Jak začit s ovocnym sadem?



host - 70.50 (?)
15.2.2017 20:32
Ten bod 3. preco a ako napravit?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 153.149 (?), 13.2.2017 9:12

"Nehnevajte sa, ale stromy sa nedajú pestovať "cez internet". Niektoré veci si jednoducho MUSÍTE naštudovať..."

Samozřejmě nic proti tomu.
Ale mi kdysi hodně pomohlo, že jsem se vnutil na přednášky pořádané Zahradkářským svazem, ale hlavně na praktické ukázky. Houf zájemců pod vedením instruktora prošel několik zahrad kde jím bylo názorně ukázano jak, co a proč stříhat nebo nestříhat.
Podobné to bylo třeba s roubováním.
Nejsem si jistý zda bych se to já, z odborných knih a příruček vůbec naučil a když jo, tak za jak dlouho a kolik škody bych nadělal.
Nebo si nějakého zkušeného ovocnáře pozvat.
*
Ve většině jiných činností se špatný postup projeví hned, ale chyby v ovocnářství jsou vždy velká ztráta času.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.34 (?), 15.2.2017 11:22

Bohužel jsem Vám tu včera napsal dlouhý popis, který se nějak ztratil.
Ve zkratce: před 5ti lety jsem byl jak vy, taky jsem nevěděl co a jak.
takže Vám odpovím můj názor a poznatky na vaše dotazy, se kterýma, ale nemusejí ostatní souhlasit, ale na mé zahradě fungují :)

1. Až přestane mrznout můžete se pustit do řezu jádrovin. Peckoviny řezejte až začnou rašit/kvést. Jak zapěstovat korunku v prvním roce a následujícím- na to opravdu potřebujete něco načíst z knížek (já čerpal informace z knížky: Řez ovocných dřevin) Nebojte se toho, jediná pořádná chyba je nechat si narůst dvoják(2 terminály vedle sebe) vše ostatní jsou jen různé způsoby zapěstování/ tvarování korunky

2. Třešeň doporučuji zapěstovat korunu a následující roky jí nechat víceméně růst jak se jí zachce - to má nejraději.

3. Pokud jste zasadil stromek který je roubovaný a místo roubu jste nenechal cca10cm nad zemí ihned z jara napravit.

4. kolem stromku nechat cca 1,5 m poloměr provzdušněné hlíny který budete udržovat bez plevele a trávy. Zde můžete zakopat uleželý kompost. Pokavaď nemáte kompost -nevadí založte kompost a udělejte to příští rok a zbytek klidně zatravněte

5. Osvědčilo se my na tyto kola kolem stromů dávat 5cm posekané trávy. Půda nebude tolik vysychat a nemusíte se starat o plevel. nevýhoda - můžou se zde schovávat škůdci(ještě se my to nestalo)

6. Postříky... jediné které uznávám jsou na broskve, když rašejí(kadeřavost) a Meruňky když kvetou(spála) co a jak proč musíte zase načíst. Jsou zde rozsáhlé diskuze. Pokavaď budete potřebovat jiné postřiky, tak zvažte jestli nebude lepší daný strom nahradit jinou odrůdou popřípadě jiným stromem. Na mé zahradě se prostě nedaří švestkám - zatím nevím proč. takže než stříkat raději zasadím velmi ranou broskev a užívám si broskve delší dobu.

7. třešně vám bud budou žrát ptáci a nebo je budete mít červivé zde si nevyberete.
8. Hruška vám nejspíše chytne rzi, tak s tím počítejte.


9 S hnojivem, vápnem a jiným umělým hnojivem pozor- Broskve má ráda "to" a Meruňka zase "to" nemá ráda. Pokuď stromek má dobré přírůstky a dejme tomu zelené listy tak je vše v pořádku tak jak má. Z Jara můžete přihodit ke stromečku kompost(pod mulč) pak bych už nic nedával. stromek vždycky zasadím do 1/3 zahradnického substrátu + 1/3mého zetlelého kompostu +1/3 černozem. a hnojení neřeším

10. na všech mladých stomkách jsem měl invazi mšic, díky kterým budoucí kosterní větve zakrňovaly. Příroda funguje takhle: Berušky žerou mšice, ale mšice ochraňují mravenci. Stačí tedy zamezit vstup mravenců a o mšice se postarají berušky a jiný žrouti. Lepové pásky na kmen jsou na h... mě se osvědčilo namazat na kmen: Chemstop - Lepivý nátěr stromů proti škůdcům. Mravenci a jiná lezoucí havěť má smůlu. Někdo říká že to může zníčit mladý stromek. Na mejch 20 stromkách jsem nic nezaznamenal. Někdo tu psal, že nalepí na strom papírovou malířskou pásku a na tu to napatlá. Takže jediné mínus je, že to lepí a vypadá to nevzhledně.

11. Zainventovat do plastové ochrany proti okusu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.28 (?), 15.2.2017 13:15
super... diky za rady...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Patulka11 - (9) - 31.28 (?), 15.2.2017 13:21

hmm... prvna investice do vedomosti...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 239.158 (?), 15.2.2017 18:30

Nevím jestli to bude někomu přínosné, ale když už jsem začal s tím popisováním, získaváním mých vědomostí, tak už to dokončím:

Nemám úplně vyhraněný názor na cenu, v Kč, myslím, odborných knih kdysi a nyní a i na jejích odbornou úroveň a ani to nechci tady řešit.

Jen jsem si vzpomněl na antikvariáty, které jsem kdysi hojně navštěvoval.
(Dnes už jen kvůli shánění nějakých hodně starých příruček...).
*
Za zlomek původní ceny se tam dá koupit spoustu kvalitních knih. A dá se říct, že mimo velmi starých knih nebo jinde vyprodaných bestsellerů je tam vše skutečně skoro "za hubičku".
Zahrádkařská, sadovnická apod. literatura zvlášť..

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.50 (?), 15.2.2017 20:32
Ten bod 3. preco a ako napravit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 15.2.2017 20:36

prisypať zeminu, aby to miesto bolo tesne nad zemou, ale nie zasypané. v princípe sadiť do takej hĺbky v akej bol zasadený v škôlke a to je na dreve vidieť, ako hlboko bol pôvodne zasadený. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.34 (?), 15.2.2017 20:51

Mělo by to vypadat viz obrázek, Pokavaď jste to "utopil" tak opatrně obrýt a přizvednout.popřípadě odebrat hlínu.

proč? pokavaď to zasadíte moc hluboko roub pustí kořeny a "udusí podnož" strom pak neroste na kvalitní podnoži.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.50 (?), 15.2.2017 20:52
Ako to bude vadit stromku ak tak nespravim?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.50 (?), 15.2.2017 21:01
Pan Termet ma prebehol ;) preco vadi ked je to zastepene 10cm nad zemov.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika