Jakou letní jabloň?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 27.21 (?) 
9.9.2011 10:47, zobrazeno: 56612x

Dobrý den, na podzim bych chtěl vysadit nějakou letní jabloň.Co jsem projížděl zdejší diskuze, tak se mi zatím docela zamlouvá Julia. Jedná se o oblast brněnsko, n.v. cca 220m.Ještě bych potřeboval aby nebyl strom moc velký, výška asi kolem tří metrů, podnož??       Díky Zdenek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.182 (?), 9.9.2011 22:49

Z letních jabloní jsem si vysadila jabloň Dima, protože mi dříve chutnal Mantet a tohle je kříženec. Jablka jsou větší, šťavnatá a voňavá (fotku jsem sem už dávala do vlákna "co se sklízí". Mám ji na M9, tak slaběji roste, chorobám je odolná.                          Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 10.9.2011 9:08

Většina letních odrůd má nevýhodu, že je jich naráz moc a pak rychle odejdou. Mimořádně dlouhou dobu sklizně i konzumace má Discovery. Nevyniká velikostí ani plodností, ale k dispozici je i několik týdnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 10.9.2011 9:57

Ta Dima je právě kříženec Discovery x Mantet = trvanlivost x chuť. Sklízí se v polovině července, k jídlu v pomologii uvádějí do konce srpna (ale měla jsem zatím jen pár, mám mladý stromek, tak se snědla dřív ).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 10.9.2011 10:08

Ano letni jablko je určeno k jidlu v době letnich prazdnin a dovolenych.Nejsou určeny pro delši skladovani, a proto slupka těchto odrud neni nijak vyznamně ochranou před otlakem.Ale zase tyto odrudy jsou nejidealnějšimi pro vyrobu kompotu, marmelad(směsnych),nebo štrudlu.Nezapomente tež na osvědčenou letni odrudu, James Grives a James Grives Red.- U letnich odrud se neda moc spolehat na vyrovnanost velikosti plodu, ale většina spolehlivě splnuje standart 70mm, kdo chce obři letni jablko at zkusi kanadsou odrudu Lobo a nasledovnika, větši plod neznam, u těchto odrud je ale škoda, že jsou moučnaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 246.18 (?), 10.9.2011 10:38
Mně letos překvapila letní jabloň Zita - plod sice pouze střední velikosti, ale nádherně vybarvená a chuť byla mimořádně sladká s výraznou malinovou příchutí. Letos byl na roubu pouze 1 plod, takže nelze zatím více hodnotit. Ideální řešení pro dotaz Jakou letní jabloň je mít více letních odrůd třeba na 1 stromku. Tedy koupit nějakou vhodnou letní odrůdu a cca za 2 roky tam naroubovat další letní vhodné kandidáty, které zde zazněly - Dima, Discovery, Akane (ta je již na hraně mezi letními a podzimními) apod. Rouby lze snadno získat z nabídky Sempry Litoměřice či Holovous.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 150.174 (?), 10.9.2011 17:39
James Grieve je skôr jesenná ako letná odroda. Má mastnú šupku a typickú chuť dužiny, ktoré nemusia každému zapasovať. Ak si chce pán Zdeněk pochutiť na krásnom letnom voňavom červenom jablku, odporúčam letnú odrodu Vista Bella. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 10.9.2011 22:17

Teď jsem se na ni dívala do pomologie, protože jsem ji neznala, tam ale uvádějí, že silně trpí strupovitostí i padlím - což znamená stříkat  :-((

Jinak James Grieve bývá až začátkem září... a na mne je kyselé...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 218.136 (?), 11.9.2011 7:35

Mne veľmi chutí stlpovitá zelená jablon od Starkla.Ked ich mali v ponuke prvý rok kupila som z recesie a nechala na balkone, predvlani som zasadila k rodičom a začala rodiť ako divá, výborné letné jablká.A tiež Early Gold, výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 150.174 (?), 11.9.2011 11:25
Všetky údaje v pomológiách človek nemôže brať doslovne. Záleží na konkrétnych podmienkach- teplotách, vlhkosti, infekčnému tlaku z okolia apod. Padlí jabloňové ani chrastavitosť som na Vista Belle nikedy nespozoroval. Je pravda, že preventívne ošetrovania všetkých odrôd Novozirom, príp. Bayletonom (v 80. rokoch) neumožnili, aby sa tieto choroby u tejto skvelej sorty prejavili. S chrastavitosťou boli problémy akurát u Golden Delicious a menšie problémy s múkovkou (padlí jabloňové) som mal akurát u Idaredov. Holovousy majú teraz okrem Dimy uznané aj novinky letných jabloní Zita, Miodar a Mivibe. Mám dojem, že to tiež nie sú rezistenty, takže postrek v nepriaznivých rokoch bude asi potrebný? Má niekto skúsenosti s týmito odrodami (velkosť, farba, chuť, úrodnosť, odolnosť...)? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika