Má smysl pěstovat Melodii?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
15.10.2015 21:06

Rosťa to nazval velmi přesně: "Zajímavý ocas má, ale ten zaniká v té kyselosti". Já jsem ten ocas nazval určitým náznakem ušlechtilé chuti. Fakt je, že někdo nedá na Melodii dopustit a dá se stále i dobře sehnat v prodeji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.10.2015 20:47, zobrazeno: 15544x

Fejeton ve stylu Petra z Pardubic

Melodii jsem kdysi považoval za kultovní, téměř posvátné jablko. Šlo o jeden z prvních tuzemských rezistentů. Oceňoval jsem, že chuť i vzhled jsou typické a s ostatními odrůdami nezaměnitelné. Odpustil jsem jí i drobné neduhy - přeci jen dost kyselá chuť, padání před sklizní, praskání kolem kalicha, citlivost k rakovině.  Sametová slupka a žádná strupovitost i bez chemie za to stály. 
Dnes se ale ptám, jestli je pro ni na zahradě místo. A nejde jen o Melodii. Totéž si říkám nad Karmen, Rosanou i Jonalordem. Přitom mě napadá text Svěrákovy písně: "Neopouštěj staré známé pro nové..." Jenže pak si zvednu spadený plod z první úrody Merkura, kousnu... a ústa sama zamumlají: "Asi nemá".

Melodie
Melodie
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 143.88 (?), 2.10.2015 13:42

Mně Melodie plně vyhovuje chutí i úrodností. Nahloučené plody protrhám a dozrálé si pak vychutnám. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.5 (?), 2.10.2015 20:31

V letošním suchém roce mám Melodii drobnou. Ani jsem ji neprotrhával protože jsem nevěřil, že to bude mít smysl. Stromy schly a jablka se pekla. Nicméně nyní, kdy už dávno začala postupně padat, jsou to jako každý rok růžová jablíčka, hladká, bez stroupku. Ale po zakousnutí se do jednoho z nich se mi kroutí i uši. Takže rychle musím zakousnout Rubínu nebo jiného.. i navinulá Vanda je přívětivější, i ostrý Řehtáč soudek je proti tomuto slaďák. nicméně nelze Melodii upřít šťavnatost, zajisté i vit C, i specifické aroma. Na skládce bohužel snadno moučnatí. 

Letos by byla dobrá tak na oklepání a do šmelce s ní. 

Možná že spojení: otec Gala x matka Melodie by vedlo k vyváženému zesládnutí potomků.  Asi jako kdysi Zvonkové x Richared Delicius = Gloster. 

Je zajmavé, že Melodie tedy zuby a dásně nesvírá jako to dělá Zvonkové.  To je možná i proti parandentoze. 

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.115 (?), 2.10.2015 22:32

Melodii nelze upřít úrodnost, šťavnatost. Neznám krásnější odrůdu při dozrávání, vybarvování plodů. Sklep mám vlhký, takže vadnutí plodů mne moc netrápí. Trochu mne trápí propadávání plodů při dozrávání. Není příliš vhodná ke konzumaci při sklizni (sám jsem se tomu letos vyvaroval), je třeba tak měsíc počkat. Šťáva z ní je výborná a krásně čirá, nehnědne. Pěstujeme ji již mnoho let, když jsem musel asi před dvaceti lety původní strom u domu kvůli stavebním úpravám vykácet, okamžitě jsem si "udělal" nový. Jestli bych to udělal i dnes, tím si nejsem jistý, ale stávající strom určitě rušit nebudu wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.183 (?), 14.10.2015 14:35

Pěkné, výborné jabko, avšak s jednou vadou. Moc není k jídlu, pro svou kyselost. Zajímavý chuťový ocas má, ale ten zaniká v té kyselosti. Nikdo je doma nechce, takže poletí, společně s Rosanou, Jonalordem a Julií. Nasadím něco chutnějšího.   Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.91 (?), 14.10.2015 14:51

Před 10 lety jsem koupila melodii do palmety spolu s denárem a glostarem, tenkrát kvůli barevnosti. Dnes je melodie zcela přeroubovaná jinýma odrůdama a již znova plodí. Ovoce se fakt nedalo jíst! Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 14.10.2015 17:11

Je to věc názoru. Melodie je opravdu specifické zimní jablko, a musí si na něj pěstitel opravdu zvyknout. Je to odrůda, jež mění svojí chut dle doby skladování, a opravdu né každému v počátku (do vánoc) chutná. Ten kdo si počká do března až května může být mile překvapen. Ale je to opravdu na každém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vvd - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 208.154 (?), 15.10.2015 15:49

Pro mě je Melodie jedno z nejlepších jablek, právě díky své kyselé osvěžující chuti. Naopak za nejedlá považuji měkká sladká jablka, typicky golden (ale ty znám jen kupované, sám je nepěstuji).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 15.10.2015 20:41

My jsme ji sadili hlavně kvůli jeji resistenci a vhodnosti pro diabetiky - chuť měla být trochu sladká i při malé cukernatosti. Ve sklepě vydrží poměrně dlouho, hlavně kvůli tomu, že skoro nikomu nechutná. Chystám se, že oba stromky z větší části přeroubuji. MartinV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 15.10.2015 21:06

Rosťa to nazval velmi přesně: "Zajímavý ocas má, ale ten zaniká v té kyselosti". Já jsem ten ocas nazval určitým náznakem ušlechtilé chuti. Fakt je, že někdo nedá na Melodii dopustit a dá se stále i dobře sehnat v prodeji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika