Karneval



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.148 (?)
27.1.2017 19:09
113.155: Karneval. Ochutnať mám čo - ešte 2 bedničky. V minulosti som sa na adresu Karnevalu vyjadril trochu "rezervovane", ale tento rok platí : Karneval, prepáč, beriem späť! Možno to bolo tou teplou jeseňou, možno neskorším zberom, ale teraz je situácia takáto: Jablká Karneval sú z prevažnej väčšiny vo výbornom stave (len niektoré javia mierne známky vädnutia). Dužina je ale u všetkých kvalitná, stále svieža, šťavnatá, typicky snehobiela (viď foto). Chuť veľmi "fresh", kyselkavo sladká, ale harmonická, plná (nie plytká či jednostranná). Lepšia než v decembri! Čas prispel k vybalansovaniu kyseliniek (ktoré v dec.dominovali), teraz je to svieže jablko harmonickej plnej chuti, s miernou (príjemne osviežujúcou) prevahou kyseliniek, ale aj citeľnou prítomnosťou cukrov. Určite to nie je len tzv. "vianočné" jablko. Aj koncom januára má kvalitatívne čo povedať, a určite nie pošepky! Jablko čiastočne na spôsob Topazu, aj keď trochu iné, ale v pivnici rozhodne žiadúce. IH (P.S.: Nechcem robiť predčasné závery, ale Karneval je asi odroda do lepších jabloniarskych polôh).



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.12.2016 10:51

No,. jestli je Karneval nakyslý i v Podunajské nížině, tak to se do těch svých několika - poměrně drobných - plodů snad ani neodvážím zakousnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 8.12.2016 11:24

Na letošním organoleptickém hodnocení 46 odrůd jablek v Lysicích jsem mu dal nejvyšší počet bodů za "chuť podle celkového dojmu" přestože byl v pořadí degustován až ve druhé polovině, vzorky byly podávány anonymně jen pod číslem a názvy odrůd byly oznámeny až nakonec. Ta jeho plná chuť mě opět oslovila, na nrozdíl od mnoha jiných hodnocených odrůd. Střížovice se nachází někde kolem 300 m.n.m takže dám Karnevalu šanci předvést se v mých 480 m ovšem s celodenním sluncem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 8.12.2016 12:28

S tým "ideálnym jablkom na vianočný stôl" je to len reklamný slogan, dosadiť si tam namiesto Karnevalu môžete hociktorú inú odrodu, takže to berte s rezervou. Faktom je, že Karneval ak sa dobre vyfarbí je krásny a aj jeho zrelosť je snáď optimálna okolo Vianoc. Chuťovo sa chalan jeden tento rok zlepšil, ale k špičke odrôd (chuťovej) má dosť ďaleko. Je ale osobitý a na spestrenie sortimentu (nie ako nosná odroda) sa hodí.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.252 (?), 8.12.2016 14:54

Presne tak to s tými vianocami to chápem aj ja, hľadal som odrodu čo by doplnila jesenný Šampion, Karneval bol uvádzaný ako skorá zimná odroda, zaujalo ma hlavne to nápadné sfarbenie. Nepoznám nikoho kto by túto odrodu u nás pestoval, takže som nemal možnosť ochutnávky. Všetky ostatné jablone mám zimné príp. neskoré zimné typu Fuji, Granny Smith, Idared, Topaz, Pinova, Ontario, Gloster,  Goldstar...  Z novej výsadby sa mi podarilo kúpiť okrem Karnevalu ešte odrody Solaris, Rubinstar, Shalimar, Rozela, Merkur všetko zatiaľ bez úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 9.12.2016 19:23

Po několika létech nemám ještě na Karneval zcela ustálený názor. Sladkokyselá chuť je osvěžující, dužnina je nyní stále ještě tužší konzistence než u Topazu, jakoby signalizovala možnost delšího skladování, občas je na degustacích chuťově hodnocen dost vysoko, jeho způsob růstu s bohatým obrostem a tvorbou plodonošů oko potěší a tak ani nevím, zda jsem neudělal chybu, když jsem jej až na jednu větev přerouboval Admirálem, který hned vyrazil holé metrové pruty. Čas ukáže. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.155 (?), 27.1.2017 18:25

Dobrý deň, s odstupom 2 mesiacov by som sa ešte raz spýtal tých čo majú čo ochutnať na aktuálny stav odrody Karneval. Vopred ďakujem za odpovede.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.148 (?), 27.1.2017 19:09
113.155: Karneval. Ochutnať mám čo - ešte 2 bedničky. V minulosti som sa na adresu Karnevalu vyjadril trochu "rezervovane", ale tento rok platí : Karneval, prepáč, beriem späť! Možno to bolo tou teplou jeseňou, možno neskorším zberom, ale teraz je situácia takáto: Jablká Karneval sú z prevažnej väčšiny vo výbornom stave (len niektoré javia mierne známky vädnutia). Dužina je ale u všetkých kvalitná, stále svieža, šťavnatá, typicky snehobiela (viď foto). Chuť veľmi "fresh", kyselkavo sladká, ale harmonická, plná (nie plytká či jednostranná). Lepšia než v decembri! Čas prispel k vybalansovaniu kyseliniek (ktoré v dec.dominovali), teraz je to svieže jablko harmonickej plnej chuti, s miernou (príjemne osviežujúcou) prevahou kyseliniek, ale aj citeľnou prítomnosťou cukrov. Určite to nie je len tzv. "vianočné" jablko. Aj koncom januára má kvalitatívne čo povedať, a určite nie pošepky! Jablko čiastočne na spôsob Topazu, aj keď trochu iné, ale v pivnici rozhodne žiadúce. IH (P.S.: Nechcem robiť predčasné závery, ale Karneval je asi odroda do lepších jabloniarskych polôh).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.155 (?), 30.1.2017 12:17

Dobrý deň,  Ďakujem za informácie, dúfam že po minuloročnom mraze sa tento rok dočkám prvých plodov Karnevalu aj ja.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.79 (?), 30.1.2017 12:30

Lepšia poloha - mysli sa teplejšia? Lebo podľa mňa mnohé odrody prinášajú kvalitnejšie plody skôr v trochu chladnejších polohách, než v podunajskej nížine, preto vhodnosť lokality je vyrazne dana konkretnou odrodou. To je možno aj špecifikum jabloní, lebo u iných ovocných druhov sa mi zdá, že to polohove optium nie je až tak odrodovo závislé. Škoda, že to jablko je kyslejšie, teplú polohu mám, ale jablká vyžadujem sladké a trvanlivé - napr. Fuji.

Ten Karneval mate z Vasej pivnice, o ktorej Ste myslim pisali, ze nie idealna alebo z tek lepsej pivnice od znameho?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.223 (?), 30.1.2017 18:52
Pre 250.79: Jablká Karneval na fotke sú z mojej (nie ideálnej) pivnice. Ale pozor: tým že teraz je celý január chladný, tak aj tá pivnica je "lepšia" než napr.pred rokom. Máte pravdu, že niektoré odrody sú v stredných alebo vyšších polohách dokonca kvalitnejšie než na teplej nížine (námatkou Rubín, Bohemia..). Sú ale odrody ktoré to teplo a slnko potrebujú (napr.Jonathan, Braeburn, Granny Smith, Pink Lady, Fuji...). Čo sa týka Karnevalu, nechcem sa unáhliť, nie je dobré robiť nejaké závery po 2-3 úrodách. Ale ak porovnám rok 2015 a 2016, tak rozdiel v kvalite Karnevalu je markantný (chuťovo i čerstvosťou koncom januára). Rok 2016 bol (jeseň) oveľa teplejší a slnečnejší, napriek tomu sa Karneval začal vyfarbovať dosť neskoro. Mám trochu obavy, že v chladnejšej vyššej polohe tieto jablká nebudú veľkostne, farebne či chuťovo na takej úrovni ako z priaznivejšej polohy. Ale netvrdím že sa nemôžem mýliť a kľudne sa môže stať, že niekto aj v drsnejšej polohe vypestuje kapitálne Karnevaly. IH. P.S.: Ešte k tej Vašej preferencii sladkých jabĺk- som na tom podobne, ale nie je zlé z času na čas zahryznúť aj do Topazu, Jonalordu či Karnevalu- je to príjemná zmena. Ak túžite po sladkom trvanlivom jablku, tak je pre Vás dobrou voľbou Admiral.
Florina-u mňa sa takto vyfarbí. Pochybujem že aj na vysočine.
Florina-u mňa sa takto vyfarbí. Pochybujem že aj na vysočine.
Florina.
Florina.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika