Kde sehnat Admirál na silnější podnoži



Zehnálek Petr - (33) - 59.254 (?)
4.4.2017 11:15

Dospělé stromy Admirálu zatím nikdo na své zahradě mít nebude. Jadernička by si ale s horší půdou měla poradit, takže při bujnosti Admirálu soudím, že strom to bude mohutný. Založit korunu ve 180 určitě není problém.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
         
PavelRabek - (43) - 211.190 (?), 6.11.2016 7:31

Děkuji pane Hlavatý za nasměrování - "triploidní" se kupodivu překládá jako "triploid" smiley Na českých webech jsou jen obecné informace o počtu chromozomů atd. Teď jsem ale díky Vám našel toto zajímavé PDF - "Breeding Triploid Plants". Kromě mechanismu vzniku mutace mě tam zaujalo i to, že se problematika netýká jen jabloní, ale obecně všech rostlin... U ovocných dřevin nabízených ve školkách se však asi jedná asi jen o pár jabloní (a snad i nějaká hrušeň - myslím že se tu probírala Lucasova) - nebo někdo zná i triploidní komerčně nabízenou odrůdu nějakého jiného ovocného druhu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 225.136 (?), 6.11.2016 10:42

Konkrétní komerční triploidi? Co třeba banány.
Triploidní třešně: podnož Colt. Triploidní jablka: Admirál, Sirius, Jonagold, Boskoopské, Grávštýnské, Strýmka, Jeptiška, Mutsu, Sir Prize, Lebelovo, Kanadská reneta, Blenheimská reneta, Coulonova reneta, Harbertova reneta, Ribstonské, Smiřické a další (z toho asi ta renetovitá chuť). Triploidní hrušky: Lucasova, Pastornice, Dielova, Merodova, Kongresovka, Špinka a řada asijských. Také asi něco bude u malin.
Docela velký sádek bude z těch pár triploidů. wink JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 6.11.2016 17:47

A třeba taková Prunus domestica je obvykle hexaploid.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.2 (?), 6.11.2016 18:38

Špinka je triploid? to se docela divím... takové drobné hruštičky. 

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 6.11.2016 20:47

Tak jsem ten Admirál po třech týdnech obdržel u prodejce.Údajně z Fytosu.Na štítku napsáno ručně tužkou jenom "jabloň Admirál",nic víc a ujištění prodejce o podnoži M9.To je teda úroveň.Zato cena za prostokořený stromek 250 Kč je na profesionální úrovni.Jistě, někteří budete obhajovat zlodějinu a měl jsem to odmítnou ale co máte dělat pokud je nabídnuta v nejzažším termínu a vy ji chcete.V tomto Čechystánu zlodějina na prvním místě. Mamonu zmar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 7.11.2016 14:07

Přestože Admirál lze nazvat jablkem z jiné planety, jednu nectnost má. Je to citlivost na hořkou pihovitost. Obávám se, že na podnoži M9 bude ten problém ještě výraznější. Myslím, že proto jeho šlechtitelé doporučují bujnější podnože a kmenné tvary. Plody si udrží dostatečně velké (coby triploid) a ta pihovitost se neprojeví. Pravda, ne vždy je na takový strom dost prostoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.131 (?), 3.4.2017 10:05

Dobrý den,

dá se říci, jak by mohl vypadat strom, který je: podnož 100 cm jaderničky moravské a na tom naroubovaný admirál? Dohromady je to tedy takový "špičák", který je zatím velký cca 130 cm. Zem nic moc - horší hlína s pískem a kamení. Jde mi o informaci, jak bujně by mohl růst, jak velký by to mohl být strom (chtěla bych ho pak šmiknout cca v 170, 180 cm, aby se pod ním dalo chodit).

Děkuji

jz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zehnálek Petr - (33) - 59.254 (?), 4.4.2017 11:15

Dospělé stromy Admirálu zatím nikdo na své zahradě mít nebude. Jadernička by si ale s horší půdou měla poradit, takže při bujnosti Admirálu soudím, že strom to bude mohutný. Založit korunu ve 180 určitě není problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 225.136 (?), 6.11.2016 22:52

Na jaře, když jsem počítal cenu osiva hrachu, tak jsem dostal z Pejřimova sprďáka, že to jsou obskurní výpočty. Inu pokrok nejde zastavit.
Takové drobné hruštičky..., no i velký chlap může mít malé uši.
Švestkoviny, vlastně takoví tuplovaní triploidi. (tak jsem se zasmál a snad mi ostatní prominou)

Taky jsem zatoužil po Admirálu na silné podnoži a zároveň nechtěl mít další strom. Tím zamýšlím předejít podzimní trudomyslnosti úspěšných pěstitelů. Zvolil jsem podnož hodně silnou. Stala se jí stará jabloň na konci zahrady, kterou jsem původně chtěl pokácet. Rok předem jsem začal starý strom zvolna zmlazovat a letos jsem pokračoval a začal přeroubovávat. Na jaře jsem měl malý kousek roubu. Z něj narostlo pět dlouhých prutů. Na jaře budu zase pokračovat v sesazování staré koruny a naroubuji v jejím základě co půjde. Roubů bude dost. Další rok pak plánuji přeroubování dokončit na výhonech (vlcích), které teprve narostou. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 9.11.2016 20:04

Pane JG, vaše přirovnání :

Takové drobné hruštičky..., no i velký chlap může mít malé uši.

tak to nemá chybu. to si zapamatuju a moc jsem se pobavil. To sedí jak zadek na nočníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika