Kterou letní jabloň?



host - 226.194 (?)
3.2.2014 17:10

Pokud máte rád letní jablko příjemné chuti s červeným žíháním a rezistentní ke strupoviostosti, vřele doporučuji Nelu, nevím proč ji tu nikdo ještě nevzpomněl.  Roste umírněně. Pokud máte rád vzhledově krásné fialově ojíněné jablko a navíc rezistentní k strupovitosti, tak Ametyst. Je pravda trochu navynulejší, ale letní jablka jsou osvěživá. Vydrží až do půlky září. Roste poněkud převisle. Stark Earlist který mám doma mě přijde nahořklý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 195.22 (?), 24.1.2014 10:46

Dobrý den. Rád bych využil tohoto vlákna a zeptal se na odrůdu Piros - jaké s ní máte zkušenosti co se týče chuti, odolnosti atd.. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.87 (?), 27.1.2014 21:31

Zdravím

Vážený pane. Já osobně u letních jablek bych si nedělal až tak těžkou hlavu se strupovitosti neboť letní jablka jsou pouze na jídlo a osvěžení a né do skladu a na výstavu. Všechny odrudy stejně musíte stříkat proti mšicím, pilatce a hlavně obaleči tak to už není vúbec žádný problém tam přidat i Discus s Krystalonem a máte vše při jednom postřiku vyřešené. Všechny stromy se stejně musí stříkat a to i kdyby kopřivou s přesličkou, ale pořád je to postřik.

Jedině nejlepší letní odrudy jsou Mantet, Quinte, Mio a ze starých Červený Astrachán (krásné jablko a po léta pěstované) a také Krasava, Eva-(maďar)

Pokud máte rád mouku tak pěstujte Prusvitné l., Early Stár, Julie

Pokud máte rád lenivé tak pěstujte Discovery

Pokud máte rád navinulé čili kyselé Hana, Daria

I postřik u Mantetu je příjemný, když večer si dáte orosený postřikovač na záda a příjemně chladí. Dnešní uznané postřiky pro ovocnářství už dávno nejsou totálky a to i na lidi, kde jste museli býti oblečeni jak při chemickém ůtoku. Vím co mluvím.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.194 (?), 3.2.2014 17:10

Pokud máte rád letní jablko příjemné chuti s červeným žíháním a rezistentní ke strupoviostosti, vřele doporučuji Nelu, nevím proč ji tu nikdo ještě nevzpomněl.  Roste umírněně. Pokud máte rád vzhledově krásné fialově ojíněné jablko a navíc rezistentní k strupovitosti, tak Ametyst. Je pravda trochu navynulejší, ale letní jablka jsou osvěživá. Vydrží až do půlky září. Roste poněkud převisle. Stark Earlist který mám doma mě přijde nahořklý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.2.2014 17:43

Nela jistě není špatná, podobně jako Hana, ale oproti Stark E. a dalším je přeci jen o cosi pozdnější. Tím se největší výhoda letních jablek trochu vytrácí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Hana F - (3) - 248.129 (?), 4.2.2014 18:24

Odrůda Hana není podle mě dobrá odrůda i když mám stejné jméno.Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 4.2.2014 22:48

Ke všem: (tedy téměř) Děkuji za příspěvky. Za cenné rady, co byly konkrétní a s upřesněním. Vážím si toho. Dál už snad netřeba psát v tomto vlákně ať se další čtenáři -začínající ovocnáři- nemusí prokousávat příliš mnoha informacemi.

Díky a těším se na počtenou v dalších tématech.

Tibor z Hradiště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.207 (?), 7.2.2014 1:49

Zdravím

Předem se omlouvám, ale střížovickou pachuť rozhodně nemusím. A také žádná střížovická odruda není tak ranná jako staré známé. Jedině Daria a Jilie je těsně za Prusvitným l.  Já osobně preferuji jedinou letní střížovickou odrudu Krasava. Ta jediná držela s žňovkami krok. Ostatní jsou už moc pozdní a tam jsou už lepší chuťovky.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.2.2014 10:01

Střížovické pachutě typu Šampion, Rubín, Vanda, Topaz aj. patří k tomu chuťově nejlepšímu, co bylo u nás kdy vyšlechtěno. K těmto lahůdkám řadím i zmíněnou Krasavu, která v plodových znacích  (velikost, vybarvení, chuť) vysoko převyšuje žňovky (Průsvitné). Pravda, zraje o něco později, takže srovnání s těmi nejranějšími jablky není úplně spravedlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 7.2.2014 15:19

Ve svých 42 letech jsem teprve ted nastartoval svůj zahrádkářský život a co jsem doposud chutnal, tak jsem se příliš nezajímal co to je. Ale chutnal jsem a chutnal a pro sebe posuzoval a můžu odpovědně říct, že Rubín je pro ty co mají rádi tzv. střed (ani kyselé ani pouze sladké) opravdová špička.    Prostě vyvážený zážitek. Vím, že může přijít i něco lepšího, ale myslím, že tu pomyslnou laťku už o moc neposune.  Samozřejmně zasadím víc odrůd jabloní-pro postupnou sklizeň a konzumaci a pro zpestření. Taky naše chutě se budou určitě vyvýjet. Pro Rubíny jezdíme už 15 let do sadu pod hrad Buchlov (východní svah 350m.nm) a před pár dny (4.2) jsem pro zajímavost koupil Rubíny v Kauflandu. Zážitek na celý život - negativní! Distributor zaslouží pokutu za klamání zákazníka. Málo vybarvené, tvrdé, sotva z poloviny šťavnaté než jak má být a hlavně žádná chuť. Prostě klasika obch.řetězců.  Trochu zpět k tématu. Dost lidí v mém okolí bere Rubín za moc chutné jabko. 

Tibor z Hradiště

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 251.234 (?), 20.2.2014 23:01

Dobry den taky jsem si zakoupil tyto udajne rubiny ale nemusite se bat toto rubiny rozhodne nebyly tipoval bych to spis na Topaz nebo Red topaz wink V kauflandu nekdo udelal asi chybu Rubin tak dlouho nevydrzi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika