Letošní choroba jablek



host - 122.179 (?)
6.10.2009 16:19

Nějaké divné "křenčení".Vypadá to na přecitlivělost k nějakému postřiku. AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.10.2009 12:24, zobrazeno: 10647x

Mnoho odrůd je letos postiženo chorobou, kterou jsem dřív nepozoroval.  Vzdáleně připomíná strupovitost, trochu postižení kroupami, taky hořkou pihovitost. Ani o jednu z nich se nejdná. Kroupy to nejsou - fleky jsou i naspodu plodů, strupovitost taky ne, trpí i rezistenty, ani hořká pihovitost. Myslím, že jde o nějakou skládkovou chorobu, která se rozšířila po zahradě. Některé odrůdy netrpí vůbec. Na snímku je extrémně silný výskyt. Máte někdo podobnou zkušenost a víte o jakou se jedná? 

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 6.10.2009 16:19

Nějaké divné "křenčení".Vypadá to na přecitlivělost k nějakému postřiku. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 6.10.2009 17:13

Nevím. Choroba to asi bude, protože to nevypadá jako reakce na pesticid. Bylo by dobré také vědět, do jaké hloubky je zasažena dužnina. V daleko miniaturnějším provedení jsem něco podobného ojediněle zaznamenal při sklizni u Melrose a Angoldu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 6.10.2009 21:49

Postřikem to nebude, neboť jabloně v podstatě nestříkám. Zajímavé je, že na stromě s více odrůdami jsou zasaženy jen určité sorty, jiné ani flíček.
    Vybraná jablka na snímku  (tuším Rubín a Lord Lamborne červený) jsou postiženy extrémně, většinou jde o pár teček. Dužina je prakticky netknutá - snad jen 1 - 2 mm dané zanořením skvrn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 246.18 (?), 22.9.2011 15:44
Na některých plodech Rubinoly, Otavy, Lipna, Luny, Karmíny a Goldstaru se objevila nějaká mně neznámá houbová choroba. Tmavé malé skvrnky se světlým středem mají průměr asi 1 – 2 mm a poškození zasahuje také do dužniny do hloubky asi 2 mm. Je zajímavé, že na starých stromech s odrůdami Ontário, Matčino a Spartan tento druh skvrn není. Půjčil jsem si digitální mikroskopickou kameru a pořídil detailní snímky těchto skvrn při zvětšení 40 a 190, abych zjistil, zda nejde o živočišného škůdce (viz foto). Podotýkám ještě, že stromy nebyly ničím stříkány. Prosím o vaše názory a rady. Tentýž dotaz i s fotkou jsem poslal i do diskuse v části Choroby, ale nyní jsem našel toto starší vlákno, kde se zřejmě ten stejný problém již částečně diskutoval dříve. Děkuji. Karel z jižní Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.9.2011 17:22

Protože poškození vidím v části plodů blíže ke kalichu, mohlo by jít o nedostatek bóru, pokud to poškození je jakoby zkorkovatělé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 246.18 (?), 26.9.2011 13:24
Tak jsem zašel se svými nemocnými jablíčky (viz dřívější foto) na Státní rostlino-lékařskou správu a jako houbovou chorobu na plodech i listech stanovili lenticelovou skvrnitost. Důvodem prý je zejména extrémní počasí, sucho, teplo, intenzívní sluneční záření, špatný příjem vápníku a bóru. Takže příští rok budu muset aplikovat nějaký postřik proti houbovým chorobám a také postřik listovým hnojivem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 29.9.2011 19:08

Já hnojím boraxem jednou za několik let a vápním taky za několik let. Mně to dělal Melrose, tak jsem se s ním rozloučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.183 (?), 29.9.2011 22:07
Tiež som niekoľko rokov nevápnil a v tomto roku sa mi to vypomstilo. Polovica jabloní nezarodila. Kompost nie je všetko. Sklovitosti a pehovitosti jabĺk je u mnohých záhradkárov v tejto sezóne veľa. Listovým hnojivom sa nič nepokazí, ale hlavná dávka hnojív by mala ísť pod stromy do pôdy. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika