Jak vypěstovat podnož jabloně?



host - 168.103 (?)
23.7.2018 10:30

ale otázkou je, v jakém stavu budou na jaře očka, když nyní naočkuje (bez předchozích zkušeností) a na podzim odkopne z matečnice a přesadí. Na druhé straně pravděpodobně pruty do jara stihnou zakořenit a když pak třeba nevyraší očka, bude moci pan 3.206 ještě přeroubovat. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 146.129 (?), 8.1.2010 0:11
tak ja mam vse odkopky nebo s pecek... a neroubuji nic... nechavam to ladem a chut na strudl je snad jedno jaka bude...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 8.1.2010 8:16

Nákup hotových podnoží má ještě jednu mouchu, a sice finanční  - sazenice podnoží sice samy o sobě drahé nejsou (já platil posledně snad 7 korun za kus), každý školkař však stanovuje určitý min. odběr (2 sazenice vám nikdo balit nebude)  a poštovné a balné taky něco stojí.

Pokud tedy potřebuji např. jedinou podnož, je osobní nákup hotového stromku  (nejlépe špičáku - a následné přeroubování) asi finančně nejvýhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 8.1.2010 16:09

Jenže pokud si koupíte stromek a přeroubujete, většinou vám tam zůstane i kus původního stromku, tzn. že to pak máte s mezištěpováním. Pokud si podnože namnožíte sám, problém vzájemného ovlivnění odrůd odpadá. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.51 (?), 17.1.2010 12:58

Jak vypěstovat podnož jabloně? A jaké jabloně?  Chcete zákrsek do malé zahrádky, nebo vysokokmen k polní cestě?
Dobře Vám radí předchozí příspěvky, pokud potřebujete menší strom.   Jinak je nejpřirozenější vysévat jadérka z jablek a to pokudmožno přímo na místo, kde má strom stát.   Bujný růst a zdravost takového semenáče(podnože) dokáží člověka překvapit. Jadérka vysévám ke kolíku nejméně po čtyřech (všechna málokdy klíčí), do hloubky 2-3cm.  Výsev napodzim, nebo najaře -stratifikovaná. Nové odrůdy nejsou na semena většinou vhodné, semenáčky z nich bývají neduživé. Jablka sbírám ze starých stromů -od silnic a z opuštěných zahrad. Přednost mají stromy pokudmožno zdravé, s dobrými plody.

Je to běh na delší trať, ale roky utíkají jako voda...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.206 (?), 22.7.2018 12:52

Po zrezaní matečnice mi vyhnali viaceré výhony, ktoré prihrňujem zeminou.  Je potrebné tie vyhony nejako zakrátiť, alebo kludne ich možem nechavať rásť. Vyžadujú nejaké špecifické úkony? Teraz už maju cca 80 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 22.7.2018 13:28

předpokládám, že na ně chcete roubovat, já je nezakracuji, začaly by větvit,  na jaře pruty odstříhnu nebo odlomím s částí kořenů a přesadím. Po dobrém zakořenění v následujícím jaru pak na ně roubuji kopulací nebo angl. kopulací. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 3.206 (?), 22.7.2018 13:53

Ano chcem prevrúblovať staré odrody. Plánujem ich rozsadiť na jeseň, dufam, že vhodne zakorenia, a vrúbľovať hned na jar.

Rozmýšlal som dokonca si už teraz nezaočkujem, a v jeseni rozsadím už zaočkované, pričom ked sa ujmu, na jar zakrátim. Len s očkovanim skusenosti ešte nemam... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 22.7.2018 20:18

já mám zkušenost, že na nezakořeněných podnožích se mi rouby špatně ujímají. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.7.2018 9:18

já mám zkušenost, že na nezakořeněných podnožích se mi rouby špatně ujímají

Já taky, ale pan 3.206 zamýšlel naočkovat pruty v matečnici a až po ujmutí oček výhony přesadit. Já to tak nedělám, ale jistou logiku to má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 23.7.2018 10:30

ale otázkou je, v jakém stavu budou na jaře očka, když nyní naočkuje (bez předchozích zkušeností) a na podzim odkopne z matečnice a přesadí. Na druhé straně pravděpodobně pruty do jara stihnou zakořenit a když pak třeba nevyraší očka, bude moci pan 3.206 ještě přeroubovat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika