Klamita jménem jmelí střední Morava



host - 45.252 (?)
16.4.2018 19:12

Samozřejmě největší problém u parazita jmelí je to, že spolehlivě dokáže jablon vysát od živin jako upír. Lze to dobře pozorovat na napadených větvích. A v počtech stovek mladých jednoletých, dvouletých atd. "sazenic" jde jablon ke smrti, je oslabená a snadný terč pro kůrovce atd. jak pozoruji...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 45.252 (?), 16.4.2016 9:32, zobrazeno: 8263x

Letos při jarním střihu jabloní, jsem zjistil doslova stovky cca ročních či dvouročních "sazenic" jmelí (dva, čtyři či šet lístků na sazenici) na jedné jabloni, ale podobně napadené jen méně jsou prakticky všechny starší jabloně. Dalo velkou několikahodinovou práci odstranit tyto maličké parazity, kteří s oblibou rostou na těch nejtenších koncových větévkách. Pro jejich logickou těžkou dostupnost 5-6 metrů nad zemí a velké vzdálenosti od kosterních větví. Každý rok na Vánoce z jabloní jednu velkou kouli jmelí odřezávám, letos ihned na jaře jsem odřezal všechny staré koule jmelí a ponechal na Vánoce jen dvě koule. Zajímavé je, že některé koule jmelí jsou evidentně jen samci- nemají nikdy za řadu roků ty bílé kuličky a tak je ptáci nemůžou šířit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 82.24 (?), 16.4.2016 9:52

Zrovna o tom pisou na Novinkach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kutil.cz - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 149.2 (?), 16.4.2016 10:23

Jistě, pozoruji to už pár let cestou z práce... je dobře, že si toho konečně všimli experti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 45.252 (?), 16.4.2016 11:11

Přemnožení jmelí jde ruku v ruce se změnou klimatu- teplými zimami. Tuhá zima dokáže mladé, jednoleté, dvouleté sazenice jmelí zničit, asi suchem- mrazem a sluncem ve dne. Teplo v zimě také více motivuje ptáky k pohybu a tím spalují více energie= více žerou bobule jmelí a vylučují na větve...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 15.4.2018 14:17

Napadení jmelím je opravdu katastrofální. Na jedné jabloni vyrůstá v samostatných jedincích většinou jednoletých, dvouletých o 2-4-6 atd. lístcích v počtu stovek, stovek!!! jedinců. Provádím jeho lámání či řezání těsně u kůry jabloně, jmelí se na tom samém místě objeví ihned ted zjara znovu. Nevím jak jej mám spolehlivě odstranit, když jej ořežu i s větvemi (což jsem u měnšiny vícečetných napadení na větévce už udělal) na jabloni nezůstane moc větví... Proč ta bestie pořád znovu a znovu raší na evidentně pořád na stejném místě, myslel jsem že když ořežu tak mladé roční, dvouroční "sazenice", že nebude mět z čeho vegetovat a "kořínek" zrodek ve větvi zahyne... čím případně postříkat???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 7.247 (?), 16.4.2018 10:54

Tak máte aj jmelí aj jabka, máte výhodu.Jmelí mužete prodávat, vydeláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 155.224 (?), 16.4.2018 15:08

vydelate slusne.u nas jmeli neroste a 15cm vetvicka stoji na vanoce 100kc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 16.4.2018 16:47

Dotaz na xxx 155,224. Kde to je???Já myslel, že roste všude v ČR.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 16.4.2018 19:12

Samozřejmě největší problém u parazita jmelí je to, že spolehlivě dokáže jablon vysát od živin jako upír. Lze to dobře pozorovat na napadených větvích. A v počtech stovek mladých jednoletých, dvouletých atd. "sazenic" jde jablon ke smrti, je oslabená a snadný terč pro kůrovce atd. jak pozoruji...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 16.4.2018 23:29

Co já bych za to dal, kdyby se mi tu jmelí ujmulo alespoň na některých stromech. Zkoušel jsem to na dubu, javoru, jasanu, planých hrušních a jabloních a pořád nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika