Jakou letní jabloň?



host - 251.161 (?)
15.9.2011 12:00

Vážený pane Vysloužil

Často zde čtu Vaše přispěvky, které se mi zamlouvají. Byla zde vzpomínaná odruda James Grieve. Mám ji naroubovanou na několika stromech  po větvi z duvodu, že jsem četl o něm jako velmi dobrém opylovači.Stává se že po sklizni se někdy na některých plodech objevuje jakoby skleněné skvrny možná vodnatě vypadající.Některé plody pukají.

Také bych prosil o radu ohledně odrudy Rosana-Ačkoli je uváděné, že sklizňová zralost je ve druhé polovině září(dle publikace p. Suse, kterého si velmi vážím) JIž koncem srpna silně opadávají.Jde n.v. 250m.Je to vliv oblasti, jde tomu zábránit dřívější slizní, nebo až stromek zestárne tak to přejde?

Děkuji za radu od Vás i ostatních     Vybíralík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 215.203 (?), 11.9.2011 13:02

Děkuji všem za reakce.Díval jsem se na tu Dimu a nevypadá špatně, uvažuji o ní. A co ta Julia, co jsem to tady pročítal, tak je také docela chválená.Ale četl jsem že i na slabě rostoucích podnožích roste docela bujně a to bych nerad.Chci ji vysadit z východní strany k révě,3-4 metry od ní.  Díky Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.9.2011 22:55

Vlastní zkušenost s novými letními odrfůdami nemám. Ale podle jejich názvu hádám, že Miodar bude asi Mio x Darja, Mivibe zřejmě Mio x Vistabela, Zita je kříženec Discovery x Mantet, jak psla paní Lída. Tedy ve všech případech jde o kombinaci letní odrůdy ne sice rezistentní, ale přirozeně odolné vůči strupovitosti (Mio, Discovery)s lahodnou, ale náchylnou (Mantet, Vistabela). 
   Koukl jsem se do literatury, a je to asi trochu jinak. Zita je údajně kříženec Mio x Jerseymac, Miodar Mio x Quinte. Nicméně všechno jsou to kombinace dvou letních odrůd - jedné lahodné, ale strupatějící, druhé odolné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 11.9.2011 23:39

Nepsala jsem o Zitě, ale o Dimě, a ta je Discovery x Mantet a je opravdu chuťově moc dobrá. Plodnost je udávána střední až velká, mám zatím malý stromek, tak to ještě moc neposoudím. V Atlase odrůd Ing.M, Richter udává odolnost ke strupovitosti střední až vysokou, k padlí je tolerantní. Strupovitost u nás neměla (a nestříkám na ni), padlí u nás nebývá.           Lída

Dima
Dima
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.9.2011 7:44

Su popleta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.222 (?), 13.9.2011 0:48

Měl jsem letos první 4 plody na Julii, nad očekávání dobré, celočervené. Letos je trochu pomatená počasím, nyní kvete. Nesrovnatelně lepší, než Průsvitné. To tuto zimu vyletí komínem, to bude jeho nejlepší využití. Jiné srovnání letních nemám, region Ostravsko, 300m. Jinde to může být ovšem jinak. Např. podzimní Prima, většinou zatracovaná, je u nás ve své krátké podzimní době chuťově vynikající. Julia roste dost, mám ji na M26, i Vám by asi stačila.  Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 27.21 (?), 14.9.2011 9:30

No právě zě ta Julia roste "dost". Tak proto nevím, jesli pro mne bude vhodná když jsem tam omezen místem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 15.9.2011 12:00

Vážený pane Vysloužil

Často zde čtu Vaše přispěvky, které se mi zamlouvají. Byla zde vzpomínaná odruda James Grieve. Mám ji naroubovanou na několika stromech  po větvi z duvodu, že jsem četl o něm jako velmi dobrém opylovači.Stává se že po sklizni se někdy na některých plodech objevuje jakoby skleněné skvrny možná vodnatě vypadající.Některé plody pukají.

Také bych prosil o radu ohledně odrudy Rosana-Ačkoli je uváděné, že sklizňová zralost je ve druhé polovině září(dle publikace p. Suse, kterého si velmi vážím) JIž koncem srpna silně opadávají.Jde n.v. 250m.Je to vliv oblasti, jde tomu zábránit dřívější slizní, nebo až stromek zestárne tak to přejde?

Děkuji za radu od Vás i ostatních     Vybíralík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.9.2011 13:49

Roubování odrůdy James Grieve na několik stomů z důvodu lepšího opylení považuji za zbytečné. 
1. J.G. roste slaběji než většina ostatních odrůd a takové stromy s různě vzrůstnými odrůdami se hůře tvarují.
2. Nabyl jsem zkušenost (ale možná je to jenom můj dojem) že mám-li na jednom stromě dvě odrůdy s různou plodností, tak se ta plodnější přeplozuje a ta druhá plodí o to méně. Pozoroval jsem to na kombinacích: Selena (plodnější) - Desert (méně), Dolores (pl) - Rubinola, Diadém (pl) - Angold.
3. Ve většině zahrad bývá větší problém nadměrnou násadou a nutnou probírkou než s nedostatečným opylením.

Skleněné skvrny jsou způsobeny fyziologickou chorobou sklovitost jablek

Jestli plody Rosany opadávající v srpnu nejsou červivé, mají hnědá jádra,  jsou na chuť zralé a  strom netrpí suchem, pak se nejspíš nejedná o Rosanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.59 (?), 16.9.2011 9:54

    Máme na zahradě pětiletý Ametyst (Nella x Vistabela) na podnoži MM106, 300m nad m. severozápadní Čechy.  Plody velmi vzhledné, sladkokyselé (na jihu Moravy by byly určitě sladší), rezistentní, stříkám jen vápníkem, zralost je koncem srpna. Strom roste středně a po vyhýbání větví určitě nedosáhne 3m. Hora. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.80 (?), 19.9.2011 0:24

Mám odrůdu Vista Bella a vzhledově i chuťově velmi dobrá až na tu strupovitost. Dále mám Prusvitné, Stark Earlist, a Ametyst.. Ametyst po vzledové stránce špica, po chuťové stránce je pro ty kyselomilné, jinak provoní byt. Musí se nechat dojít. Vadí mi u něj neuspořdaný růst.

V marketech se objevuje mě dosud neznámá letní odrůda Paula Red, znáte to někdo?

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika