Jak založit korunu u vysokokmenu?



host - 55.18 (?)
28.2.2016 20:18

Mohu se ještě zeptat, kratší řez znamená uříznout méně, nebo méně nechat?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 55.18 (?), 24.2.2016 9:15, zobrazeno: 9667x

Dobrý den, na podzim jsem zasadil dva vysokokmeny jabloní, odrůdy holovouský malináč a koksova reneta. Stromy jsou patrně naroubovány dole u země a ještě pod korunkou. Kolik mám nechat větví, mám je nějak rozepřít? Mám vypěstovat terminál nebo dutou korunu? Jak moc mám letorosty zakrátit? Děkuji za odpověď

S pozdravem

Karel Hamouz


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 10:30

Podle mezištěpování soudím, že máte vysokokmeny nakoupeny z produkce VŠÚO Holovousy. Pokud potřebujete korunku ještě výše, než je současné rozvětvení, tak klidně můžete vybrat kterýkoliv z výhonů jako terminál a ostatní vystříhat. Korunku pak vytvoříte na tom špičáku.

Jestliže Vám potřebná délka mezištěpování vyhovuje (malináče se kroutí a špatně tvoří kmínky), tak vyberte terminál a 3 kosterní větve. ostatní vystříhejte. Aby přírůstky nebyly moc pokroucené, je lepší kratší řez než delší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.2.2016 10:48

Nechejte jeden kolmý terminál a 3 - 4 postranní ramena. Všechny zastřihněte zhruba na 1/3. Rozepřete je podle potřeby do šikmé polohy tak, aby konce ramen byly ve stejné výšce. Vrchol terminálu by měl být o 15 cm výš.
   S tím mezištěpováním jste si jistý?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 11:10

S tím mezištěpováním si jistý jsem u produkce z Holovous. Na středně rostoucí podnož dávají mezikmen, který rovný kmínek vytvoří během jediné sezóny a je rovný v délce 1,8-2,2 m. Až v této výši je tříočkový roub malináče. Pokud používají vegetativně množené podnože a v nabídkové listině uvedou semenáč, je to trochu zavádějící. Ale pro konečného zákazníka je stejně důležitější vědět, že místo štěpování je až nad úrovní očí dospělého člověka, než to, jak bylo dosaženo zapěstování podnože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.2.2016 11:29

Je to možné, nechci se přít. Sazenice polo a vysokokmenů jabloní, hrušní a švestek, které jsem viděl (např. stare..., byly obvykle očkovány nad zemí a kmínek pěstován z odrůdy bez mezištěpu. Třešně a višně pak roubované v korunce, kmínek tvořila podnož. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 55.18 (?), 24.2.2016 12:20

Asi je to teda z těch Holovous, kupoval jsem to v zahradnictví v Praze. Ještě mě napadlo, neměl bych vylámat pupeny, které by rostly do koruny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 12:29

Až porostou, tak je zaštípněte za 3-5 listem. Já osobně nejsem příznivcem vyslepování oček (pokud se nejedná o konkurenční očka na podnoži).

Odkud stromek je poznáte podle té návěsky (papírové úzké) těsně pod korunkou. Protože brzo vybledne, je dobré si údaje z něj někam opsat, nebo jej schovat. Takovéto stromky jsou určeny především pro výsadbu alejí a pro zahrady na klíč, kde je potřeba "mít hned hotovo".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 12:25

Holovouský i Hornokrajský malináč špatně tvoří kmínky, tam by dopěstování rovného špičáku s založeným základem korunky trvalo dlouho a tak je lepší ty vysokokmeny s podchozí korunou štěpovat až ve výšce očí. Kdosi tady takovéto odrůdy nazval "vlasatci", protože letorosty mají tenké se sklonem spadnout do převisu. Dovedete si představit školku, kde všechny vysokokmeny mají oporu po dobu zapěstování kmínku? Pokud jde o dopěstování kmínku ze špičáku přímo na stanovišti, pak je roubování u země ekonomicky příznivější varianta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 32.129 (?), 27.2.2016 8:50

Je to tak jak říkáte, "vlasatice" jsou taky Řechtáči, Ametysty, Kanadské renety aj. (Ve starých dobrých pomologiích jsou uvedeny také údaje, zda je odrůda vhodná do stromořadí či nikoli, právě pro habitus růstu). Tam je někdy opravdu lepší udělat kmínek z rovně a rychle rostoucí odrůdy nejlépe Rubinola nebo Strýmka nebo něco takového, a do korunky 200 cm roubnout převislou odrůdu. Jadernička Moravská bude mít stejně vlastnosti mírně různé, neboť jde o generativní podnož, a neveřím tomu, že jsou všichni jedinci stejně bujní.

Podnože pro tyto VK - PK by kromě generativních a A2 mohly být také MM 111 a novější M 25. Vyznačují se pěkným srůstem bez boule a silnou kořenovou soustavou, která, když se podoráním tzv. podřeže, je bohatší. 

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.18 (?), 28.2.2016 20:18

Mohu se ještě zeptat, kratší řez znamená uříznout méně, nebo méně nechat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika