Letní odrůdy jabloní - jakou si vybrat?



host - 136.34 (?)
9.12.2008 22:34

U Mantetu se mi občas "zblázní" kus větve a je obalena shluky malých deformovaných plodů.Zdá se mi, že má sklon ke střídavé plodnosti, a taky dost hnije (možná od nakousání vosama)Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 29.9.2007 22:18

Dobrý večer. Každému chutná něco jiného. Julia není špatná, ale i na středních podnožích roste dost bujně, na úkor tvorby plodonošů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 55.156 (?), 4.10.2007 12:19
My máme Hanu - 5 letý stromeček, ale pěstování není úplně snadné. Má sklon k hořké pihovitosti -  tak jsme vápnili, byla pořád, tak jsme vápnili a zalejvali, udělali probírku - ale nakonec jste měli vidět to ovoce. Nádherná rudá jablka vynikající chuti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 4.10.2007 19:38
Dobrý večer. Celá řada novošlechtění je náročná na vápník a vyžaduje pravidelné vápnění (1x za 3 roky). Jinak jej musíme dodávat postřikem na list. Strom ho velmi rychle zužitkuje a výsledný efekt je takový, jak ho popisujete. Trpělivost přináší růže. Hezký večer.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 69.62 (?), 1.11.2008 11:01

v dnešní době je spoustu letních odrůd a při výběru bych dával důraz na odolnost proti strupovitosti a na polohu. Zde je seznam letních jabloní Daria, Julie,Miodar, Discovery,James Grieve, Diadém,Doris, Zita,Mivibe

s pozdravem Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 92.11 (?), 1.11.2008 13:34

Kromě Discovery mám ještě Miu a Průsvitné letní. James Grive sice trhám některé plody koncem srpna, ale uvádí se jako podzimní. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 2.11.2008 20:42

Dobrý den.Z rezistentů jsou dobré Ametyst, Hana,Nela, Julia a starší Krasava(hodně padá).Ametyst se zdá nejchutnější (fytos).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.2 (?), 9.12.2008 14:24

Mám Mantet a v letošním roce super úroda velkých chutných, šťavnatých jablíček bez strupovitosti. Mohu doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 9.12.2008 14:48

Pro příznivce voňavých nakyslých jablek je chutí a aromatem Mantet asi top. Tak velkou citlivost k strupovitosti má ovšem málokterá odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 9.12.2008 22:34

U Mantetu se mi občas "zblázní" kus větve a je obalena shluky malých deformovaných plodů.Zdá se mi, že má sklon ke střídavé plodnosti, a taky dost hnije (možná od nakousání vosama)Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 2.10.2010 22:03

Dobrý den, je tu několikráte zpomínaný Ametyst, nevím zda to bude úplně čistokrevná letní odrůda, podle mě dozrává jako James Grive. Je to krásné ametystově růžové ojíněné široké jablíčko, ale chuť kyselka. To James Grive a jeho Red mutace jsou mi příjemnější a nebo jsem ten Ametyst zchroupal podtržený. V každém případě uváděná konzumní zralost asi o 10 - 14 dní dřív než James Grive se mi nezdá úplně pravdivá.

Mnohem chutnější se mi zdála odrůda na pohled poněkud možná hůře vypadající Nela(mírná rzivost slupky) - harmonická sladce navinulá chuť, příjemná vůně. Jdu do ní. Určitě dozrává dřív než Ametyst a vyplňuje tak mezeru mezi PRL(Průsvitné letní) a James Grive. 

Ametyst bych doporučil na vyšší kmenné tvary (delší dřevo=převislá koruna) podnože MM106 nebo MM111 případně vyvázat do stěny na M26.

Nelu (lépe se tvaruje) na podnož M26 nebo M9 do stěny nebo vřeteno, pochutnáte si na červených poměrně velkých jablkách.

Degustováno a hodnoceno ve stejných podmínkách.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika