Jonagold - nulová úroda



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.150 (?)
15.8.2013 0:01

Zdravím

Odruda Jonagold a jeho barevné mutace jsou bohatě kvetoucí odrudy, pokud nealternují. Vaše příznaky nasvědčují tomu, že ho máte na bujné podnoži a nebo jste ho utopily a k tomu ho ještě hodně zakracujete. Já si myslím, že tu bude blbost se vymlouvat na opylovače, když jabloně jsou na každém rohu. Hlavní problém.který se poslední dobou objevuje u některých odrud jabloní je, že hodně a nebo často prší do květů čili nelítají opylovači a nebo blizny poškodil déšť nebo jarní mrazík. Popadání plodů je nasledkem špatného opylení plus červnový propad pokud není plod poškozen pozdním mrazíkem (už - 1 'C), červivostí, mšicí. Také to múže být následek nadměrného hnojení dusíkem čímž stromek květy přerústá a zbavuje se jich.

sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 199.57 (?), 30.7.2013 23:04, zobrazeno: 7906x

Mám cca 6letou jabloň Jonagold zasazenou na jižní straně zahrady (chráněná proti větru). Hezky roste, má bohatou korunu (tvarovanou řezem), ale zatím jen málo kvetla. Letos kvetla prvně velmi bohatě, ale plodů bylo málo a většina navíc popadala. V čem může být chyba? Žádné viditelné choroby nebo škůdce nemá..

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 30.7.2013 23:16

Hned po odkvětu škodí pilatka jablečná, plody padají ve velikosti oříšku. Později škodí obaleč v první vlně, plody padají zhruba teď. V červnu, letos i trochu později, je tzv. červnový propad. Strom se sám zbavuje nadbytečných plodů. Plody obvykle nepadají suchem, jak se obecně traduje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.57 (?), 30.7.2013 23:22

Tak to náš strom zřejmě považuje za nadbytečnou téměř veškerou úrodu. Plodů je ve srovnání s květy obecně málo (tj. opadali hned po odkvětu?), zaznamenali jsme až opadávání zelených jablek o průměru cca 5 cm. Co byste poradil jako prevenci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 30.7.2013 23:55

Já bych to viděl na první generaci obaleče jablečného a nepodceňoval bych ani tu pilatku. Je o tom tady spousta diskusí, když si zadáte pilatka, obaleč atd. Můžu Vám to i v kostce napsat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.7.2013 10:52

Já osobně příliš nevěřím v situace, že zdravá, dobře zapěstovaná jabloň kvete velmi bohatě a díky škůdcům pak nemá žádné plody. Jistě, teoreticky se to stát může, ale není to příliš pravděpodobné. Proč by škůdci kompletně zlikvidovali úrodu jednoho stromu a jiných si nevšimli?
    Jonagold je poměrně bujně rostoucí odrůda a v kombinaci s nějakou bujnější podnoží a razantním výchovným řezem může plodnost přijít později. Opadají-li květy či plůdky v prvním roce pořádného květu, asi bych omezil předjarní řez a víc to zatím neřešil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 31.7.2013 14:44

Mně letos Jonagored opadal kompletně, Jonalord tak ze 3/4. Pilatka ani obaleč nepřicházejí v úvahu. Velice málo zůstalo Haně, Benetu, Andera nemá nic.
Zvýšený propad měl Delor, ale i tak bude úroda dobrá. U Rubína jsem zaznamenal běžný, ale malý červnový propad. Mám obavy o velikost plodů, zůstalo jich hodně a stromku evidentně něco je. Asi zde platí teze p. Vysloužila o zachování rodu.
Vedle rostoucí vřeteno Topaz, začalo churavět už loni. Letos, i po silnějším řezu, churavělo silně dál, drželo plody, ale před týdnem jsem ho musel zlikvidovat. Nad místem očkování se dřevo téměř rozsypalo.
Tak jsem letos už přišel o Andego, Topaz a vypadá to, že to, že i dny Dicolor jsou také sečteny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 31.7.2013 18:28

Byl jsem letos hodně zvědavý, jak dopadne červnový propad. Loni prakticky všechny jabloně zmrzly, takže násada květů byla u všech maximální a opylení vzdor absenci včel 100%ní. Mohu potvrdit velké rozdíly a výkyvy mezi jednotlivými stromy a odrůdami. Některým propadlo tolik plůdků, že zůstalo jablek jako v slabším roce (např. Otava, Rubinola), jinde, ač jsem líný na ruční probírku, by se bez ní lámaly větve - Produkta, Angold, což je normální, ale i Discovery a Desert, které jindy extra plodností neoplývaly.. Holt nejem my, i ovocné dřeviny jsou z klimatických změn (povodně nebo sucha a nic mezi tím) poblblé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.150 (?), 15.8.2013 0:01

Zdravím

Odruda Jonagold a jeho barevné mutace jsou bohatě kvetoucí odrudy, pokud nealternují. Vaše příznaky nasvědčují tomu, že ho máte na bujné podnoži a nebo jste ho utopily a k tomu ho ještě hodně zakracujete. Já si myslím, že tu bude blbost se vymlouvat na opylovače, když jabloně jsou na každém rohu. Hlavní problém.který se poslední dobou objevuje u některých odrud jabloní je, že hodně a nebo často prší do květů čili nelítají opylovači a nebo blizny poškodil déšť nebo jarní mrazík. Popadání plodů je nasledkem špatného opylení plus červnový propad pokud není plod poškozen pozdním mrazíkem (už - 1 'C), červivostí, mšicí. Také to múže být následek nadměrného hnojení dusíkem čímž stromek květy přerústá a zbavuje se jich.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.159 (?), 15.8.2013 11:11

Dobrý den, děkuji za reakci. Co byste navrhoval jako řešení? Jabloň neprořezávat, postřikovat? Utopená nebude, je v sušší části zahrady (ne suché), roste opravdu bohatě, ničím nehnojíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.219 (?), 15.8.2013 23:59

Zdravím

To že Vám bujně roste značí, že je na bujné podnoži. Rozhodně už podle věku stromku omezte řez pouze na udržovací kde budete odstraňovat vlky (kolmé vyhony. to se netýká terminálu). Na podzim přihnojte stromek fosforečným hnojivem a na jaře mu nedávejte nic. Jelikož je to klasická odruda tak se postřiku nevyhnete a to jak proti strupovitosti tak proti mšicím a červivosti plodu. Do postřiku je dobré přidat i Krystalon plod a květ jako hnojivo na list. Já to tak dělám pokaždé a pro stromek je to účinná výživa.Tím stromek přiživíte a bujná podnož nedostane zbytečně nic a nebude tak divočit. Je ještě drastická metoda kde se kolem obvodu koruny vykope příkop kde se přeruší a zkrátí všechny kořeny jdoucí vertikálně. Příkop potom zase zasypete. U vysokokmenú se to praktikovalo Zetorem přivázaným ke kmeni a pár krát se škublo různými směry.  Budete se tomu smát, ale také funguje když rostlině sprostě vynadáte a pohrozíte jí že jí uřežete pokud nebude plodit.To se mi také potvrdilo.Bylo by dobré kdyby jste stromek vyfotil a ukázal.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika