Kde sehnat podnož



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
23.2.2018 19:24

Určitě je lepší naroubovat Vaši odrůdu až v korunce a koupenou odrůdu využít jako kmenotvornou.  Podnož by byla asi levnější, ale praktičtější (pro jeden kus) a pěstitelsky rychlejší je přeroubovat hotový stromek nebo špičák. Je dobré koupit odrůdu mrazuvzdornou ve dřevě a podobně silného růstu jako je ta, kterou chcete zachovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
myn - (49) - 136.89 (?), 5.10.2009 9:28, zobrazeno: 16372x

Dobrý den, mám doma jabloň, nevím co je to za druh, jablka má moc dobrá, ale už je stará a začíná usychat. Chtěl bych se pokusit z ní odebrat rouby a vypěstovat si jabloň s těmito jablky sám. Nevím však, jaká je vhodná podnož, ani kde ji sehnat. Je to nějaká běžná podzimní odrůda, dozrává v tuto dobu, jablka jsou zelenočervená (při plné zralosti žlutočervená), je to vysoký strom (cca 7m) a chtěl bych ji pěstovat opět jako vysoký strom, nebo polokmen (ne nízký do plotu)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 84.156 (?), 5.10.2009 21:22

Naroubujte si ji zjara na jinou jabloň  /na jednu nebo dvě větve/, máte-li více jabloní. Jinak kupte na podzim jabloň na vzrůstné podnoži, zasaďte a naroubujte nebo požádajte někoho, komu se roubování daří. Vrůstné podnože jsou A2 a MM 106, doporučuji pěstovat jako čtvrtkmen, aby se strom dobře ošetřoval. Samotné podnože by se daly sehnat jen v podnožové školce a to je pro běžného zahradkáře složité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 6.10.2009 7:15

Chystám se taky koupit nějaké podnože, broskvoně a jabloně a zřejmě se obrátím na Sempru v Litoměřicích. Loni(vlastně letos) prodávali nějaké zbytky podnoží i na jaře.

Co se týče vzrůstnosti podnoží: jedna věc je to, co chcete, druhá, co se Vám podaří v reálu sehnat. Chci říci, že sehnat dneska podnož A2 může být trochu  problém. Středně vzrůstné podnože asi seženete bez problémů, osobně bych však místo MM106 preferoval MM111. 

P.S. Na podnoži MM106 Vám asi 5-7 metrů vysoký strom nenaroste. Pokud na tomto kritériu trváte, osobně bych se asi pokusil naroubovat divoký semenáč (já bych na své zahradě 2-3 kousky našel ,na místech, která pravidledně neprojíždím sekačkou)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
myn - (49) - 136.89 (?), 6.10.2009 8:32

Díky za rady. Asi jsem se špatně vyjádřil, netrvám na vysokém stromu, naopak možná bych raději i něco nižšího, právě z důvodu jednodužší údržby, ale chci to mít jako samostatný strom, ne v plotu. Jinou jabloň mám, ale všechno to jsou stromy možná 50let staré, tak to na přeroubování asi moc není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.10.2009 9:57

Tak, jak píše p. tomast, na extenzivních zahradách i kolem cest (a tratí) lze najít semenáče. Já bych je ale jako podnože nedoporučoval. Jedná se o vyklíčená jádra z odhozených ohryzků či spadlých jablek kulturních odrůd a jejich vlastnosti jsou nepředvídatelné. Můžete mít štěstí nebo taky ne. Na nich naroubovaný stromek pak několik desetiletí vykazuje vlastnosti, které by u selektované podnože mohly být zřetelně lepší. Pokud neseženete opravdovou podnož, je skutečně lepší koupit stromek na Vámi vybrané podnoži - nějakou mrazuvzdornou odrůdu, třeba jaderničku, už se prodávají - a přeroubovat ji Vaší oblíbenou odrůdou. U jabloní budete úspěšný i když na jaře naroubujete stromek na podzim vysazený. S peckovinami bych to nezkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 6.10.2009 12:35

Trochu jsem se poptával, takže musím poopravit svůj původní příspěvek -  A-dvojku letos v Litoměřecích koupíte, M111 také. Jednu sazenici Vám asi neprodaj, 10 zcela určitě (za cenu srovnatenou s hotovým stromkem). Takže je to na Vás.

Měl bych podobný dotaz jako myn - pokouším se zachovat několik broskvoní, které můj otec před 30 lety vypěstoval z pecek.Sempra podnože pod broskvoně nepěstuje - lze v Česku někde sehnat malé množství (řekněme těch 10-20) brosvoňových semenáčků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 66.105 (?), 10.10.2009 13:27

Koupíte je ve Valticích (p. Kostiha) nebo i značkové osivo. V nejhorším použijte vinohradnickou  (pozdní) broskvoň. Pokud chcete jen pár pecek, mohu vám je zaslat.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 63.207 (?), 23.2.2018 16:27

Dobrý den, 

chtěl bych se zeptat: když teda koupím naroubovanou jabloň a budu ji chtít přeroubovat roubem ze staré jabloně neznámé odrůdy, kterou chci zachránit, mám roubovat na původní podnož (pod místem původního roubování) nebo na původně naroubovanou odrůdu (nad ním)? Jde mi mimo jiné o to, že místo roubování bývá nízko nad zemí a poměrně velkého průměru. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.2.2018 17:32

Podnož by byla lepší a levnější. Známým jsem nedávno doporučil ať si koupí v Plantexu MM106 a sehnali ji tam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.2.2018 19:24

Určitě je lepší naroubovat Vaši odrůdu až v korunce a koupenou odrůdu využít jako kmenotvornou.  Podnož by byla asi levnější, ale praktičtější (pro jeden kus) a pěstitelsky rychlejší je přeroubovat hotový stromek nebo špičák. Je dobré koupit odrůdu mrazuvzdornou ve dřevě a podobně silného růstu jako je ta, kterou chcete zachovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika