či mutácií) významnú úlohu zohral miestny druh medveďa, živiaci sa hlavne rastlinnou potravou. Tým že preferoval tie sladšie-chutnejšie, tak ich trusom šíril ďalej a ďalej. Takže díky, méďa. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 30.9.2016 20:59
Ano, to je jistě pravda, ale asi víte, jak jsem to myslel. Vycházím z Mac Intoshe, protože jeho předky tady asi nikdo nepěstuje, ani je možná nezná. Spartan je jeho nejznámější a nejrozšířenější kříženec.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.216 (?), 30.9.2016 21:18

Dodávám fotografické porovnání - Spartana jsem našel v bývalých zahradách. Tvarově je McIntosh zploštělejší. Obě odrůdy mají tu specifickou chuť, ale McIntosh je (alespoň u těchto plodů) aromatičtější, jemnější a voňavější. Na druhou stranu by to chtělo obě odrůdy porovnat v optimální konzumní zralosti.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 1.10.2016 9:25

Kutina píše, že u Mac Intoshe je tvar plodu dosti variabilní, ale možné je ´, že převládají opravdu zploštělejší plody. Spartany bývají také částečně zelené, většinou se tak prodávají, ale spoléhat se na to asi nedá. Chuť se moc dobře popsat nedá, je prostě u Mac Intoshe lepší. Pozná se to i při současné konzumaci obou odrůd. Takže v chuti je Spartan náhrada jen částečná. Seženete ho ale prakticky všude, kdežto Mac Intosh a Lobo díky náročnějším pěstitelským vlastnostem nikoliv. Prostě se už pěstuje v sadech jen Spartan a to musí každému stačit. indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 4.10.2016 14:46

Kdo má rád tu zvláštní příchuť odrůdy McIntosh, tak dosti podobnná a pro mě vynikající chuť provází pozdně letní odrůdu Paula Red, která z McIntoshe pravděpodobně pochází. V optimální zralosti je to opravdu chuťová špička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.4 (?), 5.10.2016 21:28

Shodou okolností jsem před pár dny ve městě u garáží objevil s největší pravděpodobností tuto mizející odrůdu. Strom už pár desítek let má a plody jsou typicky chutné.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 6.10.2016 15:20

A není to jen "obyčejný" Spartan, pane Mikeši? Lidé si těžko dokáží představit, jak "snovou" chuť má Mac Intosh a já vlastně už taky ne. A víte, co psal pan inženýr Ondřej Fidla, že na Mac Intoshe ve volné přírodě nenarazíte. Ale když myslíte. Paulu Red tady měli pár dní v místní Jednotě. Bohužel vzhledově moc nelákala a původ jsem neznal, tak jsem zaváhal. Škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.84 (?), 6.10.2016 21:01

Spartan to určitě není - shodou okolností Spartan roste asi 200 m od tohoto stromu, tak jsem mohl porovnat. Je také možné, že je to třeba další z řady starších kříženců McIntoshe (Lobo aj.). A dnes jsem narazil na pána, jehož McIntoshe byly těmi přebytky, které jsem minulý týden zakoupil. Tak mám na něj kontakt pro případný odběr roubů.

Jinak ta Paula Red je typické "kauflandovské" jablko z Polska, ale na její kvalitě to, na rozdíl od jiných odrůd tam prodávaných, nic nemění. Občas se stromky objevují i u nás v prodeji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.203 (?), 10.10.2016 21:19

Vzhledem k tomu, že McIntosh by tady již měl být sklizený a plodům tohoto stromu se dolů ještě moc nechce, napadl mě jeden potomek MI - Macoun. Pěstujete někdo tuto odrůdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 75.44 (?), 9.3.2018 19:59

Roky hľadania tejto legendy... mám ju a nesmierne sa z nej teším!     

mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika