Kdo pozná jablko?



host - 1.251 (?)
27.9.2008 14:24

"Tak to Bojkovo obrovské nejspíš máme taky. Jenom mně nepřipadá, že je kyselé, mám " Pokud je to hnědnutí dužiny pro Bojkovo typické, tak to Bojkovo skutečně je, protože ta dužina po nakrojení skutečně dost hnědne. Je ale možné, že takové starší odrůdy byly možná kdysi rozšiřovány i semenem, že se jich pár vyselo a vybralo to nejvhodnější, takže je možný určitý rozptyl ve vlstnostech. Zveřejněné fotografie od p. Preclíkové přesně odpovídají jablkům, které u mně na tom stromě vyrostly na severní neosluněné straně nebo uvnitř koruny ve stínu. Ty na osluněných místech jsou v době zrání místy načervenalé.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
.Lukáš - (10) - 100.118 (?), 23.9.2008 20:02

Netroufám si tvrdit, že obrázek zachycuje právě ´Zelenče rhodeislandské´ a nemůže jít o nějaké jiné zelené jablko - třeba Vámi zmiňované ´Londýnské´(v originále ´London Pepping´) Mnohé odrůdy jsou si velmi podobné a rozlišit je jen podle vzhledu není jako rozpoznat jezevčíka od pudla. Navíc spousta lidí ani neví, co pěstuje. Jen předávám dál, jak jsem vloni v Hradišti "nakoupil". Pro zajímavost - fotografie a charakteristika ´Londýnského´ jsou k vidění na korutanské stránce http://www.ova-online.at/datenbank/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 23.9.2008 20:36

Moc pěkná stránka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 27.9.2008 14:24

"Tak to Bojkovo obrovské nejspíš máme taky. Jenom mně nepřipadá, že je kyselé, mám " Pokud je to hnědnutí dužiny pro Bojkovo typické, tak to Bojkovo skutečně je, protože ta dužina po nakrojení skutečně dost hnědne. Je ale možné, že takové starší odrůdy byly možná kdysi rozšiřovány i semenem, že se jich pár vyselo a vybralo to nejvhodnější, takže je možný určitý rozptyl ve vlstnostech. Zveřejněné fotografie od p. Preclíkové přesně odpovídají jablkům, které u mně na tom stromě vyrostly na severní neosluněné straně nebo uvnitř koruny ve stínu. Ty na osluněných místech jsou v době zrání místy načervenalé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.242 (?), 27.9.2008 20:26

Taky vidím Bojkovo, trpělo plochovětvostí, jinak úrodný štrůdlák. Přerouboval jsem jej před moha léty odrůdou Karmen. Muri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.138 (?), 27.9.2008 22:38

Klidně to může být odchylka typu klon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.71 (?), 7.10.2008 15:44

Paní Preclíková, staré stromy jsou moc krásné, když mají péči, až opadá listí, pošlete foto, jak strom vypadá dnes. D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.102 (?), 7.10.2008 8:19

Existuje kniha Atlas odrůd ovoce (A.Dvořák, 1978). Zdá se, že nic novějšího není. Pokud o něčem novějším víte, napište.

Miroslav Kalina, Veselí u Dalečína (o.ZR)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 7.10.2008 8:58

Existuje i pozdější kniha "Pěstování jabloní" od A. Dvořáka, kde je taky mnoho fotografií a všechno jen o jabloních. Pak existuje slovenská pomologie od šlechtitele (specializuje se na broskvoně) Cifraniče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.10.2008 9:01

Atlasů bude určitě víc. Krom toho Dvořákova vyšla později Cifraničova Pomológia a kolem ropku 1990 velký dvoudílný atlas - autory si nepamatuju. A určitě mnoho dalších atlasů.  Už jsem si je nekupoval, vzhledem ke každoroční registraci množství nových odrůd jsou již za 2 roky zastaralé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 7.10.2008 22:53

Je to tak, poslední co mám je 1. a 2. díl pomologie  "Obrazový atlas jádrovin" a "Peckovin" z r. 2000.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika